Bu oyun berbat !!! [Rehber]

• Diyemem çünkü bu oyunu çok seviyorum ^^ MOBA oyuncusu değilim ama bu oyunu beğendim.

Fakat , bu oyunu bir çok oyuncu beğenmiyor. Sebepler olarak ;

• AFK

• Feeder

• Troll Gamer

• Flamer

Gibi bir çok örnek gösterilebilir. Bu yazıda , Oyundan soğutan kişilere karşı nasıl burnumuz kanamadan oyun oynayabiliriz onu ele alacağım.

NOT : Bu rehber sansürlü de olsa küfür içermektedir. Küçük yaşta bir kullanıcıysanız lütfen bu sayfayı kapatın , elleri havaya kaldırın , ve koşarak en yakındaki pideciye gidin. Oraya vardığınızda ise kendinize 3 kıymalı pide söyleyip geri gelin.

Öncelikle giriyoruz oyuna , daha ''Haydi Bismillah'' demeden şu durum ortaya çıkıyor ;

Oyuncu1 : mid
    Oyuncu2 : mid

Haydeee pehlivanlaar er meydanınaa ! Daha şimdiden koridor kavgası çıktı. İki oyuncu koridorun kendi tapulu mallarıymış gibi savunmaları geliyor ardından ;

Oyuncu1 : mid main kardeş değiş !!!
    Oyuncu2 : kardeş bana ne ilk kilitledim. Benim hakkım
    Oyuncu1 : başlatma hakkına ilk ben yazdım lan !
    (küfürler başlar ...)
    Oyuncu2 : amg 0cu ben kilitledim lan !!!
    Oyuncu1 : sktr git ben geççem mide !
    (ve iperin koptuğu an)
    Oyuncu1 : LAN G..T BEN GEÇEM MİDE 0C P***VENK !!
    Oyuncu2 : EĞER MİDE GEÇERSEN FEEDLİCEM 0C !
    Oyuncu1 : FEEDLE LAN G..TUN YIYOSA !!!

O oyuna girmenize hiç gerek yok. Sonuç belli şimdiden çünkü. ADC Support istediği kadar kasılsın , middle oynamadığı sürece 3 kişi oyun bitirilmez. (Bitirilir de , 5 vs 3 kişi hayli zor olur) Takım oyunu bu çünkü ,

Vee oyuna zorla da olsa girdik çünkü terfi maçındasınız ve bedavaya bozgun alamazsınız. Belki erken bitirip alırız da seriye çıkarım diyerek girdiniz oyuna. Ve maç başlamadan 2 kişi mide gitti. Jungler yok , o yüzden gerektiğinde Ejderha yapması gereken kişi ve yardıma gelen de yok. Ya da Solo yok böylece takımda dayanıklı bir offtank dövüşçünüz ve tf başlatan biri yok. 2 mid gören karşı takım da kebapçı kedisi gibi gülümseyip bu oyunu beleşe alacaklarını biliyorlar. Çünkü koridor kavgası olmuş takım ayrık. Ayrık takımdan adam olmaz tabii ki.

Dakikalar ilerledikçe 2 mid adayı oyuncumuz karşıdaki Hypercarry şampiyon (LeBlanc , Fizz örnek gösterilebilir) takımınızdaki herkesi tekliyor. Bir mid kulesi düşmüş , ADC Sup hala oyun çevirme peşinde , Solo (yada Jungler) ise taa oradan mid koridoruna küfür yağdırıyor. Bu acıya son verin ve surrender butonuna basarak zorlayın takımı evet versinler bitsin oyun. KDR'ın düşmesine gerek yok. Ama illa ki vermediniz ''Bu oyun çevrilecek !!!'' dediniz. Azminize hayran kaldım ben de böyle birisiyim ama boş hayallere kapılmayın. Hiç bir avantajınız veya geçeceğiniz bir sızıntı yoksa oyunu alamazsınız. Haa , drake üstünüsünüzdür veya erken baron yapıp buff avantajı kaldırmışsınızdır oyunu güç bela çevirebilirsiniz ama hiç bir şeyiniz yoksa üstelik ejder çok kez verilmişse üstelik team baron yapmışsa sizi damperli kamyonla asfalt üzerinde bir güzel pestil yaparlar.

Ve surrender verildi , oyun bitti. Küfürler havada yumurtası tavada ve siz de sinirlisiniz bu arkadaşlar yüzünden. Terfi'nin son maçını kaybettiniz ve geri girdiniz Silver 1'e. Kolay gelsin.

