DilsizCellat'tan Pc Toplama Rehberi

• Yasaklı

Bilgisayar Toplama Rehberi
    Merhaba arkadaşlar bugün PC toplama rehberiyle karşınızdayım 🙂
    Öncelikle işlemciden başlanır. PC mizi buna göre şekillendireceğiz.
    2013060909161631572.jpg
    İşlemciler
    Öncelikle işlemci seçiminde dikkat etmemiz gereken nokta çekirdek sayısıdır. Çekirdek sayısının ne işe yaradığına buradaki yazımdan görebilirsiniz. İntel için en az 4 AMD için 6 çekirdekli almanız gerekir. Önbelleği çok büyük olmasına gerek yok bir yerden gördüğüm bir yazı:
    ” Bilgisayarda yaptığın bir iş hemen belleklere oradan harddiske aktarılmaz, önce önbelleğe aktarılır. Sen aynı işi bir kez daha yapmak istediğinde bu iş daha kısa sürede tamamlanır. Ama bu oyunlarda işe yaramaz, daha çok 3 boyutlu tasarım yapanlar için önemli. “ Yani işlemci seçimini buna göre yapmanız önemli. AMD’ler hızlı işlemciler olduğu için ısınma problemleri elbetteki vardır. Ama ileri seviye bir PC toplamayacaksanız kutusundan çıkan fan yeterlidir. İnteller’de ısınma problemi çok yoktur çünkü hız olarak AMD ler kadar yoktur  AMD ler fiyat olarak İntellere göre bayağı düşüktür benim seçimim her zaman AMD 😄 Neyse işlemciler bu kadar Anakart’ geçelim:
    MSI-Z97-GAMING-9-AC1.png
    Anakartlar
    Öncelikle anakartımızı işlemcimizin soketine uyumlu olarak almalıyız. Mesela aldığınız işlemci FM2 soketiyse FM2 uyumlu anakart gerekir. Bundan sonra RAM yuvası da önemlidir eğer PC nizi sürekli geliştirmeyi düşünüyorsanız tavsiyem 4 RAM yuvası olmasıdır. İstediğiniz zaman yeni RAM alıp takarsınız 😉 Sonra anakart hızı da önemlidir. Eğer hızını düşük alırsanız RAM’leriniz o hızın üstüne çıkamaz maalesef  Ramler’den istediğiniz verimi alamazsınız. Bu yüzden hızını kesinlikle yüksek alın çünkü gelecekte RAM hızları yükseldiğinde PC nizi yükseltemezsiniz. Eğer çift ekran kartı kullanacaksanız bunu destekleyip desteklemediğini bilmenizde önemli. Anakartların boyutları da vardır bizim alacağımız boyut en verimlisi olan ATX ‘dir. Kasa seçimimizi de buna göre yapacağız.Anakart ta bitti. Sırada Ekran Kartımız var:
    pressshot.jpg
    Ekran Kartı
    Öncelikle çekirdek hızını yüksek almamız gerekiyor çekirdek hızı ise : “Bir ekran kartının çekirdek hızını (GPU clock) bir otomobilin hızına benzetebiliriz. Birim süre içerisinde ekran kartınının veri işleme ve iletme hızı o ekran kartının çekirdek hızını belirliyor.” (tamindir.com ‘a teşekkürler) Alıntı yaptım burada 😄
    Sonra veriyolu genişliğine (bit) bakmamız gerekiyor. Veriyolu genişliğinin ne işe yaradığına buradaki yazımdan bakabilirsiniz. Sonrasında ise video belleği geliyor bellek konusunda teknoloji devleri biraz dolandırıyor milleti 😄 Ne işe yaradığına gelirsek : “Video belleği (Video memory) ekran kartı işlemcilerinin (GPU) kendilerine ayrılan bellekleri demektir. Bu bellek türünü sistem belleği (RAM) ile karıştırmamak gerekir; çünkü video belleği sadece grafiksel işlemlerde kullanılır. Video belleğinin frekansı çalışma hızını belirler. Video bellek kapasitesi de tıpkı RAM gibi GB cinsinden ifade edilir.” (tamindir’e teşekkürler) Bu da alıntı çok güzel açıklamış çünkü 😄
    Bellektede performansı frekans hızı belirliyor. Bellek türü olarak DDR3 ve DDR5 bellekler piyasada şu anda 5’ler 3’lere göre daha performanslı. Bunun yanında bu üç ögeyi orantılı bir şekilde almalısınız. Yoksa istediğiniz performansı alamazsınız. Sonra desteklediği DirectX sürümü de önemli. Şu sıralar Win 10 birlikte DX12 de çıkacak ve büyük bir performans artışı da olacak. Bu yüzden DX12 destekli ekran kartı almanızı tavsiye ederim. Ekran kartı bu kadar sırada RAM ler var:
    memoria-kingston-4gb1600-ddr3-fury-hyper-x-red-la-plata-18752-MLA20160015754_092014-F_grande.jpg
