Mage Zanaat Rehberi ( Craft)


 • Geek

  Salüüğ. Hearthstone'a kafayı takan ben Mage kullandığım için öncelikli olarak bu sınıf adına bir diğer önemli nokta olan zanaatkarlığı açıklayarak Türkçe bir kaynak oluşturmaktan müazzam bir onur duyarım. ☺


  Önemli Bir Duyuru: Bu zanaat rehberi, son genişleme paketi olan Knights of the Frozen Throne'u içermiyor, yarı çeviri yarı oluşturulma rehber olduğu için ve genişleme paketini henüz tamamen ele almadığım için eklememek en doğrusu. Ancak oradaki kartlara ilişkin de ilerleyen şöyle bir rehber var, oraya bakabilirsiniz.


  • Temel olayımız, kartları yaygın, nadir, destansı, efsanevi olarak ayırıp daha sonra bu nadirlik sıralamasına göre bir önem sırasına koymak. Nasıl? Şöyle;
   Yüksek Önemde ama diğerlerine oranla düşük nadirlik seviyesinde olan kartlar, daha önceliklidir. Wtf dude? dediğinizi duyar gibiyim, hemen: Nadir ya da Destansı Olan Yüksek Önemdeki Kart > Efsanevi Olan Ortalama Önemdeki Kart...
  • Başta değinilmesi gereken bir diğer husus da şu ki, langır lungur tarhana bulgur mantığıyla " Aman Ali Rıza Bey 5 tane Nadir kart üreteyim, 1 tane Efsanevi olmasa da olur. " gibi bir mantığa asla ve katiyen kapılmayın. Zira kartların nadirlik derecesine göre de oyun içerisindeki kullanışlılığını belirlemek genel anlamıyla mümkündür. Çok basit bir örnek; Archmage Antonidas ( ❤ ) üretmek ile o öz değerine eşit bir ton kart üretmek hiç bir olur mu?
  • Ve son giriş bildiri maddelerinden, " Vay efendim sen burada şu kartı yazmadın, bu kartı okumadın" diyerek çıkışmayın, kızışmayın. Her kart tabii ki şahsına münhasır bir değere ve etkiye sahip ki oyunu güzel kılan bu. Ama burada değinilenler en baba, en sık karşınıza çıkacak olanlar ki tekrar söyleyeyim, bu rehber son genişleme paketi olan Knights of the Frozen Throne'u içermiyor. He böyle olduğunu düşünüp üstüne Knights of Frozen Throne'dan önce gelen bir kartı rehberde göremediniz diyelim. Yazın aşağı BAM BAM BAM.
  • Şaka şaka son bu; rehber içerisinde aynı zamanda kart paketleri ve One Night in Karazhan Adventure ile ilgili de yazacağım elimden geldiğince. Çünkü bu güzel ayrıntılar, sınıftan sınıfa elinizdeki desteyi en kısa sürede kurma adına önemli bir etkiye sahip.

  1. Mage Sınıfı Kartları

  Bu kısımda güzelim Mage sınıfının canımın içi kartları önem sırasına göre yer alacaklar. Sıralamalarda önem olarak ayırt edemeyeceğim kartları aynı sıraya koydum o sebeple TEOG gibi 712312 tane 1. çıkarsa şaşırmayın. 😂

  1.1. Yaygın Kartlar ( Common)

  Sıralama Kart Adı Öncelik Açıklama
  1 Arcanologist Yüksek Bu kart oldukça hayati öneme sahip, içerisinde gizli etkiye sahip( secret) kart bulunan her mage destesi için kullanılabilir bir kart. (Desteler Rehberi)
  1 Mana Wyrm Yüksek Mana Wyrm oyun içerisindeki 1 mana değerindeki minyonlar içerisinde potansiyel ve etki olarak en güçlü kartlardan bir tanesi, hem erken oyunda hem de ilerleyen safhada oldukçe işe yarar
  2 Sorcerer's Apprentice Orta Bu hanfendi " Some day i will be just like you" repliğiyle ünlü... 😂 Tempo Mage destelerinin Mana Wyrm ve Flamewaker ile en önemli kartlarından birisi ama tabii bir Alex değil.
  3 Faceless Summoner Düşük Oyunun orta safhalarına dönük birçok Mage destesinin içerisinde oldukça önemli bir yere sahiptir. Ancak yeri, birçok başka kart tarafından doldurulabileceği için çok önemli sayılmaz.
  3 Mirror Entity Düşük Aslına bakılırsa çok iyi bir gizli kart ve en ürkütücü durumlarda birden paçanızı kurtarabilir. Ancak güzel bir sinerjisi olan Mad Scientist, wild olduğundan beri pek tercih edilmiyor.
  3 Ice Barrier Düşük Freeze Mage için Pyroblast sonrası ya da hemen öncesi hayatta kalma adına hayati bir kart ama o deste dışında oyuna pek de yüksek katkı sunduğunu söyleyemeyiz.

