Gigantic Steam'de

• Anime

Özet:

Moba türünde bir oyun. Kendi takımınızın yaratığını koruyup rakibin yaratığını öldürmeye çalışıyorsunuz. Karakterlerimizi Third Person olarak görüyoruz. Düzgün bilgi için aşağıyı okuyabilirsiniz.

Trailer:

Tanıtım:

alt metni
    Steamde de çıktığına göre bu oyunla ilgilenen, merak eden arkadaşlara bir kaç bilgi verip oyunla ilgili sizi aydınlatabilirim. Öncelikle temellerden başlayalım ve Gigantic'in ne olduğunu anlatalım. Gigantic, Motiga tarafından geliştirilip Arc tarafından dağıtımı yapılan bir MOBA- Team based shooter karmasıdır. Oyun, oynananış bakımından bir çok oyuna benzese de öyle kendine has bir sistemi vardır ki Gigantic'i beğenirseniz eğer ona benzer başka bir oyun bulmanız imkansızdır.

Gigantic 5er kişiden oluşan iki takımın rakibinin devasa yaratığını öldürme amacında olduğu 3. kişi görünümünden baktığımız ve rollerinize göre tank, yakın savaş veya uzun menzilli kahramanlardan birini seçtiğiniz bir MOBA sayılabilir. Amacınız kendi yaratığınıza güç kazandırarak, rakibin devasa yaratığını yaralamasını sağlamak. Bu da aldığınız katliamlar ve rakibin yine haritada çağırdığı diğer ufak yaratıkları öldürerek yapılıyor. Öyle ki stratejik derinlik fazla olmasada oyun aksiyon bakımından tamamıyla eşsiz. Sürekli team fight attığınız bir moba gibi düşünebilrisiniz.

alt metni

Summon: Oyundaki en önemli mekaniklerden birisi bu. Aslında temelini oluşturuyor diyebiliriz. Haritanın belli kısımlarında, küçük haritadan da görebileceğiniz bazı güç halkaları mevcut. Bunlar iki takıma simetrik şekillerde verilmiş ve bazıları sadece bir takım tarafından kullanılırken diğerleri ise herkes tarafından kullanılmaya açık yaratık çağırma havuzları olarak tarif edilebilir. Bu güç halkalarına savaştan çıktığınızda veya savaş anında onun yanına sığındınızda sizi iyileştirecek bir ağaç çağırabilirsiniz. Ya da rakip takımın oyuncuları yanınıza yaklaştığında onları minimap'inizde gösterecek bir köpek veya rakiplerinizin her yerden akın etmelerini engelleyecek duvarlar kaldıran bir tepegöz de dikebilirsiniz. Summonlar oyunun stratejik derinliğini oluşturan yegane etmen. Öyle ki haritanın hangi bölgesine çağırdığınıza göre bu yaratıkların önemi değişebiliyor. Mesela duvar yaratan bir tepegözü rakip üssüne yakın bir yere kurarsanız rakibin geri çekilmesi zorlaşıyor ve daha kolay katledebiliyorsunuz. Aynı zamanda bu sizin savunmanızı da arttırabiliyor, çünkü rakip sizi öldürmek için peşlerken birden devasa bir duvarla da karşılaşabiliyor. Olayın özünü kavramanız bir kaç oyundan sonra daha da kolaylaşıyor diyebilirim.

Power : Oyunda iki takımda da devasa (godzilla var) yaratıklar var bunlar yukarıda bahsettiğim ufak yaratıkların aksine MOBAlardan tanıdığımız ana üsler aslında. Bu yaratıkların işlevi yeterince güç toplayınca rakibin devasa yaratığını hasar vererek alaşağı etmek ve onu vurulabilir hale getirmek. Bunun içinde sizin onları güçlendirmeniz gerekiyor. İşin güzel tarafı burada başlıyor. Oyunda her çağırdığınız ufak yaratık bu güç halkalarından 20 güç puanı topluyor ancak bunun şarj olması belli bir zaman alıyor. Bu sebepten sizin rakibinizin puan almasını engellemek için hem bu yaratıkları hemde onları savunan rakip takım kahramanlarını öldürmeniz gerekiyor. Yaratıkları ve heroları öldürmek 10ar puan veriyor ve bu puanlar 100e ulaştığında sizin Godzilla'nız bir süre uyarısından ve anonsun ardından rakibe saldırıyor. Bu saldırı her zaman ölümcül olmadığı için sizin yardımınıza ihtiyaç duyan godzilla bir süre rakibini pençesinin altında tutuyor tabii ki. İşte asıl team fight burada başlıyor, siz olabildiğince çabuk rakibi öldürmeye çalışırken onlarda kendi canavarlarını savunarak bir şans daha elde etmeye çalışıyorlar. Kesinlikle heyecan dolu bu anlar Gigantic'in parladığı anlardan bir tanesi.