    Ram
    Ram’i anlatmak biraz zor bu yüzden tamindir den bir yazı alıntılayacağım yine 😄 :
    ” RAM kelime olarak "random access memory" yani rastgele erişilebilen bellek anlamına geliyor. RAM'ler de temel olarak sabit disklerimiz ve taşınabilir disklerimiz gibi birer depolama birimleri; fakat arada büyük bir fark bulunmakta. Sabit disklerimiz ve taşınabilir disklerimiz mekanik yapıya sahiptirler. Bir veriyi yazmak ve okumak için mekanik bileşenlerin işlem yapması gerekir. Bu da okuma ve yazma işlemlerinin belli bir hız limitine sahip olmasına neden olur. RAM'lerin çalışma mantığı içerisinde ise herhangi bir mekanik yapı yoktur; bu sebepten ötürü sabit disklere ve taşınabilir disklere göre çok daha yüksek hızlarda veri yazma ve okuma işlemleri yapılabilir. Bilgisayarımızda çalıştırdığımız oyunlar, yazılım, hizmet ve uygulamalar da komutlarımıza seri bir şekilde tepki verebilmek için anlık olarak veri yazıp veri okurlar. Eğer bu işlemler sabit diskten yapılsaydı her tıklamanızın veya verdiğiniz komutun cevabını alabilmeniz için bir süre beklemeniz gerekirdi. RAM'lerin sayesinde ise daha seri bir şekilde işlem yapabiliyoruz. "
    Evet şimdi RAM seçerken neye dikkat etmeliyiz? Öncelikle RAM türüne dikkat etmeliyiz. Şu anda piyasada DDR3 RAM ler var DDR4 lerde yavaştan çıkmaya başladı Türkiye’de bulmak çok zor  Bu yüzden DDR3 almalıyız ki performanslı olsun. İkinci faktör frekansı frekans olarak en az 1333 Mhz almanız gerekir daha fazlası lüks 😄 Sırada PC kasamız var:
    201308060954416685.jpg
    Bilgisayar Kasası
    Oyun için Midlle tower ATX kasa almanız gerekir. Çünkü anakart büyüklüğümüze uygun kasa boyutu budur. Bunun yanında ihtiyacınıza göre gereken fan yuvasını da içinde bulundurması önemlidir. Bundan başka filtreli hava akış delikleri olması gereklidir ki içine toz girmesin. Bunda başka kasanızı içinde güç kaynaklı almanızı tavsiye etmem çünkü dandik oluyorlar dedikleri gücü vermiyorlar. Ama güç kutulu alıcaksanız tavsiyem CoolerMaster. Bundan başka (çok bundan başka dedim biliyorum 😄 ) USB 3.0 girişleri de önemli en az 1 tane olsun ondan da. Başka da bir şey yok. Sırada güç kutumuz var:
    25561453062529.jpg
    Güç Kutusu
    Bizim PC mize elektriği verecek olan parçadır. Kasayla birlikte alabilirsiniz tavsiye etmiyorum. Güç kutusu neye göre alınmalı derseniz, hesaplama şu şekilde; Bütün parçaların tükettiği elektrik miktarını topluyoruz ve üstüne en az 50 W tavsiyem 100 W koyuyoruz ve buna göre kaç W alacağımızı belirliyoruz. Bunun yanında güç kutumuzun 80+ sertifikalı olması lazım yoksa almayın. Bunun anlamı güç kutusu söylediği elektriğin en az %80 inini veriyor demektir.Başka da bir şey yok. Sırada HDD (Harddisk)/SSD var:
    tobira_588x.jpg
    HDD (Harddisk)/SSD
    HDD mekanik yapılı depolama birimidir. SSD mekanik yapıda olmayan HDD’lere göre kat kat hızlı olan depolama birimidir. Bunların oyun içinde FPS’e etkisi olmaz ancak açılış süresinde olur. HDD’ler günümüz teknolojisinin gerisinde kaldığı için açılış süresi en yavaş birimdir ancak depolama kapasitesi çok fazladır bu yüzden bi HDD kesinlikle alacağız SSD isterseniz almayabilirsiniz. HDD konusunda ihtiyacımız 1TB ‘dır ama siz bi 75 TL daha verip 2TB’lık alabilirsinizde. Bunun yanında SSD almasanız da olur. Benim tavsiyem 1Tb lık HDD yanında 80GB lık SSD alabilirsiniz fiyatı 150 200 TL civarlarında. Nedeni ise bu azıcık alana Windows’u kurarak PC nizin çok daha hızlı açılmasını sağlayabilirsiniz 😉
    Beğendiyseniz + vermeyi unutmayın vermesseniz ayıp olur 🙂
    Soru: Haftaya bir soru-cevap etkinliği mi yapıyım yoksa aklımda bir mini-rehber var onu mu yazıyım?

