CS:GO Ekonomik Olma Rehberi • EKONOMİYİ İDARE EDEBİLMEK
  Merhaba arkadaşlar bu yazı serimizde yeni başlayan oyuncuların sıklıkla yaptıkları hatalardan bahsedeceğiz, bu yazıda ise rekabetçi modda parayı efektif kullanmanın öneminden ve özellikle bunu nasıl yapacağınızdan bahsedeceğiz.

  İLK ROUND
  Herhangi bir harita’da ve modda oyuna başladığınızda, rekabetçi modda, ilk elde herkesin ekipman ve silah alabileceği 800 doları olacaktır. Bu 800 doları nasıl kullanacağınız size kalmış olsa da takımınızla koordine bir şekilde alışveriş yapmak sizin yararınıza olacaktır. Örnek vermek gerekirse; Dust_2 haritasında Counter-Terrorist olarak başladınız ve 700 dolara Desert Eagle aldınız. 3 takım arkadaşınız A’ya gitti ve bir takım arkadaşınız Mid’de durmaya karar verdiyse size düşen görev Teröristlerin B’ye gitme ihtimallerine karşın B’ye gitmek olacaktır. Yalnız elinizde hiç bombanız olmadığı ve sadece 7 kurşunu olan bir silahınız olduğu için, çok usta bir nişancı değilseniz eğer B’ye gelen bir rush’I kesmeniz ve takım arkadaşlarınız gelene kadar teröristleri yavaşlatmanız ve 1-2 sinizi öldürmeniz neredeyse imkansız olacaktır. Üzerinize 5 kişi 20 kurşunu olan glocklarla koştuğunda makineli tüfek ateşi altında kalmış bir tavşana döneceksiniz. Bu gibi durumlardan kaçınmak için ve ilk eli vermemek için takımınızla el başlamadan önce konuşmanız ve CT iseniz kimin nereye gideceğine T iseniz nereye nasıl gideceğinize karar vermeniz sizin alacağınız silahları belirlemenizde çok faydalı olacaktır. Gene aynı örnek üzerinden gidersek, silahlarınızı almadan önce B’ye gideceğinizi bildiğiniz için 500$’a bir adet Five-Seven almanız hem size şarjörde 20 kurşun bulundurması bakımından bir şans verecek hem de ekstra bir adet el bombası almanıza olanak sağlayacaktır.

  Bu nedenle; nereye gideceğinize silah almadan önce karar vermeniz size çok büyük bir avantaj kazandıracaktır. Lüzumsuz para harcamanızın önüne geçecek ve paranızı etkili kullanmanızın önünü açacaktır.

  2. VE 3. ROUNDLAR

  KAZANMA DURUMU

  İkinci ve üçüncü Roundlar için 2 farklı durum vardır ve bu durumlardan hangisinde olacağınızı belirlemek ilk elde ki performansınıza bağlıdır. Bu şu anlama geliyor; ilk eli siz aldıysanız ve rakibiniz bomba kuramadıysa veya takım arkadaşlarınızı öldürmediyse maksimum 2600$ ile ele başlayacaktır ve silah alması durumda Çelik Yelek + Kask alamayacak bunu alması durumunda Silah alamayacaktır. Bu da demektir ki, rakibiniz “Eco” yani tasarruf yapmak zorunda kalacaktır. Bu size çok büyük bir avantaj verecektir. Bu roundda rakibinizi eco’ya zorlayabildiyseniz eğer siz silah ve Çelik Yelek + Kask alabilirsiniz demektir. Burda dikkat etmeniz gereken mutlaka Çelik Yelek ve Kask almış olmanız. Bunun sebebi de, defalut pistol’ların yani Glock, p2000 veya USP-S’in Çelik yelek yokken 30-40 verdiği hasar Çelik Yelek karşısında 13-25 olacaktır. Yani rakibiniz sizi para harcamadan kolaylıkla öldüremeyecektir. Bu elde dikkat etmeniz gereken bir diğer durum ise çok para harcamamak olmalıdır. C4 yuvarlaktır ve işlerin nasıl gideceği pek belli olmaz. Bu eli kaybetmeniz durumunda eğer bütün paranızı harcadıysanız 1200$ ile bir sonraki ele başlayacaksınız demektir. Buda sizi Eco yapmaya zorlayacaktır. Bundan kaçınmak ve iki tarafında silah alabilecek duruma geldiği ellerde güçlü silah ve bomba kombinasyonları yapmak için paranızı dikkatli kullanmalısınız. Benim favorim Çelik Yelek + Kask + PP Bizon’dur. Bizon çelik yelek giyen düşmanlarınıza 13-20 arası hasar verirken çelik yelek giymeyen düşmanlarınıza 30-40 hasar verecektir. Bu da demektir ki, sadece 1400$ harcayarak şarjöründe 64 kurşunu bulunan ve 3-4 kurşunda öldürebilen ayrıca düzgün ateş eden bir silaha sahip olacaksınız. Silahınızı düşürmemeye yani ölmemeye gayret edin ve mümkünse rakibe save yaptırmayın.

