Büyük bir deneyim gerektirmeyen, oyun yapmak için programlar

• O devasal oyunlar tabiki bu tarz yazılımlar ile yapılmıyor hatta kimisi kendi yazılımını yazıp üzerinden çalışıyor. Tabi tek bir yazılım kullanmadıklarını belirtmekte fayda var. Ki bir oyunun sesleri çok farklı bir dünyayken, modelleme çok farklı bir dünyadır. Biz biraz daha alttan, pek tecrübe istemeyen yazılımlara bakalım. Yani yapılacak, çıkarılacak sonuçlar böyle mükemmel bir kalitede olmayacak. Yine de başlangıç için iyidir tabi.

RPG Maker VX Ace, IG Maker, and GG Maker (Windows)

DS.jpg

RPG Maker, çoğu rpg oyunu gibi Japonya çıkışlı bir program. Yapımcı Enterbrain'dir. Eski 2 Boyutlu RPG oyunlarının basit ama dolu bir versiyonunu kapsar ve size bir kalıp sunar. Siz ise oyunun tüm niteliklerini belirler, haritalarını yapar, hikayesini ve diyaloglarını yazar ve diğer bilimum gerekli şeyi yaparsınız. RPG Makerın kendi hazır grafik, müzik ve kod arşivi olmakla birlikte kendi grafik, müzik ve kodlarınızı oluşturabilir veya internetten derleyerek oyununuzu daha farklı hale getirebilirsiniz.

GameMaker (Windows/Mac OS 😵

Temel olarak bir oyun tasarım/üretim programı olan Game Maker ile tek kişi/multiplayer, 2D/3D oyunlar tasarlayabilirsiniz.Üstelik koda fazla ihtiyaç yok

game-marker-mermi-sikma-osmanserhat-3_8132588-26550_1280x720.jpg

Programın en büyük özelliği hem gelişmiş hem de acemi düzeydeki kullanıcılara hitap edebilmesi. Oyun tasarlarken ister kendi scripttinden (Game Maker Language="Java, Delphi karışımı bir dil") isterseniz sürükle bırak yöntemiyle geliştirilmiş aksiyon menüsünden ve hatta isterseniz ikisini birden kullanarak yapabilirsiniz. Program sade ve anlaşılabilir arabirimi, kullanım dersleri(İngilizce) ve örnek oyunlar sayesinde çok kolay olarak hayalinizdeki oyunları gerçekleştirebilirsiniz

Construct 2 (Windows)

header.jpg

Kişisel kullanım için ücretsiz olan Construct 2 ile hayal gücünüzü birleştirerek flash oyunlara taş çıkarcak nitelikte ve daha az sistem kaynağı tüketen oyunlar tasarlayabilirsiniz. Bunun için herhangi bir şekilde kod yazmanıza da gerek yok, program can sıkıcı tüm detayları sizin yerinize hallediyor. En güzel özelliklerinden birisi de tamamladığınız oyunları web sayfası, mobil uygulama ve Chrome Mağaza uygulaması gibi bir çok farklı biçimde export etmenize imkan sağlıyor olması.

Stencyl (Windows/Mac OS X/Linux)

02a97f9a-fac8-e011-bf22-0025902c7e73_1_full.jpg

Mac, Windows ve Linux gibi çeşitli sistemlerde çalışabilen platform öğrenenlerden ücret talep etmez iken hazırladığınız oyunları satmak isterseniz sizden küçük bir ücret talep ediyor.

• Anime

Benim gibi pokemon oyunlarını seven biriyseniz RPG Maker VX ile yapılan oyunlara denk gelmişsinizdir mutlaka. Hatta bu gün bir tane daha oyun indirdim bu programla yapılan.
    RPG Maker VX ile oyun yapmıştım bir ara. 10 Bölümlük oyun düşünmüştüm ama sonra vazgeçince 1.bölümün sonunda bırakmıştım oyun yapmayı. (Bu da böyle bir anımdır.)

• @CmmS Aslında güzel bir senaryo olsa RPG Maker ile güzel , özgün bir şey çıkabilir. İlk bölümden biraz spoiler ver pls

• Anime

Özel bir şey yoktu oyunda. öyle ilerleyip bölüm sonu boss falan koymuştum. 15 Dk. falan sürüyordu. Daha sonra vazgeçtim oyunu yapmaktan. 5-6 sene önceydi detaylı olarak hatırlamıyorum.

• FPS Reloaded ? Unity ? Bunları unutmuşsunuz 😞

Özellikle FPS Reloaded ... eskiden laptop'umuz vardı onda kullanırdım (demo sürümü tabii) kullanması aşırı kolay , ama yaptığınız bölümleri oynamak ... çok zevkli çok ! ^^ ama maalesef demo sürümü olduğu için oyunları kaydedemiyoruz diye biliyorum. Satın almak gerke çok ucuz değil ama yine de buna değer.

Unity'de paralıydı sanırsam ama çok pahalı bir ücret değil Unity'ninki ... fakat ondan da efsane oyunlar yapılabilir bence.

Oyun tek kişi ile yapılmaz , sıkıcı olur ... filmdeki bütün cast'ın sadece yönetmenin ismine sahip olduğunu düşünsenize ? Bence oyun yapmak için en az 4 kişilik bir ekip oluşturmalı hepsi farklı alanlara yönelmeli bu belirttiğimki gibi programları kullanmalı ve güzel oyunlar çıkartmalı.

League of Legends böyle başladı mesela ...

• @Zangetsu Unity biraz başlangıç için zor değil mi? Ondan eklemedim

• @ornithes söyledi:

@Zangetsu Unity biraz başlangıç için zor değil mi? Ondan eklemedim

Biraz zor ... ama kariyerini oyuna adamak istiyorsan bir şekilde öğrenmelisin 😄

• Yasaklı

@Zangetsu söyledi:

FPS Reloaded ? Unity ? Bunları unutmuşsunuz 😞

Özellikle FPS Reloaded ... eskiden laptop'umuz vardı onda kullanırdım (demo sürümü tabii) kullanması aşırı kolay , ama yaptığınız bölümleri oynamak ... çok zevkli çok ! ^^ ama maalesef demo sürümü olduğu için oyunları kaydedemiyoruz diye biliyorum. Satın almak gerke çok ucuz değil ama yine de buna değer.

Unity'de paralıydı sanırsam ama çok pahalı bir ücret değil Unity'ninki ... fakat ondan da efsane oyunlar yapılabilir bence.

Oyun tek kişi ile yapılmaz , sıkıcı olur ... filmdeki bütün cast'ın sadece yönetmenin ismine sahip olduğunu düşünsenize ? Bence oyun yapmak için en az 4 kişilik bir ekip oluşturmalı hepsi farklı alanlara yönelmeli bu belirttiğimki gibi programları kullanmalı ve güzel oyunlar çıkartmalı.

League of Legends böyle başladı mesela ...

Unitynin iki sürümü var ucretsiz ve ücretli ücretli versiyon sınırsız alırsan 1500 dolar. Ve script bilgisi olmayan hiç kimse unity ile adamakıllı oyun yapamaz. Bu yüzden eklenmesi çok mantıksız.

Cevaplamak için giriş yapın

Aramıza katıl

Timuu'ya hoş geldin! Timuu, oyun oynamaktan keyif alan kişiler için, çevrimiçi bir topluluk alanı. Hemen aramıza katıl.

timuu felan

Benzer Başlıklar

Delirenzi

Timuu ile bağlantınız koptu, yeniden bağlanmak için lütfen bekleyiniz.