Neden Ryze oynamalısınız? • 0_1519726037083_b8e71c63-20ce-487a-a9c0-eeb9fd7b1161-image.png

  Faker ve benim gibi Ryze oynamak istiyorsanız bu rehber tam size göre.
  0_1519726991907_38a60881-4016-4cbf-b82a-58373cf0184b-image.png

  Aslında bu sorunun üzerinde çok durulması gerekmiyor. Şu sıralar eskisi kadar çok tercih edilmese de Ryze’ın durumu hiç de kötü sayılmaz. Şampiyonun hâlâ geçerli bir pick olmasının temel nedeni yetenek kiti ve yeni runeler ile oynanışının oldukça çeşitli olması. Kolay lane kontrolü ve ittirme, peel için ideal bir cc ve burst, kite, büyük mana havuzu , skill spam ve kolay kombolar Ryze’ı özel kılan özelliklerden sadece birkaçı.

  Ryze’ı Ryze yapan yetenek kitinin yanında farklı runeler ile Ryze’ın gücünü daha esnek bir statüye getirebilmeniz. Eski runeler ile standart bir rune ve item kombinasyonu ile Ryze’ın sadece late game potansiyeline yönelik bir build sağlayabiliyorduk. 2018 Sezonu ile artık yeni eskisinden çok daha esnek bir oynanışa sahibiz.

  Ryze’ı en başından anlattığım için önce yetenek setini ve yetenek seçimini (maxlama) aktaracağım.

  Ryze yeteneklerine bağlı olan sayılı şampiyondan biri. Yetenekleri mana ve ap itemları ile güçlenmekte. Başlangıç mana havuzu 400 iken 18. seviyede 1250’yi görebiliyoruz. İlk seviyede tercih edilmesi gereken yeteneğimiz E. Düşük mana bedeli ve farm potansiyeli oldukça iyi bir yetenek.

  İkinci seviyede Q yeteneğini açmamız güçlü kombo ve E’deki sıçrama etkisini kullanabilmemizi sağlıyor.

  Üçüncü seviyede ise W yeteneğimiz ile standart bir Ryze kombosu için ihtiyacımız olan her şey parmaklarımızın ucunda. 6. seviyeye kadar tercihen Q yeteneğine yönelmeniz erken oyundaki hasar açığını kapatmanıza yardımcı olacaktır. 6. seviyeye ulaştığınızda R yeteneğinizi açmanızda bir sakınca yok. 7. seviyeden itibaren sırasıyla E, Q ve W yeteneklerinizi maxlamaya gidebilirsiniz. Açıkçası Ryze’ın runeler dışında yetenek kitinde ilerleyiş biraz standart bir döngüde.

  Ryze, manaya ihtiyaç duyan yegâne şampiyonlardan bir tanesi. Itemları mana ve mana üzerinden güçlenmesine yardımcı olacak şekilde tercih edilmeli. İlk base gidişinizde Tanrıça’nın Gözyaşı olmalı. Erken oyundan itibaren mana biriktirmenize katkı sağlayacak ve sizin oyun sonuna doğru daha kolay bir şekilde güç patlaması yaşamanıza yardımcı olacaktır. İkinci item tercihiniz Antik Dönüştürücü. Gerek takaslarda veyahut minyon temizlemede ihtiyaç duyacağınız sustain (itemdan gelen pasif can/mana doldurma) gerekse ilk kor itemınızın bir parçası olması sizi lane daha uzun süre tutacaktır. Dönüştürücü’yü Cehennem Maskesi’ne veya Asırlık Sopa’ya çevirebilirsiniz. Heavy AP midlanerlara (Cassio, Taliyah, Orianna, LB) karşı maske tercih edilse de AS’ın da Ryze’a mana yanında AP verdiğini hatırlatmamda fayda var.

  Yenilenen AP itemları ile Ryze da nasibini aldı tabii ki. Morello’nun Ryze’a mana regen ve GW getirisinden öteye geçmemesi, bu itemın gözümde Ryze için overrated olmaktan kaçamadı. Artık Archangel’ın da LC’den dolayı CDR vermesi Ryze’ın mid gamede aradığı akıcılığın anahtarı. Fazla rağbet göreceğini düşünmesem de Spellbinder Ryze üzerinde şık durabilir.

  Ryze Komboları

  Ryze’ın en büyük özelliklerinden biri skill spamleme ve kazandığı hareket hızı ile rakibini kitelayabilmesi. Bu mekaniğe dayalı birkaç kombo ve fazlası:

  AA+E+AA: 1 seviyedeki tek silahınız.

  AA+E+Q: standart kombo.

  Q+E+Q: standart kombo 2.

  (Q)+E+E+Q: dalga temizleme (E sıçratmalı)ve koridor kontrolü için ideal.