  alt metnialt metni alt metni

  1.2. Nadir Kartlar (Rare)

  Sıralama Kart Adı Öncelik Açıklama
  1 Volcanic Potion Orta Gayet düşük mana değeriyle önemli bir alan etkisi olmasından ötürü bazen Reno tipi destelerde bulundurulmaya değer görülüyor. ( Reno tipi deste: her karttan 1 tane bulunan deste)
  2 Blizzard Düşük Tıpkı Ice Barrier gibi Freeze Mage için oldukça güzel etkiye sahip bir kart ama diğer tüm desteler için alan etkisi açısından Flamestrike tarafından kullanım dışı hale geldiğini söyleyebiliriz.
  2 Steam Surger Düşük Bu da Blizzard ve Ice Barrier ile aynı talihi Elemental desteler için yaşayan bir kartımız. Kendi destesi için önemli ama diğerleri için, pek sayılmaz...

  alt metni alt metni

  Reno destelerin ismini aldığı beyfendi kartımız Reno Jackson:
  alt metni

  1.3. Destansı Kartlar ( Epic)

  Sıralama Kart Adı Öncelik Açıklama
  1 Primordial Glyph Yüksek İçerisinde spell bulunmayan bir mage destesi düşünmek imkansız denilebilecek durumda olduğu için bu Glyph her mage destesi için bulunmaz fırsat. Mana değeri düşürmesi, düşük mana değerinde olması... Müh te şem.
  2 Cabalist's Tome Düşük Tempo Mage ve özellikle Quest Mage desteleri için güzel bir seçenek, güçlü bir kart ancak miktar olarak 1 tanesi 1 deste için gayet yeterli.
  2 Ice Block Düşük Tıpkı Ice Barrier ve Blizzard için... anladınız işte Freeze Mage adına iyi ama diğer desteler için özünüzü daha iyi kullanabileceğiniz kartlar olması dolayısıyla pek de tercih edilesi değil...
  2 Meteor Düşük Gayet yüksek hasara sahip, güzel bir masa temizleyici kart ama yüksek mana değeri sebebiyle elinizi yavaşlatacağı için Meteor'u da geri sıralara koyabilirsiniz.
  2 Pyroblast Düşük Frost Mage için güzel bir bitirici büyü ancak diğer desteler açısından bakılacak olursa çok yavalşatıcı kalan bir kart. E tabii Aggro ya da orta safha destesi diziyorsanız ve efsanevi minyonlarınızı takip edecek bir bitiriciye ihtiyacınız olursa, yine olası bir kart.

  alt metni alt metni
  1.4. Efsanevi Kartlar ( Legendaries)

  Sıralama Kart Adı Öncelik Açıklama
  1 Kazakus Orta Reno desteler için gayet iyi bir tercih, mana değerine oranla muazzam bir etkiye sahip ancak gerektirdiği destenizde tekrar olmaması durumu açısından, kısıtlayıcı olaran Reno desteler dışında pek de işe yaramaz.
  1 Archmage Antonidas ❤ Orta Agresif Tempe destelere ve hiper kontrol Freeze destelere harika bir kart, olmazsa olmazlardan denebilir. Aslına bakılırsa her tür destede de kullanılması muhtemel bir kart. Bu sebepten, özünüzü harcadığınıza pişman olmayacağınız bir kart.

  alt metni alt metni

  2. Tarafsız Kartlar

  Ve bu kısımda tarafsız olan yanı her sınıftan destenizle oynayabileceğiniz bir takım kartlar ele alınacak. Ele alırken Mage destelerindeki işlevi göz önünde bulundurularak alındığını unutmamak çok mühim. Ve tabii, eğer çok fazla sayıda desteyle oynamak gibi bir plana sahipseniz, sınıflara özel kartlardan önce bu kartları oluşturmanız daha işe yarar olabilir.

