Overwatch Temel Bilgiler • YETENEKLER

  Yetenekler, Overwatch kahramanlarının rakiplerini yenmek, takım arkadaşlarını korumak ve haritada dolaşmak için kullandığı eşsiz güçlerdir – maçı kazanmada önemli rol oynarlar.

  Genellikle ana silahınızı (PC: Sol Tık; PS4: R2; XB1: RT) ile ateşlersiniz. Silahınızın kısa mesafeli, uzun mesafeli, buz fırlatan ya da ışın saçan bir silah olması önemli değil, mühimmat aramak zorunda değilsiniz – (PC: R; PS4: Kare; XB1: 😵 ile şarjörü doldurun ve ateş etmeye devam edin. Bazı silahların ikincil modu bulunur ve (PC: Sağ Tık; PS4: L2; XB1: LT) ile kullanılabilir.
  Çeşitli kahramanların ham ışık saldırısı yapan taret, kısa mesafeli ışınlanma, ses bombası gibi farklı yetenekleri vardır. Bazı yeteneklerin bekleme süresi vardır – tekrar kullanabilmek için bir süre beklemek gerekir.

  YAKIN SALDIRI

  Her kahraman (PC: Z; PS4/XB1: Sağ Analog) ile mühimmata ihtiyaç duymadan hızlı ve yakın mesafeli bir vuruş yapabilir. Aciz durumda kalan rakiplerinizi öldürmek için ya da silahınızı yeniden doldururken bu yeteneği kullanabilirsiniz.

  ULTİMATE YETENEKLER

  Ultimate yetenekler (PC: Q; PS4: Üçgen; XB1: Y) savaşın gidişatını değiştiren, güçlü yeteneklerdir. Zaman içerisinde otomatik olarak şarj ettiğiniz bu yetenekleri, rakiplerinize hasar vererek daha hızlı şekilde şarj edebilirsiniz. Kahraman değiştirmediğiniz sürece ölseniz bile ultimate yeteneğinizin ilerleme durumu sıfırlanmaz.

  MAÇA GİRİŞ

  KAHRAMAN SEÇME:

  Maç başlamadan önce bir kahraman seçmeniz gerekir. Haritayı göz önünde bulundurun, takım arkadaşlarınızla görüşün ve kahraman seçerken takımınızdaki diğer kahramanlara bakın. Eğer takımınızın görevi savunma yapmaksa ve bir hedefi korumanız gerekiyorsa Junkrat ve Bastion gibi daha savunma ağırlıklı kahramanlar tercih edin.
  Maç esnasında gidişat değiştikçe kahraman değiştirme ihtiyacı hissedebilirsiniz. Çok kolay bir şekilde, takımınızın başlangıç noktasındayken (PC: H; PS4/XB1: Sol D-Pad) butonu ile yeni bir kahraman seçebilirsiniz. Yeni kahraman seçince ultimate yeteneğinizin sıfırlanacağını unutmayın.

  CAN VE ÖLÜM

  Bir kahramanın ölmeden önce alabileceği hasar miktarı Can olarak ifade edilir. Can değeri her haritanın belli noktalarında bulunan sağlık paketleri toplanarak ya da özellikle Destek kahramanları tarafından yapılacak iyileştirmelerle geri kazanılabilir. Bir kahramanın Can değeri sıfıra düştüğünde ölür, ama oyuna geri döner ‘yeniden doğar’. Bir takım arkadaşınızın yeniden doğmasını beklerken takımınız dezavantajlıdır. Takım arkadaşlarınızı (ve kendinizi) hayatta tutmak için elinizden gelen her şeyi yapın.
  Can değerine ek olarak kahramanlar kalkan ve zırh gibi değerler de elde edebilirler ki bu değerler Can değerinden önce hasarı emerek hayatta kalmanızı sağlar.

  MAÇI BİTİRME

  Takımlardan biri haritanın kazanma şartlarını yerine getirdiğinde maç biter ve o takım kazanmış olur. Tüm oyuncular kimin ne kadar katkı yaptığını görebilir, en değerli oyuncu için oy verebilir, maç hakkında yorum yapabilir ve Oyunun Hareketi’ni izleyebilir. Ganimet Sandığı’ndan elde edeceğiniz eşyalarla Oyunun Hareketi pozunuzu özelleştirebilirsiniz.

