2018 TCL Power Rankings • mevsimlik postumu paylaşıyım.

  S Tier

  1907 Fenerbahçe Esports
  0_1516461724023_e9a28836-f843-4026-b349-1239702d6cd5-image.png

  Thaldrin — Chaser — Frozen — padden — Zergsting

  Bıraktığı yerden devam.

  League of Legends’ta kurulduğu ilk senesinde başarı yakalayan kaç isim sayabilirsiniz? Fenerbahçe’nin sezon öncesinde en iyi yaptığı strateji kesinlikle takımı bir arada tutmasıydı. Takımın ana topları ile sözleşme yenilemeye giden ekibin bu işi ne kadar ciddiye aldığını bir kez daha gözler önüne seriyor. Ekibin geçen senekine benzer bir taktik izleyeceğini varsayabilirim. Frozen’ın earlydeki dominantlığını ortaya koyup yan koridorlara roama yönelmesi akla gelen en basit senaryolardan birisi. Şu an henüz tam oturmuş bir meta olmasa bile Frozen’ın koridor ziyaretlerini sevdiğini geçtiğimiz seneden iyi biliyoruz. Kaldı ki takımın lane aşaması en sıkıntılı geçen koridoru bot lane. Beklenen müdahale yapıldı ve takım Japone ile yollarını ayırarak Zergsting ile anlaştı. Kadro kâğıt üzerine yatırıldığında Chaser’ın efektifliği ve Zergsting’in earlydeki baskısı takımın aradığı early coşkusunu yakalamasını sağlayacaktır. Oyuncu istatistiklerine baktığımızda ise Chaser’ın önceki ormancılara nazaran daha yüksek bir grafik çiziyor. Metanın getirdiği pickler ile başta padden’a sonra da takımına katkıda bulunan Japone’nin Zergsting’e göre zayıf kalması kolay kolay insiyatif alamaması. Zergsting’in sezonu daha agresif pickler ile geçirdiği ve Japone’nin ise sadece takımını kucaklayan picklere yönelmesi Boğa’nın bot laneindeki düğümlerinden bir tanesiydi.

  Burada tek soru işareti çaktığım Chaser’ın rakiplerine ayak uydurması olacaktır. Hali hazırda soloq’da Frozen ile iyi bir uyum yakaladığı düşünüldüğünde oyuncunun diğer lanelere zamanında adım atacağını düşündüğümde 1907 Fenerbahçe’yi listenin en tepesinde görmemek büyük bir fikir karmaşasına neden olur.

  BAU SuperMassive eSports
  0_1516461965458_7a2ba9f1-b608-4fb5-80e1-bd99ae3ddaef-image.png

  Fabfabulous — stomaged — GBM — Zeitnot — SnowFlower

  Yerli oyuncu lanetini kıran takım siftahı trendler memleketi ile açtılar. Takımın silahlarından birini kaybeden ekip yerine hiç gecikmeden GBM’i getirmesini bildi. Takım fab, Stomaged ve Zeitnot ile sözleşme yenilemeye giderken Zeitnot’ın yanına Afreeca Freecs ve Jin Air Green Wings’ten tanıdığımız SnowFlower’ı getirdi.
  Kadroya göz attığımızda ise takımın dinamosunun hâlâ botta olduğunu görüyoruz. Takımın kayıplarına karşılık iddialı isimleri getirmesinin yanı sıra geride bıraktığımız mevsim fab’ın beklentileri karşılayamaması akıllara geliyor. Stomaged’in GBM’e vereceği yanıtlar ise takımın oyunu açmasındaki yegâne anahtar. Takımın tek ilk hedefinin yeni bir sinerji oluşturmak olduğunu söylersem yanılmış olmam.

  A Tier

  Royal Bandits
  0_1516461929411_2c526943-115b-44bd-a44f-2e0a0a39310d-image.png

  Broken Blade — Malrang — Cepted — HolyPhoenix — Dumbledoge

  RB gücünü micro playlerden alan bir takım olarak Rift’e yeniden iniyor. Geçtiğimiz mevsimden kadrosunda kimseyi barındırmayan haydutlar belki de ligin baştan aşağıya kurulan en iddialı takımı. Top lanee gelecek vaad eden BB yerleştirilirken orman ve mide Ever8 Winners’ın başarılı sinerjisi Malrang ile Cepted’ı getirdi. ADC koltuğuna ligin tecrübeli oyuncularından Holy oturtulurken yanına ise kimsenin beklemediği bir isim, Dumble getirildi.