  (Q)+E+W+Q: pasif Q ile cc kombo.

  (Q)+W+E+Q: standart kombo 3.

  (Q)+E+Q+W+E+Q: olağan bir kombo. 1v1 fightları biraz uzun tutsa da hasar potansiyeli yüksek bir kombo.

  (Q)+E+Q+E+W+Q: kitelarken hasar potansiyelinizi sürdürmenizi sağlar.

  Q+E+Q+W+Q+E+Q: all-in kombo.

  Laning

  0_1519726246689_9b4a9e2b-9ad1-4c50-8749-96da95d9d0a2-image.png

  Oyun içerisinde lane phasei belki de en sıkıntısız şampiyonlardan bir tanesi. Son gelen AP item düzenlemesi sonrası item seti biraz değişmiş olsa da earlyde duyduğu mana ihtiyacı bu değişiklikten etkilenmedi.

  Rakibiniz ile tradee girerken dikkatinizde olması gereken birkaç nokta var. Oyun boyunca fullemeniz gereken yetenek sıranız Q>E>W olduğundan ve E’nin optimal bir mana bedeli (50 mana) olduğunu düşündüğünüzde earlyde sizi mana sıkıntısı çektirecek yeteneğiniz Q. E ile rakibinizi dürterken bir gözünüz mana barınızda olsun. Q ve E kadar spamlenebilecek bir yetenek olmayan W’nuzu olası bir ganke saklayın. Bu şekilde gankten kurtulma şansınız da artmış olacak. Olası bir karşı gank için ise rakibinizi E+W ile 2 saniyeliğine rootlayıp rakibin defansını kırmanızı ve junglerınızın daha rahat bir açıdan gelmesini/rakibinizin spellini almanızı ve birkaç dakikalığına rakibinizin sizi dürtememesine ve tradelerinize daha temkinlik yanıt vermesini sağlarsınız.

  Mid gamee geçtiğimizde Ryze’ın oyundaki görevi daha çok turret ve objektif kontrolüne yönelik oluyor. Gerekli itemlar sonrası lanei çok rahat turret üzerine yığıp objektif kontrolüne gidebilirsiniz. Örneklemek gerekirse; Ryze ile mid dış turreti açtınız ve birkaç minyon dalgasından sonra rakibinizin iç turretine dayandınız. Minyon dalgasını turret önünde bırakıp drake/Baron veyahut başka bir lanei sürmeye gidebilirsiniz.

  Late game odağı ise bir öncekine benzer bir strateji taşımakta. Mümkün mertebe lane ittirip diğer lanelere ve objektiflere yönelmek.

  Runeler

  0_1519726662428_758f8d55-5751-4ac2-92b6-3517c9c613f1-image.png

  Ryze’ın oyundaki rolünün kilit noktası bir yerde burası. Seçtiğiniz runeler ve itemlar ile burst mage veya işlevsel tanky olmamızı sağlıyor. Tanky olmasından kastım ise takımdaki kırılgan şampiyonların frontlinelığını yapabilmesi.

  Standart rune

  Sürat Coşkusu -Mana Akış Yüzüğü-Yücelik/Sürat-Kızart/Yaklaşan Fırtına + Efsane: Sıvışma/Son Darbe veya Pratik Zekâ/Son Darbe.

  Pokemaster dürtme üzerine

  Aery/Mana Akış Yüzüğü/Mutlak Odak/Kızart + Zafer/Son Darbe veya Zafer/Efsane: Sıvışma.

  Ez Money

  Arakçı/Mükemmel Zamanlama/Geleceğin Pazarı veya Minyon Uçuran/ Kozmik Sezgi + Zombi Totem/Açgözlü Avcı veya Gözyuvarı Koleksiyonu/Açgözlü Avcı

  Usain Bolt Ryze

  Dizginsiz Büyü Kitabı/Hextech Sıçratıcısı/Sihirli Pabuçlar/Hızını Al + Gözyuvarı Koleksiyonu/İnsafsız Avcı.

  Sürat Coşkusu/Mana Akış Yüzüğü/Sürat/Kızart veya Yaklaşan Fırtına + Gözyuvarı Koleksiyonu/İnsafsız Avcı.

  Lane ittirme

  Sürat Coşkusu/Mana Akış Yüzüğü/Yücelik/Yaklaşan Fırtına + Minyon Uçuran/Kozmik Sezgi.

  kaynak: medium.


 

timuu felan

Bu diyarların daha derli toplu olması adına şurada şöyle şeyler var, biraz baksana bunlara: Kullanma Kılavuzu ve format

Benzer Başlıklar

timuu felan

Delirenzi

Timuu ile bağlantınız koptu, yeniden bağlanmak için lütfen bekleyiniz.