Ya da , kolay bir yöntem ile bu olası Bozgun'u engelleyebilirsiniz. Hatta istediğiniz koridoru bile alabilirsiniz. Tek yapmanız gereken TATLI DİL kullanmak. Evet tatlı dil yılanı deliğinden çıkarır. Eğer 2 mid yazdıysa birileri ve o yazanlardan biri siz iseniz senaryo şöyle olmalı ;

Oyuncu1 : mid
    Siz : mid
    Oyuncu1 : mid benim kardeş
    Siz : Hangi şampiyon ile oynayacaksın ?
    Oyuncu1 : Katarina
    Siz : Bak benim LeBlanc'ım var. Lütfen ben mid olayım sen de Solo ol Darius al iki tane güzel heromuz olur takımda hem tekleriz hem de izi gg yaparız olmaz mı ?

(Bu tekniğin işe yaraması için uzun süre gerekebilir. Tam nokta atışı kelimeler kullanmalısınız hem karşı tarafın hoşuna gitmeli hem de oyun stratejisine uygun olmalı. Eğer arkadaş insaflıysa size koridoru verecektir ama taşımanız kaydıyla. Gidip feedlerseniz adam da sizin yedi ceddinizi ... reportlar.)

Oyuncu1 : tamam geç kardeş ama feedlersen reportlarım !
    Siz : tamam çok sağol arkadaşım
    Oyuncu1 : np

Vee olası bir bozgun sorunu ortadan kalktı. Eğer feedlemezseniz LeBlanc gibi hypercarry bir hero ile ve Darius gibi bir solo ile fırtınalar estirebilirsiniz. Kim bilir arkadaş bile olursunuz.

Sıra geldi , AFK arkadaşlara.

Maalesef hala bu AFK'lara karşı sadece LeaverBuster'ınız var. Ama AFK kalmak insanın elinde olan birşey değildir.

AFK kalmak genelde İnternet problemleri , süre yetmezliği (o an arkadaşın sevgilisi çat kapı gelip bir yere gitmek isteyebilir kadınları bilirsiniz.) İş , güç gibi nedenlerden kaynaklanır. Sizin başınıza gelse onlar da size sövebileceği için AFK'lara hakaret etmemenizi öneririm. Eden bulur ,

Peki bütün bunlar beni mi bulacak ?!?! diyenler ise evet. Sizi bulacak , ama bu işi çözmek de sizin elinizde. Sıradaki çözüm için biraz takım desteğine ihtiyacınız olacak.

AFK adayı arkadaşımızın işi var ve süresi az. AFK kalacağı kesinleşti , Ben AFK dedi adam , takımdan isyan sesleri çıkmaya başladı değil mi ? Süpergamer olarak yine iş başındasınız ;

Siz : Tamam arkadaşım eğer daha oynayabilirsen hızlıca kuleye oynayalım böylece sen gitsen bile kuleden kazanırız oyun gg olur.

AFKoyuncu : Tamam bir şeyler yapmaya çalışırız ,

Ve takımınızın hızlı ve taktiksel oynayışı ile aldınız 3-4 kule. Hatta zorlayıp 2 mid kulesini de aldınız. Adamın AFK kalma zamanı geldi ve adam gitti. Şu an 4 kişi kasıldı ve 4 kişi tüm kuleleri ittirdiğinize göre artık oyunu taşıyabilirsiniz herhalde ? Taşıyamazsanız da sizin sorununuz. Ne yapalım ?

Veee geldik zurnanın pırt dediği yere ; Feeder'lar.

Bu arkadaşlar aslında troll gamerlar ile aynı sınıfa konulabilir. Flamer sınıfına da dahildir ama Feeder olmanın bir sürü sebebi vardır.

En basiti , başta yazdığımız koridor kavgası yüzünden sinirlenip rakip takımı beslemek.

Ama bilerek sırf gıcıklık olsun diye feedleyenler de mevcuttur.

Her ne olursa olsun uğraşacağınız kişi zorludur. Evet koridoru tatlı dille belki alabilirsiniz ya da AFK arkadaşları en azından oyunu ilerleterek vicdan azabından kurtarabilirsiniz. Fakat feederları oyuna döndürmek gerçekten zor iştir. Sıradaki çözüm , aşırı derecede sabır gerektirir ;

Klasik senaryomuzdan gidelim , oyunda bir oyuncu diğer oyuncuya kazara KS attı. Feeder adayı oyuncumuz buna sinirlenip BEN FEED !!! bayrağını çekti , ve takıma bir bir kill verip sizi çatır çatır harcamaya başladı. Ne yapmalı peki ?

