oynayışımızı etkileyen faktör: ön yargı

• Oyun oynarken iyi ya da kötü oynamamıza neden olan birçok sebep var fakat ben bunlardan bana göre en önemlisine değineceğim, ön yargı.

Oyuna giriyoruz, şampiyon seçim ekranındayız; seçimimizi yapıyoruz. Oyun başlarken Lolnexus, Lolking vb sitelere girip gerek kendi takımımızdaki gerekse karşı takımdaki oyuncuların istatistiklerine, geçmiş karşılaşmalarına göz atıyoruz değil mi?

-Karşıdaki Vayne çok iyi oynuyor, 80 maçı var.

-Bizdeki mid çok berbat, KDA yerlerde.

-Bot feedlicek.

-Solo dikkat et, Yorick sağlam gibi.

-Alistar serideymiş ona göre oynayın.

Bunlar sadece aşina olduğumuz cümlelerden birkaçı. Peki bu cümleler oyun sırasında bizi nasıl etkiliyor?

1. Moral olarak geride başlarız

Bunun 2 nedeni var; ilk olarak karşıdaki için söylenenler. Fazla şişirme laflar kullanıldı ve karşımızdakini kendimizden üstün gördük. “Zaten çok iyi oynuyormuş, kesin beni ezicek”(Ezdi)

İkinci neden ise bizim için söylenenler. KDA, rünler, skor, istatistikler derken kendi takımındaki adam seni yerden yere vurmaya başladı daha oyunun ilk başında. Eminim ki bu durum çok iyi oynayacak olanı bile kötü bir şekilde etkiliyor, moralini bozuyor

2. Daha dikkatli davranırız

Bunu bir dezavantaj olarak değil, avantaj olarak söylemek gerekir. Şöyle ki daha önce birçok kez başıma gelen bir olay olarak karşımdakinin çok fazla iyi olduğunu öğendiğimde daha dikkatli olmaya başladığımı fark ettim. Temkinli ama bilinçli. Bu da benden iyi olan biri olsa bile beni başarıya götürdü.

3. Geriliriz

Çok fazla karşı takımın ve kendi takımımızın istatistiklerine baktığımızda ister istemez üzerimizde bir gerginlik olur. Çünkü zaten kafamızda mevcut bir fikir oluşmuştur ve bu doğrultuda davranmaya başlarız farkında olmadan. Ya da kendimizi çok fazla sıkar ve konsantre olamayız. Gereksiz yere gerginlik yaratıp, takımımızın da moralini bozabilir; dikkatimizi oyuna veremeyiz.

4. Saldım çayıra

Son olarakta çayıra salmak olayından bahsedeceğim. 2 şekilde çayıra salınır. İlk olarak, “karşısı çok kötü kesin kazanırız” (Kazanamadı) Rakibi fazla küçümsemek çayıra salma şekillerinden ilkidir ve bazen kendine fazla güven beraberinde bozgunu getirir. Bu yüzden fazla gevşemekte iyi değildir.

Bir diğer saldım çayıra durumu ise kendi takımını basit görmek şeklinde ortaya çıkar. “Zaten bizimkilerden bi cacık olmaz” Takımınızın başarabileceğine inanmaz iseniz siz de başaramazsınız. Bunun için takımınızı sihirdar vadisinin çayırlarına salmayın, yapabileceklerine inanın.

Ee onu yapma, bunu yapma, şuraya bakma biz ne yapalım? Kendinizi ve takımınızı motive edin, bir olun! Takım çalışmasından daha güzel bir kazanma yolu yoktur.

kaynak: porocuk arşiv

timuu felan

Bu diyarların daha derli toplu olması adına şurada şöyle şeyler var, biraz baksana bunlara: Kullanma Kılavuzu ve format

Benzer Başlıklar

timuu felan

Delirenzi

Timuu ile bağlantınız koptu, yeniden bağlanmak için lütfen bekleyiniz.