GTA V(5) için hangi masaüstü bilgisayarı önerirsiniz?

• Yasaklı

Bu ileti silinmiş!

• Ben bu işlerden anlamam ama fiyatlar çok fayiş durmuyor. Gelir anlatır seven birileri. Hayırlı olsun.

• @eroyuncu İlk olarak. Ne yap ne et ama asla hazır bir masaüstü alma. Bak sana birkaç tavsiyede bulunayım:

1. Önümüzdeki iki yıldan, belki daha uzun bir zamandan bahsediyoruz. Ben bu zaman dilimi içerisinde oyun endüstrisinin 8 çekirdeğe geçeceğini düşünüyorum. Dolayısıyla önerim Ryzen 1700 olacaktır. Hem geliştiricilerden gelecek olan destek ile hem de yeni teknolojilerin daha fazla güç istemesi ile birlikte 8 çekirdek çok makul. Ancak alım olanağını bilmiyorum. Ha 4000-5000 üzerine çıkmam diyorsan Ryzen 5 serilerinden 1600 (hız aşırımı yapmayı biliyorsan) ya da 1600X (hız aşırımını otomatik yapar) tavsiye ederim. Sonuçta 6 çekirdek>4 çekirdek. Optimizasyon elinde sonunda gelecektir.

2. Ekran kartı. Ah ah üreticilerin gözü kör olsun emi. O kadar karışık ki. Şimdi çıkarsa GTA6'dan bahsediyoruz. GTA5'i düşünelim. Çıktığı zaman (2014) kullanıcıları Intel Haswell mimarisine geçirmeye zorlamıştı. Tabii o zamanlar Intel'in işlemcileri de çok modaydı. AMD'nin hatası. Ki bu sefer çok daha güçlü kartlarla geldiler ve geliyorlar (bkz. Ryzen, Vega). Neyse konudan uzaklaşmayayım.
      Olay şu. Nvidia kartları çıktığında çok iyi performans veriyor. Eyvallah. Kaliteli mi. Eyvallah. Peki garanti? Yok o tür bozulursa olaylarından değil. Tamam diyorsun ki GTX 1080ti 1582MHz'de çalışıyor. Peki birkaç yıl sonra aynı performansı koruyabiliyor mu? Maalesef ki hayır. Peki o başlarda aldığın performans nasıl. Müthiş. Hayal edebileceğinden bile daha iyi ama maalesef onlar da bir şirket ve bir şekilde kazanç elde etmeleri lazım. Ve bunu da böyle yapıyorlar. AMD'yi ele alalım şimdi. İlk olarak senden bir bilgi istemem lazım: Monitörünün çözünürlüğü ne? 1080p veya 1440p ise yaşadın. Yukarıdan ucuz fiyat ve söylediğim çözünürlüğü taşıyan bir melek iniyor. Ciddiyim AMD'nin 1080p ve 1440p performansı ile kimse yarışamaz. Ancak önümüzdeki iki yıl içinde bu ekran çözünürlükleri... Orası biraz sıkıntılı ki bu iş yeni bir monitöre kadar gidebilir. Çünkü 1080p ve 1440p her ne kadar kabul edilebilir olsa da geride kalmaya başladı.Tabii, senin yorumlamana kalmış her şey. Yeter diyorsan kral sensin elbet ve saygı da duyarım. Bu şartlarda 1440p'nin üstüne bile çıkmak Türkiye'de bir lüks. Neyse o kısmı uzatmayayım. Peki AMD kartlarının garantisi? Şarap gibi. Zaman geçtikçe tadı daha da güzelleşiyor. Çünkü AMD'nin Finewine teknolojisi kart çıktıktan çok uzun zaman sonra olsa bile güncelleştirme vermeye ve performansını daha da arttırmaya devam ediyor. Ancak yine de bu kartlardan fazla bir şey bekleme. Sonuçta bunlar düşük bütçe kartları. 2K veya 4K'da pek oynatabileceğini sanmıyorum.Özetlersek: Seçim senin bütçene bağlı. Ne kadar çok para, o kadar da iyi performans ancak yazdıklarımı da düşünmeni isterim ki daha neler neler var. Ha son bir seçenek daha var. Olduğun yerde oturup beklemek. Bu yaz AMD'nin "Nvidia tokatlayan" Vega serisi ekran kartları çıkacak. Daha düşük fiyata daha yüksek performans vaat ediyorlar. Göreceğiz. Nvidia tarafı ise eğer cidden AMD'nin Vega kartları güçlü çıkarsa en son çıkan kartlarının iki katı performansı sunan "Volta" yapısını çıkartacaklar. O da 2018'in başını ya da ortalarını bulur.

