Patates ve Patates olmak • Patates (Solanum tuberosum), patlıcangiller (Solanaceae) familyasından yumruları yenen otsu bitki türüdür. Boyu 70-80 cm’ye varan, beyazımsı-pembemsi çiçekler açan, yumruları hariç zehirli otsu bir bitkidir. Patatesi diğer sebzelerden ayıran en büyük özelliği bir şeyi ezdikten veya bir şey tarafından ezildikten sonra neticeyi çok güzel betimlemeye yaramasıdır.

  League of Legends'da ne kadar çoğu durum için işe yarasa bile bunun başka alanlarda da yararları varıdr. Şeker hastalarına iyi gelmesi, susuzluğu gidermesi, mide ve onikiparmak bağırsağı ülserine olan yararlı olması gibi gibi.

  potato.png

  Ana vatanı Güney Afrika olan patatesin ilk kullanımı Pedro Cieza de León tarafından olmuştur. Büyük bir savaş vardır. Pedro Cieza de León ve ordusu büyük kayıplar vermiş, kaçmaya başlamışlardır. Pedro Cieza de León'un yanındaki çocukluk arkadaşı **"Patates olduk hocam" ** deyişi bu işin ilki olmuştur. Bunun gibi tarihte büyük izler açan patates günümüzde League of Legends'da açtığı ize devam ediyor.

  Vadide patates hangi durumlarda kullanılır?

  • Patates olunduğunda.
  • Patates edildiğinde.

  **Patates olmak nedir?
  **
  Patates olma geniş ve güçlü bir tabirdir. Patates olmak için (League of Legends açısından. Yoksa mutfakta bir şeyi doğrarken elinizi kesmeniz de patates olmaktır) kendinize belli bir güveniniz olması gerektir ve bu güven içerisindeyken çok kötü bir biçimde kill vermeniz durumunda 1. derece patates olmuş oluyorsunuz. Eğer güveniniz olmadan belli ritim ile kill verirseniz ve bundan pişmanlık duymadan oyuna hala sarılıyorsanız 2. derece patates oluyorsunuz. Ki eğer pişman olup durmadan birini beslerseniz 3. dereceden patates oluyorsunuz. Bunu belirtirken "Patates oldum" diyerek patatesin büyüsünü ortaya koyabilirsiniz. Bir de toplu olarak patates vardır. En az 2 kişinin üç dereceden birini bir arada yapması durumunda "Patates olduk" diyebilir.

  Patates etmek nedir?
  Patates etmek, patates olmaya göre daha kapalıdır. Patates etmek belli olgulara bağlı değildir daha çok hissetmeniz gerekecektir. Gözlerinizi kapattığınızda göz kapaklarının altında hafif patates gölgesini görüyorsanız ortada bir "patates etme" durumu vardır. Genel olarak koridorunuzda birini çok bir biçimde kestiğinizde veya sizi tam kesicekken ve bundan eminken onu alırsanız patates etmiş oluyorsunuz. Dediğim gibi bu durum hissedilmelidir. Patates olmakta olduğu gibi bu toplu olarakta olabilir. Bu durumlarda "Patates ettik" denilebilir. Ek olarak karşı oyuncuların psikolojisini bozmak adına all'dan "Patates ettim" , "Patates oldun" diyebilirsiniz. Bu yöntem ilk defa Türkler anadoluya girerken denenmiştir. Alparslan atların üzerine patatesin her harfini birbir atların üzerine yazdırmıştır.

  --

  Patates'in Yükselişi

  16.yy patateslerin yükselişi olarak tarihe geçmiştir. 15.yy başlarında patateslerin, bitkilerin altında oluşan yumru olmaktan öte, özel bir şey olduğu Leonardo Da Vinci tarafından anlaşılmıştır. Bunu ifade etmeden 10 yıl öncesinde baş yapıtı sayılan "Son patates yemeği" ile bunun sinyallerini vermiştir. Zaman içerisinde gerçekleşen Rönesans hareketi ile patatesin önemi daha da artmıştır. Patates üzerine derin araştırmalar yapan Burkhard: "Rönasans mı? Hayır. Patates insanın keşfedilmesidir." demiştir. Aynı yıllarda Almanya'da Patetezm baş göstermiştir. Çoğu tarihçi 1426'da başlayan hümanizm akımı ile özleştirmektedir. Kimi tarihçi de bunu tamamen reddedip patatesi ayrı bir yere koymaktadır. Don Kişot'un yazarı Cervantes çoğu eserlerinde patatesin yükselişini ve bunun nedenini konu almıştır. Hamlet'in yazarı Shakespeare ise patatesi tiyatrosuyla birleştirip insanlara farklı bir kurgu ile sunmuştur.

  Leonardo_da_Vinci_(1452-1519)_-The_Last_Supper(1495-1498).jpg
  Bahsi geçen başyapıt

  Şimdilik bu kadar!


 • Yasaklı

  Hmmm Hiç Bir oyunda bilerek besleyenlere patates oldun diyeceğim aklımda gelmemişti teşekkürler 😄 • @xO_Ox söyledi:

  Hmmm Hiç Bir oyunda bilerek besleyenlere patates oldun diyeceğim aklımda gelmemişti teşekkürler 😄

  Potato_face.jpg • Güncellenmiştir. • Patates ne diye soran eminim vardır. Ona hitaben. • Patates kızartmasııı.


 

timuu felan

Bu diyarların daha derli toplu olması adına şurada şöyle şeyler var, biraz baksana bunlara: Kullanma Kılavuzu ve format

Benzer Başlıklar

timuu felan

Delirenzi

Timuu ile bağlantınız koptu, yeniden bağlanmak için lütfen bekleyiniz.