  DARGEÇİT

  Takımlar hedeflerine ulaşmak için genellikle büyük ve çok kahramanın yer aldığı savaşların çıktığı dar alanlardan geçmek zorunda. Değer bir dargeçidi korumanız gerekiyorsa düşmanın ateş hattından çıkıp ağır savunma kurmaya çalışın. (Junkrat’in mayını, Bastion’ın Configuration: Sentry modu ya da Torbjörn’ün taretleri gibi)
  Eğer dargeçitten geçmeye çalışıyorsanız yüksek hareket kabiliyeti olan şampiyonları tercih edin. (Tracer’ın atılmaları, Winston’ın zıplaması, Hanzo ve Genji’nin duvar tırmanışları gibi) İsterseniz dar alanda toplu şekilde duranları cezalandıran Pharah’ın roket saldırıları gibi tercihlerde de bulunabilir.

  TAKIM OLARAK ÇALIŞMAK

  Mümkünse savaşa tek başınıza girmeyin. Takımınızla birlikte kalırsanız destek kahramanlarınızın sizi korumasını ve rakibe yapacağınız saldırıların daha planlı olmasını sağlamış olursunuz.

  İLERLEME KAYDETMEK

  Overwatch oynadıkça seviye atlayacak, kahramanınızı eşsiz gösterecek yeni özelleştirme seçeneklerine sahip olacaksınız. Ana menüden ulaşabileceğiniz Kahraman Galerisi menüsünden kahramanlarınızı özelleştirin.

  GANİMET

  Ganimet Sandığı içerisinden rastgele çıkan özelleştirme eşyalarıdır – seviye atladığınızda bir sandık kazanırsınız, isterseniz Dükkân’dan daha fazla sandık da satın alabilirsiniz. Ganimet Sandığı’ndan istediğiniz kozmetik ürünleri almanızı sağlayacak para çıkma şansı da var. Ayrıca her 10 seviyede bir yeni Portre Çerçevesi alırsınız (hepsini tamamlayana dek).

  BAŞARILAR VE KUPALAR

  İstikrar ve yetenek timsali bir oyuncu olduğunuzu gösterdiğinizde onursal madalyalar kazanmaya başlarsınız. Başarı ve kupalarınızın (tecrübe seviyeniz ve oyun tarzınız da dâhil) detaylı bir görüntüsünü Career Overview menüsü altında görebilir ve arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz.

  OYUN MODLARI

  Overwatch oynamanın çeşitli yolları mevcut. Oyunun temellerini öğrenmek için eğitim bölümünden başlamanızı tavsiye ederiz; orayı tamamladıktan sonra ana menüden şunları da deneyebilirsiniz:

  ANTRENMAN ALANI

  Antrenman bölümünü ziyaret edin ve botlara karşı yeteneklerinizi deneyin. Burayı kendinizi geliştirmek ve yeni kahramanları tanımak için kullanabilirsiniz.

  YAPAY ZEKÂYA KARŞI OYUN

  İstediğiniz bir haritada yapay zekâ ile kontrol edilen botlara karşı maç yapın. Farklı haritaları ve farklı kahramanların nasıl bir sinerji oluşturduğunu görmek için bu modu kullanabilirsiniz.

  HIZLI OYUN

  Aynı yetenek düzeyindeki oyuncularla kozlarınızı paylaşın.

  ÖZEL OYUN

  Bazı kahramanları yasaklayarak, Ultimate yeteneğinin şarj süresini arttırarak ve diğer değişkenleri ayarlayarak istediğiniz gibi bir oyun oluşturun.

  HAFTALIK ETKİNLİK

  Kuralın her hafta değiştiği oyun modunda sınırlarınızı keşfedin.

  REKABETÇİ OYUN

  Diğer rekabetçi oyunculara karşı yeteneklerinizi sınayın ve başarı merdiveninin basamaklarını tek tek tırmanın!

  ARKADAŞLARLA OYNAMA

  Rastgele oyuncularla ya da yapay zekânın kontrol ettiği bir takım içerisinde savaşmak son derece eğlenceli olabilir ama iyi sonuç veren yöntemlerden birisi de arkadaşlarınızla birlikte oynamaktır.

  Sosyal menüye girerek (PC: O; PS4/XB1: Aşağı D-Pad) arkadaşlarınızı davet edebilir ya da yeni arkadaşlar edinebilirsiniz. Grup olarak girdiğinizde kendi ses ve sohbet kanalınız olur, mikrofon aracılığıyla konuşabilir ya da mesaj yazabilirsiniz.

  kaynak: turkow • Hayırlı olsun yeni kategori ^^

  Advanced bilgileri ve karakter rehberlerinin de bekliyoruz. Ben yazmaya başlıyorum bile!


 

timuu felan

Bu diyarların daha derli toplu olması adına şurada şöyle şeyler var, biraz baksana bunlara: Kullanma Kılavuzu ve format

Benzer Başlıklar

timuu felan

Delirenzi

Timuu ile bağlantınız koptu, yeniden bağlanmak için lütfen bekleyiniz.