Başlangıç, Shadowglen

• Bu ve ilerideki başlıklarda WoW içeriğinin ne kadar ve nasıl yaşlandığına bakacağız. 7.3.5 ile gelen "Scaling World"(sizinle gelişen dünya konsepti) ile questlerin nasıl olduğuna ve ne kadar yapılabildiğine, geçen zaman ve değişen evrenin önceki hikayeyi nasıl etkilediğine ve sonuç olarak bu deneyimin yeni gelen oyuncular için ağızlarında nasıl bir tat bırakacağına bakacağız. Bu rehber ve eleştirisel seride deneyimi en temelinden yaşamak ve yeni oyuncularla empati kurabilmek için bir Night Elf Restoration Druid açtım ve heirloomları(bonus xp ve güç veren zırh) giymedim. Sorularınız varsa başlık altına yazabilirsiniz. Hadi başlayalım.

Shadowglen

0_1530019510815_Shadowglen.jpg

Night Elflerin başlangıç yeri olarak bize Teldrassil'de Shadowglen sunuluyor. Oyuna ilk girdiğinizde bir yarı-sinematik ile karşılaşıyoruz. Malfurion Stormrage adındaki bir druidin Emerald Nightmare'de çektiği işkenceden uyandığı ve karısıyla birleşip Teldrassil denilen ağacı iyileştirmeye çalıştığını öğreniyoruz. Bu sırada karakterinize doğru ilerleyen kamera bu yaklaşan fırtına karşısında bizim gibi Night Elflerin hazır bulunması gerektiğini söylüyor ve maceramıza başlıyoruz.

Ilthalaine adındaki bir druidin karşısındayız ve ondan quest alıyoruz, questte onun işinin Night Elfleri eğitmek ve doğanın dengesinin korunmasını sağlamak olduğu yazıyor ve bizden son zamanlarda artan yağmurlar yüzünden çoğalan "Young Nightsaber"ları öldürmemizi istiyor.

(Young Nightsaber)

0_1530020128133_Young_Nightsaber.jpg

Young nightsaberları öldürürken fark ettiğim ilk şey Solar Wrath yeteneğinin ne kadar uzun bir menzilinin olduğuydu, böylece daha nightsaberlar bize saldıramadan onları 3 vuruşta öldürebiliyordum. 6 tane öldürdükten sonra ise Ilthalaine adlı druide questi teslim etmeye gidiyoruz ancak giderken gözümüze bir şey çarpıyor. Ilthalaine adlı druidin önünde iki tane daha druid var. Huntress Sandrya Moonfall ve Dentaria Silverglade. Questinizi verirken ikisi arasında bir diyalog geçiyor; bizim, yeni gelen druidlerin, hazır olup olmadığı. Ilthalaine doğal olarak daha hazır değiller cevabını veriyor ancak Sandrya zamanın onlarla olmadığını söylüyor ancak yapılacak bir şey göremedeklerinden bizi uyararak Ilthalaine ile çalışmaya bırakıyorlar.

Quest ödülü olarak bize bir eldiven veriliyor, bu durumda fazla bir şey söyleyemeyeceğim çünkü daha elimizde bir eldiven bile yok. Takıyoruz dolayısıyla. Bir de seviye atlıyoruz. Henüz yeni bir yetenek gelmiyor dolayısıyla çok sıkmadığı veya yetenek gelmediği sürece seviye atlamaktan bahsetmeyeceğim. Bu sırada Ilthalaine bize ağacın yaralanmasından dolayı ortaya çıkan ve "imp" diye tanınan varlıkları öldürmemizi istiyor. Questi alıyoruz ancak giderken etrafta bir tane daha ünlem işaretinin olduğunu görüyoruz. Melithar Staghelm. Hmmm. Bize aynı implerin onun birkaç malzemesini çaldığını söylüyor ve onlardan malzemelerini geri almamızı istiyor. Xp sonuçta neden olmasın.

Aynı şeyler bu iki quest için de geçerli. Geri dönüyoruz Melithara paketlerini veriyoruz, o da bize ödül olarak paketlerden birini veriyor. Ilthalaine'e "fel moss"larını veriyoruz ve o da ödül olarak bir pantalon verip bizi az önce ondan bizim durumuzu soran kişilere yönlendiriyor. Ay yaşasın war of the ancients bizi bekle11!! Bu sırada seviye atlayıp 3. seviyeye ulaşıyoruz, böylece Moonfire yeteneğimiz açılıyor. Lunar Strikedan farlı olarak Moonfire hem aynı hasarı ve daha fazlasını vuruyor hem de 22 saniye boyunca vurmaya devam ediyor, bir de instant! OP much? Ben de öyle düşünmüştüm. Dolayısıyla tüm cast barınızı Moonfire ile doldurabilirsiniz çünkü hiçbir zaman kullanmayı bırakmayacaksınız.