  KAYBETME DURUMU

  Gelelim ikinci duruma, yani ilk eli kaybetmeniz durumuna. Bu yaşanırsa ve siz hiçbir şey olmamış gibi silah alırsanız takım arkadaşlarınız haklı olarak size “n00b” diyecektir. Haklı diyorum dikkat edin. 5 takım arkadaşınız silah alamacayak alsa bile çelik yelek + kask alamayacak bunu da alsa bile yeterince bomba alamaycak demektir. Bu durumda tasarruf yapmak zorundasınız. Yani maksimum 800$-900$ para harcamalısınız. Ama buna da takımınızla birlikte karar verin. Takımınız 2. Elde bomba kurarak ekstra bir 800$ kazanmak istiyorsa en mantıklı hareket 2 kişinin 2xflaş + 1 sis ve glock alması 2 kişinin tec9 alması ve bombayı taşıyanın çelik yelek + kask alması olacaktır. Bu taktiği uygulamak için bomba alanına hızla girmeli, hızla içeridekileri etkisiz hale getirmeli ve bombayı kurmalısınız demektir. Bunu başarabilirseniz ekstra bir 800$ınız olacaktır 3.Elde ve “Surprise Buy” yapabileceksiniz. Yani rakibiniz sizden eco yapmanızı beklerken siz silah ve armor(Çelik yelek + Kask) alacaksınız. Rakibiniz PP Bizon ve ssg gibi silahlar kullanıyorsa bu çok işinize yarayacaktır. Çünkü bu tip silahlar genelde Anti-Eco olarak nitelendirilir. Ucuzlardır, armor’u olmayan düşmanlara karşı etkililerdir ama armor ve düzgün silahları olan rakiplere karşı işe yaramazlardır. Eğer rakibiniz 3. Elde eco yapmanızı bekliyorsa bu silahlarla oyuna devam edeceklerdir, ve eğer sizin yeterince paranız varsa kalaşnikof ve armorlarınızla onları etkisiz bırakacaksınız demektir.

  Takım arkadaşlarınızla konuşmalısınız dememin sebebine gelirsek, her zaman rush atmanız gerekmeyebilir. Mesela karşı takımın silahlarına güvenip sizin üzerinize geleceğinden şüpheleniyorsanız Armor Penetration’I yani zırh delme oranı yüksek silahlar alarak pusuya yatmanız ve onları gafil avlarayak değerli silahlarını düşürmeniz çok işinize gelcektir. Onları en az kişi başı 2200$ dolar zarara uğratacaksınız demektir.

