Esporcu Olmanın Zorluğu

• Anime

Bu konu biraz iç dökme biraz da kamu spotu gibi düşünebilirsiniz. Lütfen yazdıklarımı okumadan yorum yazmayın.

Az önce Ferit'in(wtcNN) yayında esporcu olmanın zor taraflarından bahsettiği ve bunların anlaşılamayıp konuya saçma sapan yorumlar getirildiğini gördüm.

Bir işin zorluğu ne ile ölçülür? Fiziksel ve/veya zihinsel olarak yorulmaya göre işe zor yada kolay diyebiliriz. Peki fiziksel olarak mı yoksa zihinsel olarak mı zorlayan meslekler daha zordur? Bunun cevabı ise zihinsel olarak yoran mesleklerdir. Çünkü zihinsel yorulmanın geçmesi için uzun bir zamana ihtiyaç varken fiziksel yorulma bir gece uykusu ile geçecektir. İlk işe başlanıldığında fiziksel bir iş, vücut ham olduğu için daha zor gibi gözükür ve zihnin kullanıldığı bir iş ise zihin boş olduğu için daha kolay gibi gözükür. Ama çalıştıkça durum tersine dönmektedir. Mesela bir inşaat işçisi olarak çalışmaya başladığınız ilk bir ay gibi bir süre çok zor gelir ama bu bir sürenin sonunda işin daha kolay gelmeye başlamaktadır. Bir inşaat mühendisi ise işe ilk başladığında neredeyse hiç bir iş yapmadığı için kolay gelen işinin bir süre sonra üstüne binen sorumluluklar ve çözmesi gereken projeler arttıkça gerçekten dinlenmeye ihtiyacı olacaktır. Bunların yanı sıra bir cerrah hem zihnen hem de fiziksel olarak yorulmaktadır. Bunun gibi meslekler ise daha da zor demektir. Zorlukları aldıkları ücretlere de yansıyor olsa da malesef fiziksel olarak aşırı yıpranan ve kendisine bile zaman ayıramayan kişiler olduğu ve ayrıca zihinsel olarak çalışması gerekirken akşama kadar sadece mesai doldurmaya çalışanlar olması buradaki işlerin gerçek zorluğunu görmeyi zorlaştırıyor. (Bu kısma pek girmek istemiyorum çünkü değinmek istediğim kısım burası değil.)

Espor'un zorluğu ise tamamen mental bir zorluktur. Burada genel olarak "Oyun oynamanın nesi zor?" gibi düz mantık bir soru aklınıza geliyor olabilir. Şimdi ben bazen mahallede bazen halısahada futbol oynuyorum ve benim için -ve dünyadaki çoğu kişi için- oyundan öte bir şey değil. Bu futbolcuların sadece oyun oynayarak para kazandıkları anlamına gelmiyor. Çünkü bir futbolcu için futbol bir iştir, disiplin ve çalışma gerektirir ki başarılı olsun. Aynı şey espor için de geçerlidir, o da bir iştir. Her işin olduğu gibi onunda kendine göre zorlukları vardır.

Ben 6 senedir(evet, okulu uzattığım doğrudur.) üniversite okuyorum ve bu süre esnasında bir çok işte çalıştım. 2 kere de masabaşı olarak geçen işlerde çalıştım. Masabaşı işlerde(özellikle teknik servis elemanı olarak çalıştığım işte) yaptığım stres ve yorgunluğu hatırladıkça diğer işler daha az yorucu gibi gelse de o işlerin de farklı bir zorlukları olduğunu biliyorum. Birlikte çalıştığım başka kişilerin ise başkalarının çalıştığı işleri küçümsediğini çok gördüm. Başkalarının yaptığı işleri küçümsemeyin. Bir işi kendiniz yapmadan zorluklarını göremiyorsunuz. En basit bir işte en karmaşığına kadar olan her işin kendince farklı zorlukları var. Herkesin yaptığı işe saygı gösterin, onların açısından bakmaya çalışın. (Biraz daha uzun yazacaktım ama işim çıktı, toparlamaya çalıştım.)

• Bence mental olarak o kadar yorucu değil. Ama fark yaratmak için diğer sporlara göre daha çok disiplin ve vakit istiyor gibi.

• Anime

@Wutx3 Biraz insanların "oyun oynayarak para kazanıyorsun, ne var bunda?" mantığına sinir oluyorum. Yoksa psikolojik baskısı ve kendine vakit ayıramıyor olman dışında pek zor bir durumu yok esporcu olmanın. Bir de ömür boyu sürmeyecek bir meslek ve hayatının en verimli sayılabilecek olan gençlik yıllarını bu dönemde geçirecek olmak eksi taraf olarak sayılabilir.

• @CmmS Aman banane ben değilim olanlar düşünsün 😄

timuu felan

Bu diyarların daha derli toplu olması adına şurada şöyle şeyler var, biraz baksana bunlara: Kullanma Kılavuzu ve format

Benzer Başlıklar

timuu felan

Delirenzi

Timuu ile bağlantınız koptu, yeniden bağlanmak için lütfen bekleyiniz.