Dishonored: Kesinlikle Oynanması Gereken Oyun Serisi

• 0_1519489406578_769fed5b-9026-4f0b-a2bf-1e99789b3a4b-image.png

Dishonored adının pek de duyulmadığı, yeni ve popülerleşmiş PUBG, League of Legends gibi oyunlardan dolayı duymadığımız ama aslında oyuncularını büyüleyen bir oyun serisidir. Steam'de dahi arama bölümüne oyunun ismini yazmadan bulamayacağınız, "çok satanlar" veya "özel teklifler" bölümlerinde çok göremeyeceğiniz oyun. Bu başlığın açılmasını gerekli görmemin sebeplerinden en önemlisi de bu ucuz ve fiyatını hayli hayli hak eden oyunu sizlerin de bilmenizin gerektiğini düşünmem.

Nedir bu Dishonored?

Üç oyunu olan (Dishonored, Dishonored 2, ve en yenisi Dishonored: Death of the Outsider) bu serinin her oyununda ilk oyundan aşina olduğumuz karakterlerin hikayelerinin devamını görmekteyiz. Dolayısıyla, bu seriden tamamen zevk almak isterseniz ilk oyundan başlamalısınız. Oyun bölümler halinde ilerlemekte ve her bölümde birbirinden farklı haritalarda birbirinden farklı görevleri yapmaktasınız. Karşınıza çıkan görevleri isterseniz kaba kuvvetle veya gizlice aynı bir hayalet edasıyla geçme şansınız var. Oyunu oynarken karşınızdaki düşmanları öldürmeyi de seçebilirsiniz ya da etkisiz hale getirerek daha az kaotik bir yolu da deneyimleyebilirsiniz. Dolayısıyla oyunun size görevleri yaparken farklı alternatifler sunduğunu söylemek mümkün. Zaten bu oyunu en zevkli kılan özellik de görevleri yaparken size sunduğu bu özgürlük. Direkt olarak göreve ilerlemektense ara sokaklardan giderseniz karşınıza çıkan rastgele bir karakterin yardımıyla görevi farklı şekillerde de bitirebiliyorsunuz. Ancak şunu da unutmamak lazım, görevi yapma şekliniz (çok kişi öldürme, insanlara yakalanma) oyunun sonunu değiştirebiliyor. Bu yüzden her bölümde dikkatli olmak gerekiyor.

Hangi oyundan başlamalıyım?

Üç oyunda da karşımıza çıkan karakterler birbiriyle ilişkili olduğu için en önemli tavsiyem ilk oyundan (Dishonored 1) başlamanızdır. Hem oyunun evrenini ve içeriğini öğrenmeniz açısından hem de sizin için ilgi çekici olup olmadığını anlamanız açısından bu önemlidir. Ayrıca, ilk oyun için çokça DLC (ek paket) bulunmaktadır. Kötü karakterlerden birinin gözünden bile oynayabildiğiniz bu ek paketleri de oynamanız Dishonored zevkinizi arttıracaktır.

Dishonored ,Dishonored 2 ve Dishonored: Death of the Outsider'ı birbirinden ayıran farklar nelerdir?

• Dishonored 1 üçü arasından hikayesini en çok beğendiğim oyundu. Grafikleri mükemmel olmasa bile tatmin edici ve güzeldi. Corvo Attano adında bir suikastçıyı oynadığımız bu oyun serinin hikaye bakımından en dolu ve ambians açısından en kıymetli oyunuydu benim için. İmparatoriçe'nin koruyucusu olan Corvo Attano, ona düzenlenen komplonun ardından bu komployu bozmak ve gerçekleri aydınlığa çıkarmak için suçluları tek tek avlar ve gerçeği arar.

• Serinin ikinci oyunu olan Dishonored 2'nin ise hikayesini çok beğendimi söyleyemem. Neden bilmiyorum ama bana grafikleri güzelleştirmeye çalışırken hikayeyi es geçmişler gibi geldi. Evet, grafikler ilk oyuna kıyasla daha iyiydi ama hikaye için aynısını söyleyemeyeceğim. Dishonored 2'de dikkatimi çeken bir özellik oyunun başında iki karakterden birini seçip onun gözünden oynama şansımız var. Bu oyunda Corvo Attano veya Emily arasından seçim yapabiliyoruz. İmparatoriçe'ye düzenlenen darbe'nin ardından bunu yapan kişinin bu güce nasıl ulaştığını ve nasıl durdurulabileceğini öğrenmek için çeşitli hedeflere suikast düzenliyor ve bilgi topluyoruz.

• Üçüncü oyun ise grafikleri diğer oyunlara kıyasla daha da güzelleşmiş olan ve hikayesi de dikkate değer bir oyun. Bu oyunda da ikinci oyunda karşımıza çıkan bir karakterin gözünden oynamaktayız. Bu oyundaki konu ise ilk ve ikinci oyunda büyük etkisi olan "Outsider" karakterini öldürmeye çalışmak. Acaba ana karakterimiz başarılı olabilecek mi?

Fiyatları nedir? Nereden alabilirim?

Dishonored serisinin tüm oyunlarını steam'den bulabilirsiniz. Fiyatları aşağıdaki gibidir (24.02.2018 19:40'da güncellenmiştir)

• Dishonored: 28,99TL , ek paketlerle birlikte 57,99TL.
    • Dishonored 2: 114,99TL (Demo'su da steamde mevcuttur).
    • Dishonored: Death of the Outsider: 133TL.

Steam dışında bazı sitelerde de satışını görebilirsiniz. Fakat tercihen Steam'i kullanmanızı öneriyorum.

Sonuç?

İsterseniz gizlilikle ve kimseyi öldürmeden, isterseniz de gördüğünüz her düşmanının gözünün içine girip onu öldürerek oynayabileceğiniz bu oyun size geniş özgürlük ve görevleri çeşitli yollarla bitirme şansı sunuyor. Fiyatı da kalitesinin aksine düşük olan bu oyun serisini bu fiyatta oynayabilmek büyük şans. İlk oyunu almanızı ve hatta şansınız varsa DLC(ek paketleri) de alarak oynamanızı tüm içtenliğimle tavsiye ediyorum. Eğer herhangi bir sorunuz, sorununuz olursa bana mutlaka sorun. İyi eğlenceler!

Trailer'lar:

Dishonored:

Dishonored 2:

Dishonored Death of the Oustider:

Kaynak

• Anime

2'yi pc çekmiyor. 😢 üzülüyorum buralarda gördükçe.

• Dishonored: Death of the Outsider için yayınlanan trailer:

Bethesda işinin ehli biri.

• @cmms ben direkt dosya boyutuna baktım. Depolama: 32 GB kullanılabilir alan (3 için)

timuu felan

Bu diyarların daha derli toplu olması adına şurada şöyle şeyler var, biraz baksana bunlara: Kullanma Kılavuzu ve format

Benzer Başlıklar

timuu felan

Delirenzi

Timuu ile bağlantınız koptu, yeniden bağlanmak için lütfen bekleyiniz.