İntihar etme sahnelerini bilirsiniz , binadan atlamak isterler felan ... bu intihar edecek kişiyi feeder sayarsak , kendimizi de uyarıyı yapan başkomiser olarak düşünelim. Atlama , kıyma kendine diye bağırıyoruz ama intiharcının gözü kara atlayacak. Burada ikna gücünüz devreye giriyor , feeder arkadaşı ikna edip oyuna geri döndürmeli ve rahat , huzurlu bir oyun oynama şansına ulaşmalısınız.

Başlayalım ; kayıııttt !!!

Feeder : KÖPEK GİBİ FEEDLİCEM 0ÇLAR !!!
    Oyuncu1 : Feedlersen feedle g..t !
    Siz : Arkadaşım lütfen bakma sen buna tamam ben sana bir kaç kill salarım ödeşiriz ok ?
    Feeder : Bana ne o salacak bana killi 0ç evladı !!!

(Feeder kişi devamlı ona sataşacaktır. Tatlı dille yaklaşırsanız size bir zararı dokunmaz sözel olarak.)

Siz : Ya bırak o ezoyu ben sana salacasğım diyorum hatta 3 kill salacam sana var mı ?
    Feeder : BANA NE O BANA SALACAK KILL !

(Burada genelde ne b0k yersen ye denilir ama bu yöntemin aşırı sabır istediğini söylemiştik değil mi ?)

Oyuncu1 : Bırak bu n00bu ya ona mı kaldık ben taşırım oyunu şimdi
    Feeder : FEEDLİCEM ŞİMDİ ANANI TAŞIRSIN !
    Oyuncu1 : S...tir lan !
    Feeder : AÇ KÖPEK !!!
    Siz : Ya arkadaşım lütfen kavga etmeyin ya , Allah rızası için.
    Feeder : BANA NE YA KS ATTI 0Ç BELKİ O KILL İLE KENDİME İTEM ALACAKDIM ?
    Siz : Sana diyorum ya , gel 3 kill salayım kendine daha fazlasını al.
    Feeder : BA-NA-NEEEE !!!
    Siz : Pff ... arkadaşım sen de ver şuna 1-2 kill bozgun yemeyelim ya.
    Oyuncu1 : Bana ne mg kendisi alsın kill
    Siz : Başlatma ama ha ! (KS cilere sataşabilirsiniz emek hırsızlarını sevmiyoruz)
    Oyuncu1 : Sus lan oyununa bak ,
    Siz : Bakmazsam ne olur ?!?

(O sırada ''Takımından biri katledildi'' yazıları havada uçuşmakta.)

Siz : Bak eğer feedlemezsen sana honor atıcam ,
    Feeder : NAPAYIM HONORU MG ! BEN HAKKIMI İSTERİM !
    Oyuncu1 : Sktirme hakkını n4h sana kill !

(Burada 2 seçeneğiniz var , ya oyunu taşımayı üstlenip oyunu zafere doğru azıcık ilerleteceksiniz ve feederı ikna etmek için materyaller deneyeceksiniz ya da 2 oyuncuyu kendi haline bırakıp koridorların düşmesini 3D olarak izleyeceksiniz.)

-Takımın bir kuleyi yerle bir etti !-

Siz : Bak görüyon mu oyunu alıyoruz kule aldık sen de gel oyunu şöyle uçuralım ha ne dersin ?
    FEEDER : BANA NE BU 0ÇA OYUN YOK !
    Siz : Oyun sonu reportlarız bunu boşver gel bak hem senin hero da iyi penta filan atarsın kasılırsan ne dersin ?

(Feeder'ın herosunun Jinx olduğunu var sayalım)

FEEDER : Penta alamıcam feedledim işte bana ne yok buna oyun moyun

(Yavaşça sakinleşir ...)

Siz : Bak lütfen , oyun kaybetmek istiyor musun ? İstemiyorsun. Bu ks cileri ben de sevmiyorum ama oyunumuza giriyorlar lütfen bak oyunu bitirirsek sana istediğin heroyu bile açarım ...

(Rün sayfalarının hepsi tamsa ve yeterli heronuz varsa üstelik IP bayağı bolsa bu seçeneğe başvurun. Sözünüzde durmalısınız ...)