• Toplama konusu değilde parçaları takmak terletiyor çok.

• Yasaklı

Ona rehber yazamam maalesef ya 😞

• Yasaklı

Birileri benim güzel konu açma rehberine bakmış 😄

• Yasaklı

@xO_Ox Yok şimdiden yarısını felan yazıp millet yorumda bulunmasın daha bitmeden diye 😄 Yoksa yazım yanlışını Timuu'da da görüyorum nedense altı kırmızı çizgili olarak 🙂

• Yasaklı

Daha rehber yazılmadan 2+ aldı 😄 Yazıldıktan sonra Allah Kerim 😄

• Yasaklı

Bir ara birileri yazdığım her şeyi - ledi ondan şu an düşük harbi o rehberi yazsam ne olurdu acaba 😄

• Yasaklı

@xO_Ox o rehber?

• Yasaklı

• Yasaklı

@xO_Ox O sen misin 😄

• Yasaklı

Yarışma için açmıştım şifresini unuttum ve hesabı silemedim 😛

• Notime.jpg

• Takıldığın bir konu varsa çekinme 😄 bir çok kişiye bu konuda yardım ettim

• Yasaklı

@Bellarino Yok 😄

• Yasaklı

Rehber yayınlandı biraz uzun ve resimsiz çünkü resme ihtiyaç yok keyifli okumalar 🙂

• resimsiz rehber no no 😄 insanın içi kararıyor abi 😄

• Yasaklı

Başlıkları kalın yazsana anlaşılmıyor o_O

• Yasaklı

Güncellendi teşekkürler beğendiyseniz + vermeyi unutmayın 🙂

• çooook daha iyi olmuş, ellerine sağlık 👍

• Yasaklı

@Nephelai Teşekkür ederimmm 🙂 Başka eksik var mı?

• @DilsizCellat söyledi:

@Nephelai Teşekkür ederimmm 🙂 Başka eksik var mı?

Var ...

...

...

...

...

Bir tanecik +1 😄

Cevaplamak için giriş yapın

Aramıza katıl

Timuu'ya hoş geldin! Timuu, oyun oynamaktan keyif alan kişiler için, çevrimiçi bir topluluk alanı. Hemen aramıza katıl.

timuu felan

Benzer Başlıklar

Delirenzi

Timuu ile bağlantınız koptu, yeniden bağlanmak için lütfen bekleyiniz.