PlayerUnknown's Battlegrounds: FPS Arttırma Yöntemleri


 • Geek

  alt metni

  PUBG bilindiği üzere donanımsal olarak bazı gereksinimlerin karşılanmasını isteyen bir oyun, oyuna sahip olan hemen hemen tüm herkes muhtemelen zaten bu durumun farkındadır. Eğer canavar gibi bir bilgisayarınız yoksa, oyunu sabit ve hakkını verebilecek bir FPS'te oynayabilmek için birtakım düzenlemeler yapmanız kaçınılmaz.

  Aslına bakılırsa bu konuda uygulayabileceğiz birden fazla yöntem var. Bilgisayarınızın sağı solunu çekiştirip, birazcık ayarlarınızla oynayarak uygulayabileceğiniz yöntemlerden bulabildiğimiz birkaçını aşağıya sıralamanın Türk oyuncular için iyi olacağını düşündük. Böylece PUBG performansınızı da geliştirrebilirsiniz. Basitçe oyun-içi ayarlarınıza dokunmadan performans yükseltici birkaç taktik diyebiliriz.


  Adım 1: Sürücüleri Güncelleme ve Basit Ayarlar

  Herhangi başka bir şey yapmadan önce, ekran kartınızın sürücüsünü güncelleyerek performansınızı gözle görülür derecede arttırabilirsiniz. Örneğin Nvidia gibi bazı şirketler, sürücülerini PUBG gibi birtakım çok oynanan oyunlar için özellikle performans arttırıcı şekilde tasarlayabilmektedirler;

  Nvidia Sürücüleri: Burada
  AMD Sürücüleri: Burada

  PUBG'de ortaya çıkan bir diğer durum ise sebebi bilinmedik bir şekilde oluşan FPS droplar. Eğer siz de böyle rastgele droplar yaşıyorsanız bunun için Visual C++'ın son sürümünü indirmenizi öneririz.

  Visual C++: Burada

  Ve son olarak, eğer bir dizüstü kullanıcısıysanız( benim gibi), Güç Seçenekleri'ni kontrol etmenizi öneririz. Başlangıç menüsünden ya da pil sembolüne sağ tıklayarak bu ayarlara erişebilirsiniz. Herhangi bir performans kaybını önleyebilmek adına PUBG oynarken seçili olan güç seçeneğinizin " Yüksek Performans"a yönelik olduğundan emin olun.

  alt metni


  Adım 2: Nvidia Ayarlarınızı Geliştirin

  Nvidia'nın genel ayarları oyununuzda FPS düşüşlerine sebebiyet verebilir. Dolayısıyla en iyi performans için Nvidia ayarlarınızı ayrıca düzenlemeniz gerekebilir.

  • 3D Ayarları ( 3D Settings) sekmesini açın ve " Görüntü Ayarlarını Önayarla Yap"ı ( Use Image Settings With Preview) bulun ve özelleştirmenizi Performans için ayarlayın.

  0_1519745287691_Nvidia3D.png

  • 3D Ayarları ( 3D Settings) sekmesinden " PhysX Yapılandırması"( PhysX Configuration/ Configure Surround) seçeneğini seçin ve otomatik seçimden çıakrtarak kullanmak istediğiniz ekran kartınızı seçin.

  0_1519745295616_Nvidia3D2.png

  • 3D Ayarları ( 3D Settings) sekmesinden " 3D Ayarlarının Yönetilmesi" ( Manage 3D Settings) seçeneğine tıklayın ve " Program Ayarları"nı ( Program Settings) açın. Ve aşağıdaki gibi düzenleyin;
   • Genel Ayarları Kullanan tüm ayarları kapatın.
    • CUDA GPU'lar ayarlarını " Genel Ayarları Kullan ( Tümü) " yapın,
    • Gölgelendirici Önbelleği ayarını " Genel Ayarları Kullan ( Açık) " yapın,
   • Güç Yönetimi Modu ayarını " Maksimum Performansı Tercih Et" yapın,
   • Doku Süzme- Eşyönsüz Örnek Optimizasyonu ayarını kapatın.
   • Doku Süzme- Kalite ayarını " Yüksek Performans" yapın.
   • Düşey Senkronizasyon ayarını kapatın.
   • Kenar Yumuşatma - Mod ayarını " Uygulama Ayarını Geliştirir" yapın.

