eRepublik nedir?

• Geek

Se lam ınaleyküm.

Benim 2011-12 yıllarında oynamaya başlayıp ( hatta belki daha erken) , o zamanlar avare sözlük yapısındaki arkadaşlarla ve daha sonra oyun üzerinden tanıştığım arkadaşlarla Japonya'da bir yapı oluşturduğum oyun. Daha sonra çoğu bıraktı ve ben de Japon arkadaşlarla devam ettim oyuna vs. derken sonra da bıraktım. Geçtiğimiz günlerde benzer başka bir oyundan ( e-sim belki ona da rehber yazarım ilerde) bir mail aldım, yeni sunucusu açılmış, öyle olunca buna da bakayım dedim vs. derken anılarım depreşti ve oyuna tekrar başlayayım dedim. Nitekim hem oyun içerisinde ben gittiğimden bu yana çok fazla değişim olmuştu hem de aten oyun başlı başına yeni oyuncular için algılaması oldukça zor bir yapıda. Bu yüzden dedim ki neden bu konuyu genel hatlarıyla bir rehber haline getirmeyeyim?

Öncelikle en kısasından bir özet olacak şekilde oyun için bir sosyopolitik ve militer bir browser simülasyon denilebilir. Temel olarak yapmanız gereken, fiziksel antrenman ve çalışıp para kazanma; tabii bu minvalde kendi şirketlerinizi edinebilirsiniz, bir askeri birliğe girebilirsiniz, askeri birliklerin günlük emirlerini tamamlayarak ödül alabilirsiniz ve bir siyasi partiye girerek parti başkanı, milletvekili, bakan, başbakan gibi konumlara gelebilirsiniz. Parti içi konumlar için olmasa da devlet başkanlığı ve milletvekilli için ayrıca ödüller var. Göreceğiz onları da.

Şimdi, oyunun şöyle bir arayüzü bulunmakta;
    0_1516961980126_Screenshot-2018-1-26 eRepublik.png

Oyunda çok çok çok çok fazla mekanik olduğu için ilk olarak bu arayüz üzerinden biraz açıklamalar yapacağım ve daha sonrasında detaylı olarak belki devamı gelebilir.

Önce menümüze bakıyoruz, ne olduğunu açıklama gereği duymadan sadece alt başıklarıyla birlikte başlıkları yazacağım:

0_1516962827508_Screenshot-2018-1-25 eRepublik.png

• Ana Sayfa
    • Yerlerim
      • Bina
      • Şirketler
      • Eğitim Alanı
      • Depo
      • Gelişmiş Bina
      • Travel
    • Savaşlar
    • Pazarlar
      • Pazar Yeri
      • İş Piyasası
      • Para Piyasası
      • Satılık Şirketler
    • Topluluk
      • Ülkem
      • Askeri Birliğim
      • Partim
      • Gazetem
      • Forum
      • İttifaklar
      • Seçimler
      • Sıralamalar
      • Son Güncellemeler
      • Dünya Haritası

Daha sonra, ana sayfadaki bölümleri ele alalım, zaten genel mada bunlar en mühim şeyler;

1. Karakteriniz

0_1516964006942_Screenshot-2018-1-25 eRepublik(1).png

Şimdi, bu kısımda seviyeniz, can barınız, bildirimler ve mesajlara erişebileceğiniz butonlarınız, şu anda hangi ülkenin hangi bölgesinde olduğunuz, sahip olduğunuz para ve altın ve görevleriniz yer alır. Önemli olarak birkaç şeyi burada açıklamak lazım;

• Seviyeniz: Bölüğünüzü belirler. Onun da sistemi şu şekilde;

0_1516965142980_Screenshot-2018-1-26 Division battles - eRepublik Official Wiki.png
    Peki nedir bu bölük? Savaşta tüm askerler 4 bölük içerisinde kendi seviyesinde insanlarla savaşıyor. Savaş kısmında tekrar anlatırım.

1. Bu ikinci önemli kısım, bulunduğunuz bölgedeki, bölgenin devletinin içinde bulunduğu ve aynı zamanda müttefiklerinizin savaşlarını gösterir. Savaşarak seviye, askeri puan kazanabilir, günlük ordu görevlerinizi yapabilirsiniz.

0_1517060140714_Screenshot-2018-1-25 eRepublik(4).png

1. Sağ kısımda Twitter ana sayfası gibi bir kısım var; vatandaşı olduğunuz ülkenin, arkadaşlarınızın, askeri birliğinizin ve siyasi partinizin yazılanlarını görürsünüz, ülkenizin kısmına yazabilmek için milletvekili ya da hükümet görevlisi olmanız gerekmektedir;

0_1517060225213_Screenshot-2018-1-25 eRepublik(5).png

1. Ana sayfada son olarak da mensubu olduğunuz ülkeye standart ayarlanan ama değiştirebileceğiniz gazete yayınları görünür. Oyunda her vatandaşın bir gazete açma hakkı vardır, barış antlaşmaları vb. duyurular genelde mevcut ülke başkanlarının gazetelerinde yayınların. Aynı zamanda kutlamalar için ekmek dağıtan ( onu da anlatacağım detaylı) kimseler de genelde dağıtımları gazeteleri üzerinden yaparlar.

0_1517060991853_Screenshot-2018-1-25 eRepublik(3).png

Şimdilik bu kalsın, devam edicem.

timuu felan

Bu diyarların daha derli toplu olması adına şurada şöyle şeyler var, biraz baksana bunlara: Kullanma Kılavuzu ve format

Benzer Başlıklar

timuu felan

Delirenzi

Timuu ile bağlantınız koptu, yeniden bağlanmak için lütfen bekleyiniz.