Feeder : Tamam hadi dönüyom mk. Ama o 0ç bidaha ks atmıcak !
    Siz : Tamam atmaz , şşt kardeş KS atma birdaha bak başlarım KDR oranına ha !
    Oyuncu1 : Sus len !

O adam zaten oyun taşısa bile zihnen iflah olmaz sizin odak noktanız feeder arkadaş olacak. Feeder arkadaşa yüklü miktarda minyon ve 5-6 kill salarsanız hatasını anlayıp alacağı itemlerle oyuna geri dönecektir böylece oyunu o başta feeder olan oyuncu ile taşıyacaksınız ve zafer elde edeceksiniz. Nasıl ama ?

Tabi her feederlı oyun mutlu sonla bitmez. Troll feederlar vardır ki sırf insanı gıcık etmek için varlar , onlara basın küfürü basın reportu. Orası ayrı ...

Türkiye'de çok yok ama sayıları da azımsanacak kadar değil , Troll Gamer'lar.

Bu arkadaşlar genelde isteyerek insanları gıcık etmek için oyunlarını bozarlar , bu kişiler siz iskambil kulesi dizerken üfleyen işsizlere benzer. Ya da telefonda oyun oynarken eliyle ekranına dokunarak oyununuzu engellemeye çalışanlara , ya da en basiti ayağınıza çelme çakıp hunharca gülenlere. Yani sizi sinir etmek için elinden geleni yaparlar ve bunda çok başarılılar. Vurdumduymazlardır yani ettiğiniz lafa asla alınmazlar. Siz yedi cetlerine küfür etseniz bile onlar için vız gelir tırs gider. Bu durumda kendi becerileriniz olmak zorunda.

Bu çözüm aşırı metanet ve laf sokma becerisi ister.

Başlıyoruz ...

Senaryomuz bilerek troll game yapıp top pre alıyorlar. Bir lane boş kalıyor haliyle ...

Troll1 : ASDASSSFDSFSDASD
    Troll2 : İyi oyunlar
    Botlane [ALL] : Lütfen X ve Y arkadaşı reportlayın size de gelebilir !
    Jungle [ALL] : Allah rızası için report

Bu oyunda middle olduğunuzu var sayalım , çünkü 1 alt koridor oyuncusu senaryoyu iyice zorlaştırır.

Troll1 : Noldu la ezolar Ağlayın bebeler iğuooaaaaaaaa iğuoooaaaaaa
    Botlane : 4M3NIZA KORUM HA !!!! 0ÇLAR !!!!11!!1
    Troll2 : Orama korma burama kor aasdaszzzaxsaasdsadasdsadsad
    Jungle : ULAN SİZİN !!!
    Siz : Şşt ikiz keller , ne zevk alıyonuz bunu yapmaktan ?
    Troll1 : Seni s....erken nasıl zevk zevk alıyorsam öyle zevk alıyom

(Evet biliyorum , gidip bir tane çakmak istiyorsunuz ama , metanet isteyen bir iştir bunlarla uğraşmak. Metanet , dayanma gücüdür. Sabır ile eş anlamları vardır ama metanet daha dayanıklı olmak anlamlarına gelir. Udyr'in Kaplumbağa Metaneti yeteneği dayanıklılık verir mesela oradan çıkarsama yapabilirsiniz.)

Siz : Sen ancak yanındakini s2...rken zevk alırsın erkekçi velet

(Burası önemli ! Eğer size ana bacı küfür etmeye başlıyorsa , lafı yemiş demektir. Profesyonel bir troll gamer olduğunu varsayarak devam ediyoruz)

Troll1 : Yanımdaki derken ? Yanımda kimse yok la (salağa yatar)
    Siz : Troll1 , yanında Justin Bieber var bilmiyom sanma , onu hoplatarak oynuyon oyunu şimdi değil mi

(Bu tür kilit lafları ALL komutu ile yazın , troll oyuncu utançtan ter kabuğunun iç mantosuna kadar girecektir. Karşıdakilerin gülmesi eşliğinde troll oyuncunun sinirleri bozulmaya başlar. Klasik laf sokma denemelerine başvurur)

Troll1 : O lafları paketlerim , £>#>£#$38£$#>#>213 (saygılar selamlar ...)
    Siz : Roketleyemezsin sende roket yok sende roketin fırlatıldığı delik var ^^
    Troll1 : Evet işte o delik roket başının ucu
    Siz : Hayır o roketin fırlatıldığı uzuun delik varya , hani geri sayımdan sonra roket onun içinden havalanır. Sana giren roket de öyle geri çıkıyor işte
    Troll1 : SUS LAN !

