İzlemelik Filmler

• Geek

Hi! ( Bence Timuu'nun sloganı bu olmalı btw. )

Bu başlık altında kendi çapımda Geeky bulduğum( kendi çapımda diyorum, o kısım önemli) filmleri listeleyip, ufak özetler geçip, 10 üzerinden değerlendirerek sizlere de izlemeniz için psikolojik tekme atıyor olacağım. Böylece benim de film kültürüm belki gelişebilir, sizin sayenizde. 😽 Başlıyorum o zaman;

• We Are Legion: The Story Of The Hacktivism | Süre 93 dk | Yönetmen: Brian Knappenberger | IMDB: 7.4

alt metni

Bu güzel kronolojik belgesel, 4chan'de takılan troll abilerimizin nasıl olup da bir araya gelip evrilerek dünyanın ilk ve en büyük internet ordusuna dönüştüğünü belli başlı kilometre taşı niteliğindeki e-eylemlerinden yola çıkarak anlatıyor. Söylenilen şeyler hem hepimizin bildiği hem de aşina olmamıza rağmen bilmediğimiz noktalara değiniyor. Açıkçası sivil itaatsizliğe ve fikir özgürlüğüne, şeffaf demokrasiye inanan birisi olarak Anonymous ve Wikileaks'e( evet, Julian abimize de ucundan değdiriyorlar. ) hayranlık duyduğum için ben bu belgeseli izlemekten zevk aldım. Elimde olsa programlama işinden daha çok anlamak ve bu tarz toplumsal aktivitelere katılım göstermek isterdim ancak şimdilik sadece siber güvenlik ile ilgilenip şahsi ifade özgürlüğüm üzerine yoğunlaşmak zorundayım... ( Laflara bak, bir bok yaptığım yok la oyun oynuyorum 7/24) Dolayısıyla, çantasında %99 rozeti taşıyan bir " activist wannabe" olarak bu belgesele puanım: 8/10

Birtakım kimliği gizli anonlar, " yeraltı kültürü ov ye" imajı vermek için oldukça sık tekrar edilen " fuck this shit" tarzı kalıplar ve genel mahiyette birkaç noktada tekrara düşülmesinden ötürü ve süre olarak kısa olmasından ötürü 2 puan kırdım. Ama olur da LoL atmaktan sıkılır, müzik falan sizi kesmez ve 35 derecenin ortasında teninizden pişmiş et kokusu geldiğini hissederseniz, izleyin kesinlikle vakit kaybı değil.

• yer imlerine gönderdim. yakında saldırırım

• Geek

alt metni

• Who Am I | Süre: 1s 42dk | Yönetmen: Baran bo Odar | IMDB Puanı: 7.6/ 10

Gayet güzel bir " Hackerları böyle düşünün" filmi. Pizza serviscisi olan zeki bir abimizin başrolde olduğu filmimiz zamanla CLAY ismini alacak bir grup zeki, çevik ve ahlaksız teknopatın hikayesini anlatayor. Biraz klişe biraz klişe dışı, sosyal mühendislik olayının en düzgün şekilde ( Mr. Robot'un sonradan çıktığını düşünürsek) açıklandığı filmlerden biri.

< spoiler> Özellikle cüzdanımı unuttum, babam döver sahnesi. <\spoiler>

Bundan hariç, hacker ile lamer ayrımını da görebileceğiniz bir film. Alman olması benim için ayrıca haz verici oldu. Ayrıca gavurların bu siber suçlar işini ne kadar ciddiye aldığına ilişkin bence yerinde olmuş. Bizde de işte daha bu sene kamuya açık alanlarda internet hizmeti sunan yerlerin telefon ya da kimlik onaylı olma zorunluluğu getirildi ki internetten sanal telefon oluşturulup bunu delmek çok basit. 😂 Onun dışında siber suçların oluşturduğu fiziksel hasarla jandarma ilgileniyor diye biliyorum. JANDARMA. shhshahaa 😂

Neyse, Mr. Robot'tan 1 sene önce çıkan bu filmimizde hack kültürünün ne kadar trollük ve birtakım amaçsız zeki kimselerin eğlencesi üzerine kurulu olduğu açıklanır nitelikte. Bu hack işini çok karıştırdılar. Ankara dikkat etsin...