  Takımları değerlendirirken olmazsa olmazım sinerji statüsü burada birkaç parçaya bölüyorum. Malrang ile Cepted geride bıraktığımız mevsimi birlikte geçirdiler. İkilinin bir tek bir bedene bürünerek takım ile uyum yakalamaları beklenebilir. Öte yandan takımın bot laneinde ise işler biraz Dumble’ın taşıyıcılığına bakmakta. Holy’nin alıştığımız performansından iki mevsimdir uzak oluşu lanein iplerini Dumble’a veriyor. Dumble’ın şampiyon havuzuna hakimiyeti koridor aşamasının seyrini etkileyecektir. BB’nin metaya ayak uydurmakta zorlanmayacağını varsaydığımızda ise oyuncunun topta oldukça güçlü isimler ile yüzleşeceği ve bu oyuncunun takımına objektif açıdan mı yoksa skor açısından mı katkıda bulunacağını soru işareti. Malrang'ın Cepted ile sinerji korumasından ziyade diğer lanelere katkısı bu konuda çok önemli. Ligin diğer ormancılarının yanı sıra kariyerinde sadece tek bir bölge bulunması ve şampiyon havuzunun genişliği oyuncunun takıma olan katkısınında baş faktör.

  Dark Passage.Dominos
  0_1516461914456_26949631-d77a-4bae-b9a8-06c7c09eb0c3-image.png

  Marshall — Kakao — Lucete — Ruve Sama — Japone

  Ligin alt sıralarından kurtulmaya çok yakınlar. Takım sırtını Korelilere yasladı dersek yalan olmaz. Ligin en önemli rolleri orman ve mide bireysel performanslar baz alındığında oldukça yetenekli isimleri getiren DP top lanede Marshall ile devam ediyor. ADC pozisyonuna ligin başarılı ADCleri arasında anılan Ruvelius getirilirken geçtiğimiz sezon şampiyonluğu tadan takım kucaklayıcı Japone de yanına oturtuldu.

  Kadro biraz RB’ye benziyor. Takım ve taraftarlarını en çok Lucete ve Kakao ikilisi heyecanlandırmalı. Ruve ve Japone’nin turret hug mantığından bir süre uzaklaşmayacağını düşünüyorum. Ruve’un agresif oyun tarzına Japone’nin katacağı ahenk ise bu kucaklamayı skora yansıtmaya yetecektir. Profesyonel sahneye geri dönüşünü biraz çalkantılı bir sezon ile noktalamasın ardından kariyerinde temiz bir sayfa açmasının vakti geldi. Buradaki kilit isim ise Lucete. Solo qda tam bir canavar olan oyuncunun yeteneğini ne denli sağlıklı bir iletişim yakalayacağı merak konusu.

  Team AURORA
  0_1516461881939_542260a3-2e6a-47df-922e-88346151c49f-image.png

  Panky — Wisdom — Naru — Rain — Rogu

  Sürprizlerin takımı diyoruz ya, gerçekleştirdikleri Naru transferi muhtemelen hepimiz için büyük bir sürpriz oldu. Panky ve Wisdom ile bir sezon daha geçirecek olan takım bot laneini ise soru işareti oluşturan bir ikiliye emenat ediyor. Rain ve Rogu.

  Aslında takımın geride bıraktığımız mevsimden iki oyuncuyu tutması takım için sinerji oluşturma safhasında artı bir detay. Oyunun aktığı bir lanee Wisdom ve Naru gibi ligin tecrübeli isimlerine güvenilmesi AUR adına güzel bir hamle fakat yine de Rain ve Rogu ikilisi büyük soru işareti. Çoğu kişi Naru’nun taşıyıcı kimliğini sorguluyor fakat belli olan ve beni çok heyecanlandıran bir şey var. Naru’daki aşırı güven.