(Lafları yemeye başlıyor ... bu sırada oyunda feedlemeye karar verir zaten oyuna zarar olarak gelmiştir.)

Siz : Susma , söyle nasıl yaşar insan susma ...

(Daha da gıcık ederek saç baş yoldurabilirsiniz bulacağınız laflar size kalmış)

Bu sırada , botlane ile jungler azim edip altı (yada üstü) yarmış , ve inhibitör kulesine gelmişlerdir. Troll gamerlardan birisi ise insafa gelip oyuna geri dönmüştür. Ya da dönmemiştir orası bilinmez ama botlane ve jungler'ın azim yaptığını söyleyebiliriz. Siz de az ölerek bir kule almışsınızdır umarım , yoksa ettiğiniz laflar boşa gider.

Ve oyunu böyle devam ettirerek yavaş yavaş bitirebilirsiniz. AFK konusunda kule üstünlüğü olunca 4 kişi ile oyun çevrilebileceğini söylemiştim.

Son taksite geldi sıra ... Bedduacının (Anladınız salağa yatmayın) soyundan geldikleri kafadan atılmaktadır. Binbir türlü küfür fantezisi bu arkadaşların heybesinden çıkar. Anneden tutun , Baron'un olmayan çükü ve kıçına kadar 1001 fantezileri vardır. Karşınızdaa FLAMER'lar !

Bu arkadaşlar insan sabrını troll gamer'lar kadar zorlamasa da , bayağı sinir ve huzur bozarlar çünkü küfür iğne gibidir. Batırılınca acır ve karşılık vermek gerekir.

Bir edebiyatçının kısa bir anısı vardır. İsmini hatırlayamıyorum ama Yahya Kemal Beyatlı olduğunu sanıyorum.

Bu edebiyatçı kendine şaka için bile olsa ufacık bir laf sokulmasına tahammül edemezmiş ama edilen hakaretlere bir şey demezmiş. Biri bir gün ona sormuş ;

• Usta neden edilen hakaretlere aldırmazsın da sana latife olarak yapılan ince laflara kızarsın ?

Edebiyatçı demiş ;

• İnsanlar aslında kendilerini küçülten şeylerin bu yapılan ince laf sokmalar olduğunu fark edemez. Koca bir dağın üstüne oturabilirsin ama küçük bir iğnenin üstüne asla !

Devam edelim , konu biraz dağıldı ;

Flamerlar genelde asabi insanlardır ve yaşları 12-18 arasıdır (Evet , erken ve orta ergenlik dönemi bu yaşlar.)

Bu arkadaşlar genelde bir şeyi beceremeyince kendilerine yediremezler. X bende olsaydı görürdüm seni , Ahhh Z yoktu lan olsaydı skecektim seni ! , Tabii Y gibi bir n00b herosu ile ben de oynarım (Y ilginç bir tesadüf olsa da kesinlikle Master Yi olarak sembolize edilmemiştir. Master Yi abimize yapılan yanlış bize yapılır) gibi klişe replikleri ve duvara veya masaya veya klavyeye vurmak gibi alışkanlıkları vardır. Paraları çoktur bu davranışa orantılı olarak devamlı yeni klavye alırlar. Ama parası olmayan da masa , duvar ile idare eder. Mutlaka bir şeye fiziksel olarak saldırmalıdırlar ama !

Şimdi bu çözüm , öncelikle ruh sağlığınızı etkileyebilir çünkü duyacağınız küfürler sizi rahatsız edebilir. Hem de çok ... dine küfür eden arkadaşlar özellikle sizi çok zorlayacak ...

Senaryo başlasın ;

-Takımından biri katledildi-

Küfürcü [ALL] 0Ç FİZZ
    Oyuncu1 [ALL] noldu la
    Küfürcü [ALL] SUS LAN O HERO BENDE OLACAKTI S....ERDİM SENİ 10-0
    Oyuncu1 [ALL] hı hı tabi görüyoz n00b
    Küfürcü [ALL] LAN 4MINA KODUM VELETİ SENİ 0Ç BARON NASHORU G....TUNE SOKARIM SENİN !
    Oyuncu1 [ALL] Bana giren sana girsin yaaaar
    Küfürcü [ALL] SANA FABRİKASI GİRSİN G...T !