Focus : Oyundaki ultiler diğer overwatch, paladins gibi oyunları oynayan insanların daha aşina olacağı türden kazanıldığını söylemek mümkün. Yeteneklerimizin hepsi hali hazırda zaten varken ultimateleri kullanabilmek için rakibe hasar vermek, yaratıkları katletmemiz gerekli. Bu ultimate barlarını kullanma kısmı oyunun bir diğer stratejik etkisi. Eğer isterseniz bu gücünüzü kendi yaratıklarınıza vererek onları büyütüp daha güçlü hale getirebilir veya savaş sırasında kritik bir anı bekleyerek ultimatenizi son seviye de kullanabilirsiniz. Bu yüzden focus oyunun en önemli detaylarından birisi.

alt metni

İncelemeye geri dönecek olursak Gigantic aksiyonun hiç bitmediği bir Moba. Sürekli dikkatinizi rakibe vermeniz gereken, av aradığınız ya da avcıdan kaçtığınız bir sistemde. Bu müthiş aksiyon sırasında bir de level atladıkça dallanıp budaklanan diablo wow gibi oyunlarda gördüğünüz bir talent sistemi mevcut. Bu talentler sizin oyun stilinizi belirleyip bir heroyu çok farklı hale getiriyor. Bu yüzden bir kez oynadığınız kahramanı bir sonraki oyunda tamamıyla farklı şekillendirip onunla bambaşka bir deneyim yaşamanız mümkün. 5. level'da bir de bu oyun tarzınıza temel yeteneklerinizden birisini geliştiren ek bir yetenek puanı gelerek farklılaşmayı en üst seviyeye getiriyor. Oyunun müthiş sanat stili Gigantic'in en güzel taraflarından bir tanesi. Bir çok bilgisayarda rahatlıkla çalışabilecek bir seviyede olsa da maalesef patates bilgisayarlarda zorlanması olası.

Kozmetik bakımından müthiş skinler var oyunda ve bunların bazıları oyun oynayarak kazandığınız crownlarla alınırken diğerleri ise gerçek parayla satılan Rubyler ile alınıyor. Oyunun tek kötü yanı kesinlikle P2W olmasa da istediğiniz heroları satın almak için saatlerce oynamanızı gerektirmesi. Oyun eğlenceli olsa da belli bir süre sonra yeterince ödüllendirilmediğinizi düşünüp bunun sizi geri itmesi gayet olası. Heroların fahiş fiyatları da bunu maalesef kolaylaştırmıyor bu durumda. Neyseki aldığınız herolar kesinlike paranıza değer ve eğlenceli. Hemen hemen hepsi özellikle kendi oyun tarzınızla uyuşursa, inanılmaz bir keyif almanız mümkün. Kurbağa monk Wu savaş alanında mobilliği ve yakın dövüşü sevenler için varken, öte yandan keskin nişancı kurnaz Imani ise menzilden dövüşmeye sevenler için birebir mesela.

Tabii ki bu kadar övdükten sonra bir de eksilerini söylemezsek olmaz. Oyuncu kitlesi fazla olsa da (open beta için) yine de yeterli değil bir mobaya göre. Genelde oyun bulması için 3 dakikalık bekleme sürelerini göze almalısınız. Gerçi steam sürümünün de çıkmasıyla bu süre oldukça azalacak olsa da beta döneminde böyleydi. Bunlar dışında size bazı herolar en başta fazlasıyla güçlü gelecek olsa da sizi temin ederim, oyundaki her hero dengeye çok yakın yerde. Her birinin oyun tarzlarını öğrenip onlara karşı neler yapmanız gerektiğini öğrendiğinizde oyunculuk seviyesi ağır basıyor ve her heronun, diğerlerine karşı eşit şansı olduğunu görüyorsunuz.

alt metni

Gigantic sessiz sedasız gelse de aslında piyasadaki moba klonlarından çok farklı bir oyun. Geliştirici bu oyunu bu seviyelere getirmek için fazlasıyla emek harcadı. 4 yıllık bir yapım sürecinin ardından birden fazla kez maddi batağın eşiğinden dönse de Gigantic gerçekten piyasanın üzerinde eğlenceli ve aksiyon dolu bir oyun. Umarım gelecekte bu oyunun büyüdüğünü ve sağlam bir kitleye ulaştığını görürüz.