Dentaria'nın olduğu yere vardığınızda size çok hızlı geliştiğinizi söylüyor ve tebrik ediyor. Ardından da gölün etrafındaki çiçekleri toplamamızı istiyor. Aynen. Biraz daha okuyorsunuz ve öğreniyorsunuz ki bu çiçekleri toplamamızın sebebi yanında yatan arkadaşının, Iverron, zehirlenmiş olması. Haklı aslında ben de rahibe olsam ben de ölen arkadaşımın yanında hiçbir şey yapmadan dururum. Sonuçta savaş her an gelebilir ve eğitimi tamamlanmamış druidler var etrafta, neden olmasın?

Çiçekleri topluyorsun questi veriyorsun. Sonra Teldrassil'in kutsanmasından beri gelmeyen bir dryad'ın geri döndüğünü ve bir şeyin ters olduğunu söyleyip seni onu bulmaya Shadowthread mağarasına yolluyor.

Mağara girişinde birden o dryad Tarindrella yanında beliriyor ve bu ağacın doğasını bozan güçlerin bu mağaradaki örümcekleri daha derinden etkilediğini söylüyor. Bu yüzden sayılarını azaltıp sebebini öğrenmeye gideceğimizi söylüyor. Neden olmasın.

Pekala mağaraya giriyorsunuz ve moonfire ile altını üstüne getiriyorsunuz ancak farkediyorsunuz ki ekran kararmaya başlayor, ölüyorsunuz. Seviye 3 ve şimdiden canımız %25in altına düşebiliyor. Güzel. Bunun Scaling World konsepti ile alakası yok ancak heirloom armor olmadan böyle şeylerin yaşandığını öğrenmek de güzel.

12 tane öldürdükten sonra questi yanımızdaki dryad'a teslim ediyoruz ve o da bizim onların broodmotherlarını öldürmemiz gerektiğini söylüyor. Moonfire ile hallediyoruz. Ardından etrafı inceleyen dryad örümceklerin doğasının bozulmasının sebebinin onların kanını bozan bir totemden kaynaklandığını söylüyor ve o totemin "Gnarlpine"lara ait olduğunu belirtiyor. Onları uzun zamandır görmediğini ve problemle ilgileneceğini söyleyerek bizi Dentaria'nın yanına geri ışınlıyor.

Dentaria canlı olarak döndüğümüze sevinerek Shadowglen'den çıkmadan önce geçmişlerini öğrenmemi söyleyerek bizi bir "Moonwell"den sıvı almaya gönderiyor.

(Moonwell)

0_1530023663054_MoonwellofCleansing.jpg
    Moonwell'e vardığımızda bir Kal'dorei ruhu ortaya çıkıyor ve geçmişlerini anlatıyor. Nordrassil adında bir ağaç ve Archimonde v1'in ölümü. Ağacın ölmesinden dolayı ölümsüzlüklerini kaybetmeleri ve "betrayer"ın hapishanesinden çıkması. Güzel ancak bunların hiçbirini şu an bilmesine gerek var mı yeni başlayan birinin. Nordrassil neresi? Archimonde kim? Betrayer neyin nesi? Neyse, biz questimize dönelim.

Questi Dentaria'ya geri veriyoruz ve bizimle tanışmaktan bir şeref duyduğunu söyleyerek Shadowglen'den çıkmadan önce Aldrassil'in başındaki başkan gibi birine bu suyu götürmemizi istiyor. Seve seve gidiyoruz.

Ağacın tepesine çıktığımızda suyu Tenaron Stormgrip'e veriyoruz ve o da bize bu suyun Well of Eternity'den arta kalanlardan biri olduğunu söylüyor. Kutsuyor, alnımızdan öpüyor(jk) ve bizi (sonunda) Teldrassil'e yolluyor.

Normal koşullarda seviye atlamış olmamız gerekiyor ancak ben atlayamadığımdan bir iki mob öldürerek seviye atlayıp 5 oldum. Böylece Restoration kısmının ilk ve en önemli yeteneği Regrowth açılmış oldu. Regrowth hakkında sonraki yazımda bahsedeceğim, zaten çok uzun bir süre(gereğinden uzun bir süre) boyunca onu kullanıyor olacağız.

Shadowglen'den çıkıp Teldrassil'e geçerken ilk yazımı burada sonlandırıyor ve sonrakine kadar size [Swiftness] diliyorum.

timuu felan

Bu diyarların daha derli toplu olması adına şurada şöyle şeyler var, biraz baksana bunlara: Kullanma Kılavuzu ve format

Benzer Başlıklar

timuu felan

Delirenzi

Timuu ile bağlantınız koptu, yeniden bağlanmak için lütfen bekleyiniz.