Ve Süpergamer iş başında !

Siz : Abi tamam bırak şu n00bu oynamayı bilmiyor belli ,
    Küfürcü : Sus lan sende , feeder 0ch 3-5 gidiyon konuşma !

(Searching for nearest blaming corridor ... please wait.

Şu an Windows en yakın potansiyel suçlayacak birilerini arıyor. Genelde bu kişiler Support veya Jungler olur)

Küfürcü : 0Ç WW Bİ GANK GELMEDİN LAN SENDE GELSEN ALIRDIM
    Jungler : Sus bi mk gelsem de alamazdın onu kaçardı
    Küfürcü : B...K GİBİ OYNUYON ÇÜNKÜ YANLIŞ YERDEN GELİYON !

ya da ;

Küfürcü (ADC ise) : Support mal gibi izle anca 0ç gel lan !
    Support : Ne yapayım mk sen atla adamların arasına ben de gelip öleyim mi ?
    Küfürcü : KORUCANLAN BENİ KORUCAN SUPPORT DEĞİL MİSİN SEN ?
    Support : Yok ben senin ak sakallı dedenim yavrum , gel al şekerini (Ulan ) LAN TABİ SUPUM MG HEP SENİ Mİ KORUCAM ?!?!?!?!
    Küfürcü [ALL] : Support report ty !

Bu gibi durumlarda size de sıçrayabilir bu küfür kasırgası.

Küfürcü : 0Ç MID Bİ EZEMEDİN ŞUNU MAL 0-1 GİDİYO
    Küfürcü : MAAAAAAAAL NEREYE TOTEM ATTI !!!
    Küfürcü : GELSENE LAN 0Ç İZLEMEEEEE !!!

Eğer adam ağır küfürbaz değilse siniri elbet 5-6 kill alınca geçecektir. Amaaa belalı biriyse onu zaptetmek gerekir. En pratik ve iyi yolu <<Mute>> komutudur. Çünkü belalı kişileri yatıştıramazsınız. İlle küfür etmek için bahane bulurlar ve Allah'a kadar söverler (aklıma gelince sinir oluyorum ya bir insan nasıl dine küfür eder) Mute ederseniz hem siniriniz bozulmaz hem de karşı taraf size sesini duyuramadığı için eninde sonunda susmak zorunda kalır.

Bir hikaye daha anlatıp noktalayacağım bu metni ;

Bir zamanlar iki kocakarı varmış. Kan davası güder gibi devamlı birbirlerine nefret dolu sözler söylerlermiş. Ağızlarına gelen her küfürü birbirlerine söylerlermiş ve bu kavgaları akşama kadar devam edermiş. Bir gün , iki kocakarıdan bir tanesi ''Ne halt söylerse söylesin susacağım , cevap vermeyeceğim demiş'' (mute opi) ve gün doğmuş diğer kocakarı gelmiş ona ağzına geleni söylemiş anasına babasına her şeyine sövmüş. Ama bizim kocakarı tek laf etmemiş ve sabırla onun sözlerini bitirmesini beklemiş. Sabırla ... aylarca böyle devam etmiş ve artık diğer kocakarı dayanamamış ; ''Ne olur , bir kelime sadece bir kelime söyle de artık rahatlayayım , dayanamıyorum !!!''

Evet beyler , artık ne yapacağınızı biliyorsunuz. Forumu ya da Support'u şikayetle doldurmak yerine bu söylediklerimi dinleyin , daha işe yaradığını göreceksiniz. Eğer yıkıcı olursanız , faydanız dokunmaz üstelik iç dünyanızı mahvedersiniz. Yapıcı olursanız , hem dünyanıza faydanız olur hem de kendinizi mutlu edersiniz.

Gül , bütün dünya güler seninle. Horla , yanlız uyursun.

Saygılar ,

• Crysantemum

• @Crysantemum Kaydını gerçekleştirdim, başarılar.

• Unutmuşum 😄

Oyun içi kullanıcı adı : Cherry Blossom
    Ad Soyad : Ayberk İlik

timuu felan

Bu diyarların daha derli toplu olması adına şurada şöyle şeyler var, biraz baksana bunlara: Kullanma Kılavuzu ve format

Benzer Başlıklar

timuu felan

Delirenzi

Timuu ile bağlantınız koptu, yeniden bağlanmak için lütfen bekleyiniz.