  2.1. Yaygın Kartlar ( Common)

  Sıralama Kart Adı Öncelik Açıklama
  1 Acolyte of Pain Düşük Birçok mage destesinde oldukça kullanışlı bir kart. Karakter Gücü ile 1 hasar verip bir nevi 2 manaya kart çekmek, gayet iyi. Çoğunlukla ise eldeki kartları maksimize etmek için Freeze Mage destelerince kullanılıyor.

  alt metni
  2.2. Nadir Kartlar ( Rares)

  Aslına bakılırsa, mage destelerince çok sık tercih edilen pek fazla tarafsız nadir minyon bulunmuyor diyebiliriz.

  2.3. Destansı Kartlar ( Epics)

  Sıralama Kart Adı Öncelik Açıklama
  1 Doomsayer Orta Bu kartı Frost Nova ile birlikte oldukça efektif bir şekilde kullanarak masayı temizleyebilir ve erken safhada gelecek bir agresif oyundan kaçınabilirsiniz. Bu yüzden Quest Mage ve Freeze Mage için tercih edilen özellikte bir kart olmuş diyebiliriz.

  alt metni
  2.4. Efsanevi Kartlar ( Legendaries)

  Sıralama Kart Adı Öncelik Açıklama
  1 Bloodmage Thalnos Düşük Thalnos beyfendi, birçok mage destesinin kemik kadrosu üzerine konulabilecek oldukça iyi bir seçenek. Adeta Azure Drake gibi, büyü hasarının artışı ile kart çekme etkisi birleşince Mage destelerine güzel bir kombo oluyor.Ancak yine de Bloodmage yerine Cult Sorcerer konulabilir ki bu da onun değerini biraz düşürüyor.

  alt metni
  3. Para Harcamaya İlişkin Bölüm

  3.1. Paket Tipi

  Mean Streets of Gadgetzan ile birlikte Kabal çetesiyle tanışmış olduk ki birtakım oldukça kuvvetli alet edevatlar ile Reno destelere güzel bir haber getirdiler. Eğer özellikle Reno Mage oynamak üzerine bir kaygınız var ise, MSG paketlerinden açmak Kazakus ve birtakım diğer destenizi dolduracak kartları elde etmenizde işe yarayacaktır.

  The Journey to Un'Goro genişlemesiyle Mage sınıfına has birtakım güzel kartlar geldi. Arcanologist ve Primordial Glyph, herhangi bir Mage destesine uyabilecek potansiyelde çok yönlü kartlar. Genişleme paketiyle birlikte oldukça çok sayıda güçlü sinerjiye sahip elemental kartlara da kavuşmuş olduk ki onlar da her mage destesine uygun halde. Dolayısıyla U'Goro paketlerinden alırsanız elementalistler çekmeye hazır olun.

  Bunlardan hariç önemli görülecek olan ise klasik paketlerdir. Mage destelerinin kemik kartlarını elde etmek istiyorsanız klasik desteler oldukça fazla işinizi görecektir.

  3.2. One Night in Karazhan Macerası

  One Night in Karazhan ile Medivh's Valet, Babbling Book ve Firelands Portal gibi kartlara erişim sağlayabilirsiniz. Bu kartlar her Mage destesinde kullanımı muhtemel kartlar ve özellikle Reno Mage ile Tempo Mage destelerinde ve bazı Quest Mage destelerinde oldukça işinize yarayacak olan kartlar. Dolayısıyla beklentiniz yüksek olabilir bu maceraya atılmak için, ancak euronun lira cinsinden değerini düşününce, biraz daha bekleyip para biriktirebilirsiniz tabii. 😂

  Temel Kaynak: Icy-Veins


 

timuu felan

Bu diyarların daha derli toplu olması adına şurada şöyle şeyler var, biraz baksana bunlara: Kullanma Kılavuzu ve format

Benzer Başlıklar

timuu felan

Delirenzi

Timuu ile bağlantınız koptu, yeniden bağlanmak için lütfen bekleyiniz.