Flank Esports uygulama analizi • 0_1498711082814_9817d455-64cd-471a-b9ed-33806cf7b944-image.png

  Günümüz teknolojisi ile artık yer fark etmeksizin, son dakika haberlerinden tutun gündemin nabzını belirleyen haberlere ve içeriklere erişimimiz bir hayli fazla. Buna, halen daha gelişmede olan espor sektöründeki atılımlar da dahil olunca bize de bu evrenin kapıları sonuna kadar açılıyor.

  Espor sahnesi üzerine geliştirilen ilk yerel uygulama olan Flank Esports, bize şimdilik canlı maç takibi sunmakta. Benzer uygulamalar ile karşılaştırıldığında kesinlikle potansiyel sahibi bir uygulama olduğunu düşünüyorum. Ülkemiz eğitimi gereğince İngilizce eğitimin yerlerde olması, Türk espor kitlensinin yabancı uygulamaları takip etmesini zorlaştırmakta. Bu açıdan takipçilerine doğrudan ulaşmayı amaçlayan uygulamanın başarılı geliştirmeler sonucu alanında bir marka olması muhtemel.

  Son yama önce kaleme almayı düşündüğüm uygulamanın temeli IOS işletim sistemi üzerine kurulmuştu. Tahminimce çıktıktan 4–5 ay sonra ise Android destekli telefonlara indirilmeye başlandı. Son güncelleme öncesi haftalık puan tablosu şekilde kullanıcıları espor ile etkileşime geçiren bir sisteme sahiplerdi. Unutanlar veyahut bilmeyenler için, her hafta çarşamba günü kullanıcılara tahmin yapmaları için 100 puan veriliyor ve bu puanlar ise maç tahminlerinde kullanılıyordu. Haftalık puan tablosunda ise ilk üç sıraya yerleşen kullanıcılar TR serverında geçerli RP ödülü kazanıyordu. Maç tahminleri ise tahmin başına hesabınızdan 10 puan vermeniz ile gerçekleşiyor. Tahmin ettiğiniz takımın kazanması üzerine 20 puan kazanıyorsunuz.

  Uygulamada desteklenen ligler LCS, LCK ve TCL. LCS ve LCK’in Bo3 üzerinden oynanması ile kazancınız direk 20 puan olurken TCL’in Bo2 ile oynanması size maçın beraberlikle sonlanması üzerine 10 puan kazandırıyor. Yani, tahmininiz size bir şey kazandırmıyor.

  Uygulama , Araçlar sekmesinden size canlı maç takibi de sunmakta. Canlı Maç Analizi sizin uygulamaya tanıttığınız sihirdar adınıza bağlanıp, o an oynadığınız maç hakkında verilere erişmenizi sağlıyor. Şampiyon Seçim Aracı ise seçim ekranında yapacağınız tercihlere yönelik 6 şampiyonluk bir liste oluşturmakta. Flank’ın buradaki tek dezavantajı bu sekmeyi güncellemelere tâbi tutmaması. League of Legends’a iki haftada bir yama gelmekte. Bu yamadaki gerek şampiyon gerekse eşya değişimleri şampiyonların dinamiğini doğrudan etkiliyor. Bu nedenle bu sekmenin de daha sık bir şekilde güncellenmesi gerekiyor. Aksi takdirde bu sekmenin bir esprisi yok. Haftanın Ücretsizleri ise haftalık rotasyonu ve indirime giren şampiyonları/kostümleri göstermekte. Rotasyonlar güncel tutulsa da indirimler maalesef güncel değil. Uygulama için başka bir eksi daha karşımıza çıkıyor.

  Haberler kısmında ise haber, video ve tweet kategorileri mevcut. Haber kategorisinde yerli ve yabancı kaynaklı haber sitelerinin haberleri yayınlanmakta. Kullanıcı için oldukça kullanışlı olan bu panelin haber sitelerini süzmeye yarayan bir özelliği bile mevcut. Fazla haber kalabalığı sevmeyenler için güzel bir düşünce olsa da bu özelliğin daha da geliştirilebileceği göz önünden kaçmıyor. Yabancı uygulamaların yeni bir haber yayınlanması üzerine bildirim ile kullanıcıya haber verme özelliği Flank’te sadece maçların başlayışı ile aktif edilmiş. Kaynak fark etmeksizin uygulamanın yayın verdiği haber sitelerinin yeni bir haber girmesi üzerine Flank kullanıcılara bir bildirim gönderebilmeli. Videolar kategorisinde ise daha çok yerli bir kaynak olan LoLespor’un TCL röportajlarına ve maç özetlerine denk geliyoruz. Nadir de olsa yabancı videolar da paylaşılmakta. Tweetlerde ise esporun nabzını tutan, profesyonel sahneye yakın olan isimlere yer veriliyor.