Artılar :
    1- Sanat stili
    2- aksiyon dolu, stratejik derinliği olan dövüş sistemi
    3- Her heronun farklı oyun tarzları olması ve bunların müthiş harmanlanması

eksiler:
    1- Kahramanları satın alarak açmak zorlayıcı bir süreç
    2- Arayüzde ve menüde sıkıntılara var, shop bile tam olarak hazır değil ama yeterli
    3- Yeni oyuncuların alışması uzun sürebilir.

Sonuç : 85/100 kesinlikle oynanması gereken bir oyun.

(Bu kısım steamdeki "Just W Kenpac" nickli kişinin yorumu.)

Benim hoşuma gitti, denemeyi düşünüyorum. Haftasonu indirip başlarım diye düşünüyorum.

• Anime

1 saatlik oynanış sonrası görüşlerimi de ekleyeyim:
    0_1500797147127_Ashampoo_Snap_2017.07.23_11h04m51s_001_.jpg
    Oyunun yüklenme aşaması beni biraz sinirlendirdi.Şöyle ki; Steam ile GB dosya indiriyorsunuz. Çalıştır diyince 8 tane daha kurulum yapıyor. directx, c++ vs. İndirdikleri arasında steam'den bağımsız ekstra bir oyun platformu ve oyun arayüzü. Steamden daha önce MMORPG vs. oynadıysanız MMO'lar giriş yapmak için ayrı bir arayüz daha kullandıklarını bilirsiniz ama zaten steam çalışırken bir de kendi oyunplatformlarını kurması hoş değil. (Aynı olayı ubisoft da yapıyordu bir ara.) Neyse kursun bakalım dedim. Bu sefer de oyun steam'den ayrı bir güncelleme yapmaya başladı. Tam bitti dedim başka bir güncelleme daha başlattı. (Abi sen steame niye para veriyorsun ki madem. Kendi platformunla devam et. ) 45 dk. gibi bir bekleme sonunda biraz da sinirli bir şekilde oyuna girdim.

İlk tutorial oynamanızı istiyor. Oynadım, gayet güzel her şeyi anlatıyor. Sonra 1 kere de botlarla oynamanızı istiyor, ardından 5v5 oyuna girebiliyorsunuz. Botlar görevlere vs. odaklanıyor ve zayıf değiller ama sonuçta botlar işte, pek zorlamıyorlar. Grrafikleri bilgisayar zorlayacak türden grafikler değil. Steam'de optimizasyon sorunundan bahsedip "GTA V oynadığım bilgisayarla oynayamıyorum" vs. diyenler vardı ama benim bilgisayar en yüksek grafiklerle oynarken 60 FPS veriyordu.(Son 1,5 yıldır çıkan çoğu oyunu çekmiyor benim pc normalde.) Buraya kadar yaşadığım tecrübeleri anlattım. Buradan sonra da oyunun eksi ve artı yönlerini yazayım.

Eksi yön:

• Para kazanmak çok zor. 5000 ve 10000 altına(para biriminin adını bilmiyorum)hero açıyorsunuz ama kazandığınız oyundan 70 para falan geliyor. Görevlerden 50 para falan geliyor. Bir tek seviye vs. atlayınca 500 para veriyor. Yani ya çok vakit harcayacaksınız oyuna yada çok para.

• 4 farklı hero denedim. 1 tanesi hariç vuruş hissiyatları çok kötüydü. Ayrıca nişangah ve skill shoot göstergeleri ile animasyonlar birbirine uymuyordu pek. (Vuruş hissiyatı olan şampiyon, hack&slash oynama isteğimi arttırdı.)

• 19 hero ve 3 harita var. Bu sayılar çok düşük.

Artı yön:

• Grafikleri-atmosferi güzel. Karakterlerin yanı sıra haritada çağırdığımız küçük yaratıklar vs. çok hoş duruyor. Atmosfer insanı dinlendiriyor. (Sesli sohbeti oyun başlamadan kapatmıştım ilgisi olabilir.)

• Kendine has oynanışı var. Oyun bence smite benzeri mekanikleri ile paladins+overwatch benzeri bir oynanışın karışımı gibi geldi.

timuu felan

Bu diyarların daha derli toplu olması adına şurada şöyle şeyler var, biraz baksana bunlara: Kullanma Kılavuzu ve format

Benzer Başlıklar

timuu felan

Delirenzi

Timuu ile bağlantınız koptu, yeniden bağlanmak için lütfen bekleyiniz.