Konu itibariyle hem konu dışı insanların olayı anlamasını sağlayan hem de önemli detayları benim ufak kuzene anlatır gibi anlatan bu güzel filme benim puanım: 9/10

• Geek

alt metni

• Dofus- Livre 1: Julith | Süre: 1s 40dk | Yönetmenler: Jean-Jacques Denis, Anthony Roux | IMDB Puanı: 7.5/10

Daha önce buralarda bir yerde değinmiştim ama tam olarak nerede bulamadım şimdi. dofus benim sanıyorum ki MMO olarak oynadığım ilk oyunum ve hani her oyuncunun takıntılı olduğu bir oyun vardır ya( genelde Türkiye'de bunlar: Silkroad, Knight, Metin 2 ne yazık ki ama) işte o bende Dofus. Böyle hiç yok yerde arada aklıma falan gelir, saçma sapan yerde anımsayıveririm, öyle bir oyun benim için. 6. sınıfta başladım, 7,8 falan oynadım sonrasında ise kaç kere bırakıp başladım inanın ben bile hesap edemiyorum. Ki muhtemelen yine başlarım ve yine bırakırım. Oyunda temel olarak söyleyebileceğimiz ilk şey, adını da verdiği üzere, bu Dofus'un ejderha yumurtası olması. Farklı çeşitlerde dofuslar var ve bunlar da sınıfları oluşturuyor. Ama en temelde, filmde de işlenen konu bu, Bonta ve Brakmar adı altında şeytani ve meleksi iki gücün yumurtaları var. Şimdi film ile oyunun uyuştuğu yönler var elbette, kökenini oyundan aldığı için olmak mecburiyetinde zaten ama temelde filme bakıp oyunu anlayamazsınız.

Şimdi oyunun filme yansıması olarak ele alacak olursak, çok çok ÇOK ÇOK geniş bir evrenin ufacık bir şekilde işlenmiş olması, açıkçası her oyunun filminde aynı meselenin yaşanmasından ötürü alışkın olduğumuz ama sinir bozucu bir şey. Her bir sınıfın farklı bir hikayesi, farklı öteki dünyaları olması ve benzeri şeylerde efsanevi hikayeler yatarken gerçekten böyle sığ anlatılıyor olması hiç hoş değil. En basitinden, bir ırk çeşidi gibi gösterilmiş ama aslında filmde göreceğiniz farklı tipler, farklı sınıfların yansımaları. Mesela GobBall oyuncusunun sınıfı iop, kedi gibi olanlar ecaflip ki orada oynanan 2 zarlı oyun da onun en temel skillerinden birisi, atılan zara göre hasar vurma üzerine kurulu, zira ecaflipler ya hep ya hiççi savaşçılar, bunun yanısıra seçmelerde ağzı kokan Sadida( ismi Adidas'ın tersi çünkü ayakkabıları yok, oyunun ilk yapımcıları bayağı sağlam 2 troll üniversite arkadaşı) bitki insan karışımı ve bitkileri yönetebiliyorlar, Ve kuzu derisi gibi görünen kasklar vs. gobbal'dan yapılma şeyler, Kuzu gibi bir yaratık ve GobBall ismi de oradan geliyor( gerçek oyunda öyle bir oyun yok tabii), mesajı taşıyan kuşun adı ise Tofu, mesaj vb. hiçbir vasfı yok ancak küçük serçelerin bir yansıması olan Piwi'ler ile birlikte oyun evreninde her yerde rastlamanı mümkün olan 2 yaratıktan biriyken hiç işlenmemiş olması da ayrıca eksi puan benim gözümde, önemli bir diğer şey de ufaklığın sınıfı ki bu Xelor olarak geçiyor. Adını Relox'un tersinden alıyor, zaman büyücüsü bu sınıf. O yüzden ufaklık ejderha yumurtasını eline aldığında çok hızlı hareket edebiliyor. Çok ufak detaylar var, dövüşme hareketleri vb. gibi şeyler, oyundan alınmış ince detaylar. Ama onun dışında Neo, filmin oyunla bu kadar bağlantısızlığını beyenmedi.

Peki şimdi biz Dofus mofus bilmiyoruz, oynamadık da, izleyelim mi?

Film iyi ile kötünün timsali olan 2 tanrının kapışması ve ardından gelişenleri anlatıyor. Animasyon. İçerisinde az da olsa +18 öğe var, oyunu bilmeden izleyip anlayamayacağını hiçbir şey yok, ince detay bile yok neredeyse. Özellikle izlemenizi önermem ama bir şeyler izlemeye istekliyseniz ve piyasadaki animasyonlar sarmadıysa, olabilir yani neden olmasın ki? 😂

BTW, filmin Türkçe altyazısı yok, İngilizce altyazısı ise bolca mevcut, Reddit'te de var. Türkçe dublaj olarak izleyebilirsiniz, zaten Fransızca olduğu için ve öyle çok da büyük bir yapıt olmadığı için hoşgörülebilir bence, çok kötü bir seslendirme olduğunu söyleyemeyiz. İzlemek için buralara tık.

timuu felan

Bu diyarların daha derli toplu olması adına şurada şöyle şeyler var, biraz baksana bunlara: Kullanma Kılavuzu ve format

Benzer Başlıklar

timuu felan

Delirenzi

Timuu ile bağlantınız koptu, yeniden bağlanmak için lütfen bekleyiniz.