  Bir diğer sekme ise yayıncılar sekmesi. Yerel yayıncılara destek veren uygulamanın sanırım en az rağbet gören yanı yayınlar kısmı. Uygulama çıktığından beri bu alana herhangi bir itibar gösterilmedi. Yerel yayıncılara yer vermenin yanında yabancı yayıncılara da burada yer verilmesi gerektiğini düşünüyorum. TCL ve TCL CS olsun, yabancı oyuncularımız mevcut ve bu oyuncuların bir kısmı Avrupa kökenli takımlarda forma giymiş oyuncular. Gerekirse bir süzgeç barı ile yerli ve yabancı yayıncılar seçeneği eklenip, yayıncı havuzu geliştirilebilir.

  Profil kısmında ise bir nevi hesap dökümünüzü görebiliyorsunuz. Profil ayarları ile oyun içi bilgiler ile sihirdar adınızı uygulamaya bağlayabiliyorsunuz. Bu, sizin canlı maç analizi yapabilmenize olanak sağlıyor. Maç sonuçlarını ise diğer uygulamalar/sitelerdeki spoiler kısmı gibi düşünebilirsiniz. Eğer maçı sonra izleyecek ve izlemenin vereceği heyecanın bozulmasın istemiyorsanız bu ayarı kapalı tutmanız gerek. Flank, arkadaşlarınızı uygulamaya davet etmeniz üzerine kişi başına 10 puan veriyor.

  Panelin sağ üst köşesindeki ev ise sizi puanlarınızı harcayabileceğiniz mağazaya götürüyor. Mağazada 2 tane TR severı, 1 tane EUW serverı, 2 tane Steam cüzdan kodu ve 1 tane rastgele Steam oyun kodu yer almakta. Ayrıca uygulama ve yarışma hakkında detaylı bilgilerin yer aldığı sıkça sorulanlar ve yarışma kuralları da bu başlık altında.

  Yukarıda anlattıklarım yanında değinmediğim bir diğer konu ise CS:GO oyununa da destek veriyor olması. Flank’in tek bir espor sektörüne göz kırpmaması güzel fakat CS:GO için maç takibinin yer alması ve güncellenmeyen takım kadroları ve takım bayrakları ise uygulamanın başka bir eskisi.

  TL;DR gerekir ise, uygulamanın sade ve kullanıma yatkınlığı göz dolduruyor. Ufak tefek eksiklikler ise fazla baş ağrıtmasa da uygulamanın estetiği açısından gerekli gözüyle baktığım öğelerdir. Özellikle yeni bir bildirim ayarının uygulamaya getirilmesi gerektiği konusunda ısrarcıyım. Ayrıca oynanan maçlar hakkında daha detaylı istatistiklere erişebileceğimiz bir arayüz veyahut yönlendirme de gerekiyor. Ayrıca tahmin yapılan maçların henüz daha maç listesinde belli ediliyor olması, kullanıcıları sürekli maçları açıp kontrol etme zahmetinden de kurtaracaktır. Bu şahsen çok karşılaştığım bir durum. Takımlara ait özel sayfaların olması ise kullanıcılara takımlar hakkında bilgi sahibi olma konusunda epey bir yardımcı olacaktır.

  Esporun günden güne gelişmesiyle de yeni takımlar ve yeni büyük oyun ligleri kuruluyor. Yakında başlayacak olan 2017 Overwatch World Cup’ın Flank’e getirilmesi, OW kitlesini uygulamaya kazandıracak bir yenilik olabilir.


 

timuu felan

Bu diyarların daha derli toplu olması adına şurada şöyle şeyler var, biraz baksana bunlara: Kullanma Kılavuzu ve format

Benzer Başlıklar

timuu felan

Delirenzi

Timuu ile bağlantınız koptu, yeniden bağlanmak için lütfen bekleyiniz.