No70: Eye of Basir İnceleme

• Steam

28 Haziranda çıkışını yapan Türk korku (ne yazık ki korku oyunu değil) oyunu olan No70 yakından takip ettiğim bir oyundu. Korku oyunlarını çok sevdiğimden, ve bu oyunun da yapımcısının Türk olması oynamamda çok etkili oldu. Ama bizlere verdikleri oynanış videolarından beklentiyi o kadar büyüttüler ki, oyunu oynadıktan sonra o kadar da iyi olmadığını anladım. Hayal kırıklığına uğradım diyebilirim. Ben bunu yapımcıların ilk oyunu olmasına bağlıyorum. Hatalardan ders alınır mutlaka..

0_1498901616489_bbb.jpg

Hikayemiz çocukluk yıllarını babaanneleriyle birlikte 70 numaralı bir evde geçiren iki kardeş Aras ve Erhan'ın yaşadıkları paranormal olaylar etrafında gelişiyor. 20 yıl sonra Aras'ın kaybolmasıyla Erhan yola koyuluyor. Öncelikle belirtmeliyim ki No70 yukarıda dediğim gibi bir korku oyunu değil daha çok yürüme simülatörü olmuş. Biz gizem ve korku oyunu beklerken, bir bulmacanın dahi yok denecek kadar az olması, hikayenin tam yansıtılamaması, kayıt sistemi olmaması oyunun eksi yönlerinden.. Bir diğer sorun ise oyunun süresinin çok kısa olması. Yaklaşık 3 saatte bitirebiliyorsunuz. Yani o kadar ertelemeyle ortaya çıkan 2- 3 saatlik oyunun fiyatını da hak etmediğini düşünüyorum. Bunların dışında grafikler tatmin edici ve sesler başarılı kullanılmış. Oynanış olarak daha çok etkileşim olsun isterdim. Bazı bölümlerin tekrarı sizi sıkan etmenlerden. Mesela bir kapıyı açmak istediğinizde kilitli oluyor fakat geri dönüp tekrar denediğinizde kapı açılmış oluyor. Çoğu kişinin yakındığı bir durum bu ve böyle oyun içi hataları var; anlık fps düşmeleri olsun, oyunun tamamen script kodlarından oluşması olsun, bari video ayarlarından birkaç şey düşüreyim diyorsunuz maalesef o da yok.. Yüksek ve düşük diye 2 tane ayar var. Bunların patchlerle düzeltileceğine inanıyorum. Ona bakılırsa günümüzde her AAA oyun sorunlu çıkmıyor mu? Gayet normal yani.. Oynayacak arkadaşlar olur diye hikayeye pek inmedim. Tahmin edeceğiniz üzere Türk sinemasında olduğu gibi oyunumuz da din üzerinden gidiyor. Birazcık fantastik ögeler de katılmış tabii. Basir'in gözü isimli mercekle hikayemiz şekilleniyor. Oyunda çok etkisi oluyor bu merceğin. Sonuç olarak hikaye anlatımı ve oynanışıyla ortalamayı geçemeyen bir yapım olmuş No70.. Ben çok sevemedim ama denemeye değer bir oyun olmuş. Özellikle Türk oyunu olması almanız için bir etken.

timuu felan

Bu diyarların daha derli toplu olması adına şurada şöyle şeyler var, biraz baksana bunlara: Kullanma Kılavuzu ve format

Benzer Başlıklar

timuu felan

Delirenzi

Timuu ile bağlantınız koptu, yeniden bağlanmak için lütfen bekleyiniz.