  3. ROUND

  Üçüncü Ele gelirsek, 3. El genelde tartışmalı bir eldir. Bazı profesyonel takımlar bu elde hafif buy yaparlar. Lakin sizin için bunu tavsiye etmiyorum. Bu tip takımların çok gelişmiş ve üzerince günlerce haftalarca çalışılmış stratejileri vardır ve bunları uygulamaya çalışacaklardır. Genelde başlangıç düzeyindeki oyuncular için önerilen aynı zamanda çok gelişmiş taktikleri takım olarak uygulayamayan takımlar için eco yapmak en mantıklı harekettir. Nedenine gelirsek, rakibinizin ve sizin silahlarınız olacaktır ama rakibiniz sizden daha zengin olacak ve muhtemelen daha güçlü silahları olacaktır. Full Buy yaparak eli kaybetmeniz durumunda bir el daha Force-Eco yapmak zorunda kalacaksınız ve 4. Eli de muhtemelen vereceksiniz demektir. İşte bu nedenle 3. Elde de tıpkı ikinci eldeki gibi bir strateji izleyerek mid-game için para biriktirmeniz mantıklı olacaktır.

  Yalnız dikkat etmelisiniz ki bunu değiştiren bir durum vardır. 1. Veya 2. Elde bomba kurmuş olmak. 1. Elde veya 2. Elde bomba kurmuş olmak demek bütün takıma ekstra 800$ ayrıca bombayı kurana bir ekstra 300$ daha demektir. Böyle bir durumda eco yapmanıza gerek kalmaz ama bütün paranızı gene harcamamaya gayret edin.

  ÖZET GEÇERSEK,

  İlk elde takımınızla konuşun ve uygulayacağınız stratejiye (Savunma veya Saldırı) buy yapın.
  İlk eli kaybettiyseniz, strateji belirleyin ve buna uygun Eco (tasarruf) Yapın.
  Ve 2. Eli kaybettiyseniz ve bomba kuramadıysanız Eco (tasarruf) yapın.
  Eli kazandıysanız, ucuz Anti-Eco silahları alın. (PP-Bizon, Nova, SSG vs.)
  1 ve 2. Eli kazandıysanız ve rakibiniz bomba kuramadıysa Anti-Eco silahlarla devam edin.
  ve2. eli kazandıysanız ama rakibiniz bomba kurduysa 3. Elde mutlaka Anti-Eco silahlardan kurtulun ve kendinize Arm-Pen (Zırh delmesi) yüksek bir silah alın.
  İLK ELLERİN DIŞINDA KALAN ECO DURUMLARI.
  Bunlar dışında da Eco yapmak zorunda kalacağınız eller olacaktır. Bunları anlamak için özellikle kaybettiğiniz ellerden sonra TAB tuşundan takım arkadaşlarınızın paralarına bakın. Eğer 2 kişiden fazla insan full buy yapamıyorsa gene Eco yapın ve mutlaka takım arkadaşlarınızı eco yapmaları konusunda uyarın. Yeni başlayan oyuncuların el başında çok hızlı bir şekilde silah seçmesi bazen büyük bir sorun olabilir o neden elinizi çabuk tutun ve onları eco yapmaları gerektiği konusunda uyarın.

  Unutmayın eco yapmak bu oyunda çok önemlidir, düzgün silahlar, armor ve yeterli bombanız olmadan bir planı uygulamak çok zor olacaktır. Eco yapmak gelecek ellerde kazanma ihtimalinizi arttırmanız demektir.

  Basitçe söylemek gerekirse Eco yapmadan bir el alma ihtimaliniz %10 ise ve siz eco yapmaz ve kaybederseniz bir sonraki el gene kazanma ihtimaliniz %10 olacaktır. Ama bir el eco yaparsanız kazanma ihtimaliniz %5 olacak ama bir sonraki el kazanma ihtimaliniz %50 olacaktır. • Yararlı bir makale, teşekkür ederim. • Eco mu ? peh. Türkler her zaman AK47 - M4 ile taramayı sever.

  Değil mi hemşiree ? 😢


 

timuu felan

Bu diyarların daha derli toplu olması adına şurada şöyle şeyler var, biraz baksana bunlara: Kullanma Kılavuzu ve format

Benzer Başlıklar

timuu felan

Delirenzi

Timuu ile bağlantınız koptu, yeniden bağlanmak için lütfen bekleyiniz.