oyunların depolama gereksinimi gün geçtikce büyümesi

• fiziksel cihazların ne kadar gelişse bile kablo belasından kurtulamaması gibi. Teknolojik cihazlar için kablo nasıl saçma bir şey ise bu depolama gereksinimi (fazlası) de bence öyle. Grafiksel olarak ne kadar ileriye gidilse bile sıkıştırma konusunda karşılaştırma yapıldığında baya geride kalınmış durumda.

• Anime

@ornithes bf1 50 gb, wolfenstein 40 gb 😄

• @OxarIpe Yani biraz bu sıkıştırma, dosya boyutu önemli bir mesele haline gelmeli

• Günümüz bir oyundaki tek bir levelin yüzlerce texture , particle , skin , entity , model , projectile , hitbox ve template'e sahip olduğunu biliyoruz. Bütün bir oyunu düşünürsek bu kadar alana ihtiyaç olması normal. Eğer EA fanıysanız DLC'lerin kaplayacağı yeri de hesap etmeyi unutmayın.

Hele DOOM 2016 , Quake Champions , Battlefield 1 , COD Infinite Warfare gibi oyunları ne siz sorun ne ben söyleyeyim.

• @Zangetsu işte bak demek istediğim şey şu. Grafiksel bu kadar gelişmenin yanında sıkıştırma konusunda nerede bu oyunlar?

• @ornithes Şöyle düşün ;

Senin bir sürü afilli tişörtün , havalı deri ceketin ve orjinal nixe ayakkabıların var. Ama dolabının eni-boyu belli ve senin de üç-dört büyük boy valiz kadar eşyan var.

Şimdi sen daha geniş ve ferah bir dolapta o giyisilerini özenle ve düzenle asıp dizmeyi mi tercih edersin yoksa iki metre eninde bir metre çapında minik bir dolaba sıkıştırıp tıkıştırmak mı ?

• Steam

@Zangetsu Ceday bu benzetmeyi beğendi 👍

• Anime

dolapta yer açmak için vakumlu torbalar çıktı. Yeni bir sıkıştırma sistemi neden olmasın? Pc ler direk ssd teknolojisiyle doğmadı. Veri aktarım hızı için alternatifler geliştirildi. Yeni bir sıkıştırma sistemi geliştirebilir

• @OxarIpe Bakalım , belki de olur.

• Anime

@Zangetsu Sanal veri sıkıştırmak ile normal bir sıkıştırma işlemini benzetmen pek doğru değil. Fiziksel şeylerin hacmi vardır ve bu hacimden kurtulman veya azaltman mümkün değildir. Azaltmak demek maddeyi azaltmak, kurtulmak ise maddeden kurtulmak anlamına gelir.

Sanal veriler ise tamamen donanım-yazılım ikilisi üzerinde değişiklikler ile yapılabilecek bir şeydir. GB'lik boyuttaki bir dosyayı, yazılıma yıkarak boyutunu KB'lık seviyelere indirebilirsin ama bu senin o dosyaya erişim hızını çok fazla azaltacaktır, hatta 1-2 yıl gibi bir süre sürebilir. Hız bilgisayar mimarisi ile ilgili bir dengeleme problemi olup İntel gibi şirketlerin çözmeye çalıştığı bir problemdir.

@ornithes Yukarıdaki örnekteki kadar büyük ölçüde olmasa da eldeki dosya boyutlarının büyük ölçüde düşürülebileceği kanaatindeyim. Ama şu anda depolama problem olarak görülmüyor. İki büyük sebebi var:

• Sanal diskler, harici diskler gibi bir çok depolama aygıtı şu anda çok yaygın olarak erişilebilir durumda. Bu yüzden sıkıştırma yerine hız, görüntü, kesintisizlik vs. durumlara öncelik vermek daha önemli. (Bu sebep işin görünen daha doğrusu gösterilmeye çalışılan kısmı.)

• Eğer sıkıştırma yöntemlerini geliştirirsen, depolama ihtiyacı düşecektir. Dolayısı ile insanlar daha az depolama cihazları alacaklardır. Sonuç olarak sıkıştırmayı geliştirmek demek şirketin kendi ayağına sıkması demektir. (En önemli sebep bu ama hiçbir şirket paraya öncelik verdiğini söylemek istemez, hepsi bu şekilde işliyor olsa da.)

• Patates

veri sıkıştırma problemi sadece oyun piyasası için geçerli bir sorun değil, şöyle düşünün hastanelerde bile büyük data transfer sorunları var insanların her türlü tanısal bilgisi dijital olarak yedekleniyor, veri sıkıştırma konusunda inovatif atılımlar yapan şahıs ya da şirketler geleceği ellerinde tutuyor olacaklar bunu da buraya yazmış olayım.

• @sixbarrels bakınız: dizi izledikten sonra timuuya girmek

• Patates

aslında bunun konuşmasını zafer beyle birlikte yaptık @ornithes , yani tamamen tvden bağımsızdı

• @CmmS hayır, ayağa sıkmak olmaz. Tam tersine yeni pazar oluşturabilir. SSD'leri düşün. Boyut küçük hız büyük. İnsanlar yüksek rakam aramayı bırakıp çoktan hıza önem vermeye başladı bile ki verilerin hala devasal boyutta oluşu buna ters istikamette gitmekte. Bilemiyorum, her şeyde bu kadar yenilikçi olup bu konuyu bu zayıflıkta es geçmek ne kadar doğru tartışılmalı (belki de tartışılıyor)

• @sixbarrels senin gibi adamlar hdd'den vazgeçmez. 2009'a merhaba dersin ve 2tb bi disk alırsın dkflgjdfh

• Geek

@OxarIpe BF1: 40 gb der bütün muhabbetteki rolümü oynayarak çekilirim. 😂

• @uyanneo bugün @OxarIpe ile ortak olarak alıcaktık bf1. Boyutundan dolayı vazgeçtik. Biz onu indirene kadar bf9 çıkar

• Geek

@ornithes Bir yöntem buldum abi ben, okula götürüyorum laptopu ya da usb'yi upload/download'u oradan yapıyorum. Mesela sana 1.70 gb maili oradan attım süre olarak ben 2 paragraflık yazıyı okumayı bitiremeden gitti. 😂 Makinelerde Vista yüklü ama internet hızı 500 ya da 1k mbit...

• @uyanneo bizim okulun internet hızı bir günde 1mb

• Geek

@ornithes Neo bunu anlamadı, 1 mbit?

timuu felan

Bu diyarların daha derli toplu olması adına şurada şöyle şeyler var, biraz baksana bunlara: Kullanma Kılavuzu ve format

Benzer Başlıklar

timuu felan

Delirenzi

Timuu ile bağlantınız koptu, yeniden bağlanmak için lütfen bekleyiniz.