3. RAM. Random Access Memory. En önemli bileşenlerden biri daha. Eğer tavsiyemi dinleyip Ryzen alırsan RAM'in GB'ı kadar sunduğu hız da önemli. İlk olarak şunu kabullenelim. 16 GB artık şart. GTA6 çıkarsa sanma ki 8GB RAM yetecek ki ben minimum 6-7 GB kullanmasını bekliyorum. Dolayısıyla iyi düşün bu RAM olayını. Şimdi gelelim hız olayına. Ryzen. bir. hız. canavarı. RAM hızının 2666MHz altında olası düşünülemez bile. Çünkü içindeki mimari RAM hızından büyük bir oranda yararlanıyor. Şöyle al RAM Hızı= "Ryzen + Performans"/4. Ciddiyim RAM ne kadar hızlıysa o kadar da fazla performans. Diğer bir deyişle FPS alırsın. Dolayısıyla 16 GB ve min 2666MHz'de çalışan bir RAM öneririm. Tabii Intel seçersen başka. Intel'in Kaby Lake yapısı RAM hızından Ryzen'ın yararlandığı kadar yararlanamıyor. Onun faturası başka bir yerden. Intel alacaksan ha 2133 ha 3200 ne fark eder (eder elbet ama Ryzen'daki kadar fazla değil).

Kalanı zaten fasa fiso işler. Tabii istersen anlatabilirim de. Sorun varsa özelden de sorabilirsin. Tabii senden ricam ne kadar bütçen olduğunu söylemen o zaman sana daha da iyi yardımcı olabilirim.

Referans olarak da bu siteyi kullanabilirsin: https://pcpartpicker.com/list/

İçimi döktüm resmen

• Patates

@TT203 güzel yorumlamışsın.

• Yasaklı

Bu ileti silinmiş!

• @eroyuncu Arkadaşım benimde demeye çalıştığım şey şu: İtopya'dan hazır bilgisayar alma. Parçaları kendin bul, al ve kur. Hem daha ucuza hem de önünde durumuna ve istediğin performansa göre çok daha fazla seçenek olur. Çünkü oradaki bilgisayarlara baktığımda maalesef içim yanıyor. Diyolar GTX 1060 bakın iyidir iyi çalıştırır ama verdikleri model maalesef 3 GB ve GTX 1050ti'dan daha düşük performans alıyor. Parana yazık. Mesela orada daha Ryzen 1700 içeren bir bilgisayar yok. Orada 7 serisinden sadece 1800X'i gösteriyor ve emin ol ki %5 performans farkı için %33 fiyat farkı ödenmez. R5 serisinden de sadece 1400 ve 1600. X serileri yok. Olay zaten AMD'nin bilgisayar sektörüne yeni girişecek insanları cesaretlendirmeleri. Hız aşırtımını otomatik yapan veya arkaplanda işlem akışını ayarlıyor ki performans düşüşü yaşamayasın. Ancak bunların çoğu X serisinde ve o sitede ise Ryzen 5'ten X serisi bile yok. Ciddiyim gidip kazıklanacağına 5 dakikalık bir araştırma ile hem para hem de kaybedeceğin performansı kurtarabilirsin. Hem HWA'nın resmi sponsoru olsa n'olur. Sonuçta iki tarafın da para kazanması lazım. Eğer bilgisayar toplama hakkında veya donanımla ilgili HERHANGİ BİR sorun varsa sormaktan çekinme. Hem siteden hem de profilimde bulunan linklerden bana ulaşabilirsin.

• Patates

@TT203 azmini takdir ettim ama adam reklam amaçlı spam yapıyordu sadece, içeriğini kaldırmak istemediğimiz için başlığı silmedik

timuu felan

Bu diyarların daha derli toplu olması adına şurada şöyle şeyler var, biraz baksana bunlara: Kullanma Kılavuzu ve format

Benzer Başlıklar

timuu felan

Delirenzi

Timuu ile bağlantınız koptu, yeniden bağlanmak için lütfen bekleyiniz.