Profesyonel takım kompozisyonları-Dürtme&Kuşatma(Poke&Siege) kompozisyonu rehberi • Bu rehberimizde profesyonel takım kompozisyonları çeşitlerinden Dürtme&Kuşatma'yı inceleyeceğiz. Bu kompozisyon özellikle dereceli takım sıralamasında yükselmek isteyen amatör takımların çok işine yarayacaktır. Çünkü Dürtme&Kuşatma kompozisyonu profesyonel takımlardaki gibi yüksek seviyede takım sinerjisi ve takım içi iletişimine ihtiyaç duymaz. Aşağıda sıralanan şartları gerçekleştirdiğinizde takım olarak inanılmaz başarılı sonuçlar aldığınızı göreceksiniz.

  Temel strateji:

  Dürtme: Oyunun orta safhasında takım rakibi uzaktan dürtmek/mümkünse dürterek öldürmek ve karşı takımı yeterince dürttükten sonra takım savaşını başlatmak.

  *Kuşatma: *Rakibi objektif (kule, dragon, baron) etrafında pozisyon alınırken yeterince dürterek objektifi size bırakmaya zorlamak, engage yapamaz hala getirmek.

  Kompozisyon nasıl oynanır?

  Oyunun erken safhası: Dürtme kompozisyonu zaman ister. Dürtmesi kuvvetli şampiyonlar genellikle oyun ortası ve çoğunlukla oyun sonu kuvvetlenen şampiyonlardır ve etkili Dürtme&Kuşatma için bekleme süresinde azalma ve mana/mana yenileme'ye ihtiyaç duyarlar. Erken safhada pozisyon çok uygun olmadıkça savaş yapmamak gerekir. Erken oyun çoğunlukla lanelerin güvenli, sakin oynamasına, ormancının görüş sağlamasına ve karşı baskın için dürtme yapacak şampiyonun koridorunun yakınlarında olmasına bağlıdır. Erken oyunda dürtme&kuşatma kompozisyonu kuvvetli olmadığından ejderha almak zorunlu değildir, karşı takımın almasını geciktirmek yapılabilecek en güvenli taktik olacaktır.

  Oyunun orta safhası: Oyunun orta safhası için dikkat edilecek ilk şey minyon dalgası kontrolüdür. Çünkü dürtme&kuşatma kompozisyonun 5 kişi toplanması gerekir. Bu sebeple oyunun akışına göre uygun iki koridor itilir ve kalan koridorda 5 kişi toplanılır, kule kuşatılır, rakip dürtülüp geri çekilmeye zorlanır. Global görev ejderhaysa 3 koridorda da minyon dalgasını kontrol etmek gerekir. Orta safhada dürtme kompozisyonun avantaj sağlaması çoğunlukla global görevden gelecek olan altınla olur. Çünkü objektif etrafında dürttüğünüz takım “mermiye kafa atan” bir takım değilse geri çekilecektir. Böylece siz düşman kulelerinden ve minyon dalgalarından rakibe göre daha çok para elde edeceksiniz.

  Oyun sonu: Oyunun orta safhasından tek farkı bazı dürtme şampiyonları uzaktan rakip taşıyıcıları tekleyecek konuma gelebilir. Oyun sonunda artık yapılacak tek şey oyunu “kapatmaktır”. Karşı takımda 1 yada 2 kişi takım savaşı yapamaz hale gelecek kadar dürtüldüğünde engage olup karşı takımı eksik savaşa zorlamak ve oyunu bitirmeye oynamak gerekir.

  Şampiyonlar:

  Üst koridor: Maokai, Sion, Renekton ( Takım savaşlarında dürtme yapılana kadar karşı takımı zone'laması gerekli, böylece karşı takımın savaş başlatmasını engellemeli, oyunun orta safhasında takım savaşı yapılacaksa ya da oyun sonunda karşı takım yeterince dürtülünce engage olarak takım savaşı başlatabilmelidir. O sebeple bu 3 şampiyon en iyi seçenekler. Hele ilk ikisine görkemli zafer alındığında takım sinerjisine çok uygun olacaktır.

  Ormancı: Nidalee(dürtmeye yardımcı), Nunu, Gragas( Üst koridor için yazılanlar burası içinde geçerli 🙂 ). Reksai, Lee sin gibi erken oyunda kuvvetli ormancılar pek önermesemde oyunun orta safhasına hızlı geçiş için agresif ormancı ile erken safhada koridorlarda skor almaya oynanabilir.

  Orta koridor: Kogmaw, Varus, Ziggs, Xerath, Jayce, Victor ( erken oyunda sakince farm yapmak, tanrıça'nın gözyaşı ve asırlık sopa gibi biriktirilmesi gereken yükleri mümkün olduğunca hızlı biriktirmek, ormancı ile koridorda güvenli farm yapabilmek adına totem yardımı için sürekli iletişim)

  Saldırı gücü taşıyıcısı: Sivir (engage içinde disengage içinde en uygun), Caitlyn-Tristana ( Kule öncelikli kompozisyonda), Corki ( orta koridor oyuncusunun geri düşme ihtimaline karşı oyunun orta safhasında hasar garantisi olarak)

  Destek: Janna ( disengage, pasifi ile güvenli kite imkanı sağlar), Nami (disengage), Tresh (normalden de geride oynamalı, yanlış pozisyon alan dürtecek şampiyona lantern atmak ve ultisi ile zonelamak tek görevi ), Nautilus (poke sonrası hard engage için, görkemli zafer buraya da uygun olacaktır.)

  Gökcan "tasatancocuk" Aydoğan


 • Anime

  Kaydını gerçekleştirdim. Başarılar. • @CmmS Teşekkürler. Kolay gelsin.


 

timuu felan

Bu diyarların daha derli toplu olması adına şurada şöyle şeyler var, biraz baksana bunlara: Kullanma Kılavuzu ve format

Benzer Başlıklar

timuu felan

Delirenzi

Timuu ile bağlantınız koptu, yeniden bağlanmak için lütfen bekleyiniz.