  Son 3 mevsimi ele aldığımızda **Koray’**ı aşırı kendine güvenirken görüyorum. Gerek yeni bir takımın getirmiş olduğu temiz hava, gerekse ligdeki rekabetin daha doğrusu ligdeki rekabet faktörünün kızışması oyuncuyu ateşleyen unsurlardan biri. Naru’yu mindset olarak Faker’a benzetebilir, eski günlerinde aldığı insiyatif kemerini yeniden kuşanacağını öngörebilirim.

  B Tier

  YouthCREW
  0_1516461812529_9054cd62-893c-448c-8a08-632d8043bab7-image.png

  Elwind — Mojito — Coco — Madness — Zzus

  Korelilerden yararlanan bir diğer takım ise CRW oldu. Geçtiğimiz sezon iyi bir grafik çizemeyen takım ligi çalkantılı hadiseler ile bitirdi. Takımın belki de en büyük dezavantajı ligdeki veteran isimlere karşı oynamış lelouch’u kaybetmesi oldu. Midi Longzhu Gaming ve Newbee gibi takımlarda forma giymiş Coco transfer edilirken desteğe ise yine LZ’den tanıdığımız Zzus getirildi.

  Yukarıda da bahsettiğim üzere henüz herhangi bir metada değiliz. Hal böyle olunca işler oyuncuların şampiyon havuzlarına ve alacakları insiyatiflere kalıyor. Elwind’in lige ne kadar tutkulu başlayacağı takımı ateşleyecek unsurlardan sadece bir tanesi. Diğer yandan** Mojiito**’nun bazı şeylerden feragât etmesi gerektiği kanısındayım. Ve Madness. Wendelbo gibi bir hayal kırıklığından sonra Mocha gibi bir isimle Rift’te estiren Madness’ın Zzus ile kuracağı iletişimin sağlığı büyük önem arz ediyor.

  HWA Gaming
  0_1516461772660_729c61f3-ae46-415c-8e08-4951dc70776b-image.png

  Armut — Trix — Ninja — Achuu — Revanche

  Yükselme Ligi’nden aldıkları ivmeyi güzel sonlandıran takım yeniden evinde fakat Xico’suz. Xico’dan takımdan ayrılması takımın “oyuncuları bir arada tut” mentalitesini bozdu. Mide NA LCS ve LCS tecrübesi bulunan Ninja getirilirken takım diğer hiçbir lanede değişime gitmedi. Uyum yakalama sorununu minimuma indiren çınar için kâğıt üzerinde tek problemin Ninja olabileceğini söyleyebilirim. Oyuncunun sözleşme koşullarıyla 6 ayı DP ile geçti. Yani ligdeki rakiplerine karşı nispeten deneyimli fakat yan faktörleri de unutmamak gerek.

  C Tier

  Team Galakticos
  0_1516461737830_cc0d2023-8f61-491a-bfa2-3203650d99fa-image.png

  Rare — Viking — Backlund — J1mmy — Veux

  Sezon öncesinin belki de en verimsiz takımı. Dinamoyu orman ve mide kurmak isteyen GAL Viking ve Backlund transferlerini gerçekleştirdi. Topta ortalama oyun kapasitesi ile Rare’i göreceğiz. Botta ise adı 1907 Fenerbahçe ile anılan fakat sonrasında uygunsuz davranışlarından ötürü men edilen J1mmy ve takımın geçen seneden bildiğimiz Veux boy gösterecek. *Backlund dışındaki isimlerin parlaması epey güç. Buradaki asıl dikkat edilmesi gerekn Backlund'ın takımının ihtiyaç duyduğu hasarı karşılşayabilecek olması büyük önem taşıyor. Uzaya giden ekibin karadeliğe çekildiğini görürsem şaşırmam.

  kaynak


 • Anime

  Ben Royal Bandits'i tutuyorum bu mevsim. Bence şampiyon olamayacaklar ama yine de Royal Bandits bana yakın geliyor.


 

timuu felan

Bu diyarların daha derli toplu olması adına şurada şöyle şeyler var, biraz baksana bunlara: Kullanma Kılavuzu ve format

Benzer Başlıklar

timuu felan

Delirenzi

Timuu ile bağlantınız koptu, yeniden bağlanmak için lütfen bekleyiniz.