Neden orijinal oyun?

• Anime

Biraz eskiye gidelim. Önceden dvd ve cd satan yerler vardı(hâla varlar). Dvd başına para öderdik. Bu ücretler önceden pahalıyken şimdi dvd başına 1-2 tl gibi cazip fiyatlar fakat artık oyunların dosya boyutları büyüdüğü için tek dvd ye sığmıyor. Buna sizin yol paranızı da eklersek fiyat 6 tl gibi oluyor. Fiyatı 6 tl fakat bazı sorunları var. Oyun güncel sürüm değil ve bozuk olma olasılığı var. Şimdi bazılarınız "torrent var" diyecek. Peki torrent var ama sorunlar hâla aynı. Oyun güncel değil ve korsan sürüm olduğu için online modlara izin vermiyor. Tamam genelde torrent den hikaye bazlı oyunları indiriyoruz ama çoğu hikaye oyununun birde online modu var. Bir sorun daha var oyun ya virüslüyse? Belki de bilgisayarınız çoktan bir zombi bot ağına katıldı ve haberiniz yok. Eğer torrent den indirdiğiniz oyun dosyalarını incelerseniz şöyle ibarelere rastlarsınız "beğendiyseniz oyunu satın alabilirsiniz". Tabi bunlar genelde ingilizce olarak çıkıyor karşımıza. Burada yabancı kültürlerde torrent den oyun indirmenin aslında demo amaçlı kullanıldığını anlıyoruz. Bizde ise "zaten indirdim akk bitiyor neden bir daha para vereyim" mantığı var. Bu bir soruya cevap oluyor. Neden türkçe oyunlar çok az? İşte sebebi bu. Türkçe oyun oynamak genellikle gönüllü çeviri gruplarıyla mümkün (Emekleri için teşekkürler). Gönüllü çeviri grupları oyunu Türkçe yapabiliyorlar. Koskoca oyun yapımcıları yapamazlar mı? Yapabilirler ama bakış açıkları şu şekilde oluyor "Hmm Türkçe mi? Türkler zaten korsan oynuyorlar bize bir getirileri yok. Pazar payları çok düşük. Emek harcamaya değmez." Oyunlar eskisi gibi pahalı değil. Uygun zamanı bekleyerek steam den çok cazip fiyatlara oyun satın alabilirsiniz. Örnek olarak zamanında "borderland pre sequel" oyununu 15 tl ye almıştım. Tek steam e bağlı kalmak zorunda değilsiniz. Bundle siteleri ya da bazı firma kampanyalarını (adını hatırlayamadığım bir firma hitman absolution oyununu 1 dolara veriyordu) takip ederek ucuza oyun alabilirsiniz. Oyuna para vermek istemezken aslında daha çok ödüyorsunuz. İnsanların emeklerini hiçe saymayın lütfen.

• ek olarak: 1462

• Anime

Mesajın Tamamı "elderscrollsturk" sitesinden birebir alıntıdır.

Benim korsan oyuna olan bakışım şu şekilde; bir oyunu ilk duyduğumda oynamayı isteyecek kadar ilgimi çektiyse önce demosu var mı diye bakarım, eğer demosu çok büyük boyutlardaysa korsan versiyon ararım, kurar biraz oynarım. Gerçekten oynamayı düşünüyorsam -ki genelde oynadığım oyunları bitiriyorum- fiyatına bakarım, almayı düşünürüm. Hemen alamıyorsam indirimli bir anda almayı beklerim.

Zaten eğer online bir oyunsa yada sürekli oynadığım kült bir oyunsa benim için onu kesin alırım. Daha önce anlattığım eğlencenin bir bedeli vardır mantığından hareketle bunu yaparım. Önce indirip korsanına bakmadan aldığım oyunlar bazen pişmanlık yaratabiliyor bundan dolayı bir bakma adetim var öncesinde.

Bütün bunlara rağmen korsan oynayıp bitirdiğim bir çok oyun da olmuştur, dünyadaki en doğru adam değilim nitekim ama prensiplerimin oturduğu belli bir yaştan sonra bu dediğim mantıkta hareket etmeye başladım açıkçası.

Para yok konuşmalarını desteklemiyorum, bir insan bir şeyi gerçekten istiyorsa hemen olmasa da onu elde edebilir. Ama her çıkan oyunu oynamam gerekiyor diye düşünüyorsa ona para dayanmaz tabi. Zaten bir insanın çok zaman geçirdiği oyun sayısı bellidir, onları da bir şekilde bir zamandan sonra alabilir. Her kesin elinde iPhone'lar var muhabbetine girmek ise hiç istemiyorum.

timuu felan

Bu diyarların daha derli toplu olması adına şurada şöyle şeyler var, biraz baksana bunlara: Kullanma Kılavuzu ve format

Benzer Başlıklar

timuu felan

Delirenzi

Timuu ile bağlantınız koptu, yeniden bağlanmak için lütfen bekleyiniz.