  0_1519746918866_Nvidia3D3.png
  PUBG oynamadığım için tek tek gösteremedim ama bahsettiğim ayarlar bu sekmede, eğer PUBG sahibiyseniz listeden seçtiğiniz taktirde zaten göreceksinizdir.

  Ve tabii yalnızca Nvidia ayarlarından değil aynı zamanda tüm CUDA çekirdeklerini kullanabilmek adına oyunu açmadan önce sağ tıklayıp; Özellikler -> Başlatma Seçeneklerini Ayarla yazıp aşağıdaki komutu tırnak işaretlerini silerek, tire kalacak şekilde girin.

  • " -USEALLAVAILABLECORES "

  0_1519747270414_SKyrim.png


  Adım 3: Windows 10 Ayarları

  Windows 10'unuzun bazı ayarlarını kurcalayarak bilgisayarınızın daha hızlı çalışmasını birçok yöntemle sağlayabilirsiniz.

  Öncelikle, arkada siz fark etmeden çalışan birçok özel veya Windows'a ait programı kapatabilirsiniz. Bunun için ayrı bir rehber yaparız yakın sürede. 😂

  • DPI Ölçeklemesini Etkisiz Hale Getirmek
   • PUBG'nizin yüklü olduğu klasöre gidin, ( genelde bu klasör ...steamapps/common/PUBG/TsIGame/Binaries/Win64 yolunda olur) tslgame.exe programına sağ tıklayın.
   • Uygunluk sekmesinden Ayarlar kısmını bulun, " Yüksek DPI Ölçeklendirme davranışını Geçersiz Kıl" kutucuğunu işaretleyin.

  0_1519748258607_DPI.png

  Normal şartlar altında Windows 10 size bütün işlemcilerinizi kullanma izni vermeyecektir. Genelde kullandığınız işlemci sayısına göre sisteminiz tabiri caizse yorulacağı için ilerleyen sürede birtakım sorunlar ortaya çıkarabilecektir. Dolayısıyla eğer işlemcilerinizin tamamını kullanmak istiyorsanız, olası sorunları göze alarak ayarları değiştirmenizi öneriyoruz.

  • İşlemcilerin Tamamını Kullanma
   • Windows tuşuna basılı tutarak R harfine basın ve açılan pencere msconfig yazın

  0_1519748534118_msconfig.png

  • Açılan pencereden " Önyükleme Ayarları"nı seçin ve " Gelişmiş Ayarlar" seçeneğine tıklayın.
  • İşlemci Sayısı'nı seçin ve açılan pencereden kullanmak istediğiniz işlemci sayısını işaretleyin.

  0_1519748632172_Gelişmiş Önyükleme.png

  Aynı zamanda GUI Önyüklemesi ayarlarınızı kontol ederek de performansınızı yükseltebilirsiniz. Basitçe Hızlı Getirme programı, kullanmanız muhtemel olan programların önyüklemesini yapmak üzerine çalışmaktadır. Dolayısıyla bu ayarı kapatmakla neredeyse hiçbir şey değişmeyecek, sadece makinenizi biraz daha rahatlatarak daha yüksek FPS alma ihtimalinizi arttırmış olacaksınız.

  • Windows 10'de Hızlı Getirme'yi Kapatmak
   • Windows tuşuna basılı tutarak R harfine basın ve açılan pencere services.msc yazın
   • Açılan pencerede Hızlı Getirme'yi bulun ve sağ tıklayarak Özellikler'i açın ve açılan pencerede " Durdur" seçeneğine tıklayın.

  0_1519749165562_hızlı getirme.png


  Kaynak: Gameranx

  Şimdilik bildiklerimizle bu kadar oluyor. Bilgilerimiz arttıkça bu başlık üzerinden paylaşımlar devam edecektir. 😂 Kendinize iyi bakın! ✋ • güzel ama bende pubg yok. arttıramam 😞


 

timuu felan

Bu diyarların daha derli toplu olması adına şurada şöyle şeyler var, biraz baksana bunlara: Kullanma Kılavuzu ve format

Benzer Başlıklar

timuu felan

Delirenzi

Timuu ile bağlantınız koptu, yeniden bağlanmak için lütfen bekleyiniz.