espor pazarının gelir kaynağı • Superdata Research'ün açıkladığı rakamlara göre bu pay %78 oranında reklam ve sponsorlara gidiyor.Bu da bütün pastanın 600 milyon dolarlık kısmına isabet ediyor.

  Geriye kalan kısımları ise eSpor bahisleri ve fantezi siteleri ile ödül havuzları tamamlıyor.

  Aslında sponsorluk ve reklam gelirlerinin tek başına sektörü ayakta tuttuğu bile söylenebilir ama yüzde 5’in altında kalan farklı gelir kanalları da var. Örneğin amatör ve mikro-turnuvalar 27,7 milyon dolar (% 4), ticari eşyalar 17 milyon dolar (% 2) ve bilet satışları 15,9 milyon dolarlık bir pay alıyor.

  Önümüzdeki dönemde eSpor dikeyinin oyuncu bazında popülerleşmesi ve küresel rekabet bu oranlarda dalgalanmalar yapabilir. Ancak genel itibarıyla reklam ve sponsorlukların bu dikeyi yönlendirdiğini ve yönlendireceğini söylemek sanırım yanlış olmaz. • bugün çıkan bir haberde de rusya esporu tanıdığını resmen duyurdu. bu arada türkiye'de eşya satışı ne durumda? anime kültürüne az çok hakim olan günümüz gençliğinin figür satışlarını bir nebze etkilediğini düşünüyorum. • @flayeep pek iyi olduğu söylenemez. Bunun nedenini fiyatlara bağlıyorum. • @ornithes çok mu uçuklar? • @flayeep aslında sıkıntı şu:

  1. vergiler
  2. döviz farkı


 • @ornithes vergileri aşırı tuzludur diye düşünüyorum. geçen yaz toymons aracılığı ile 50 liraya thresh hook + lantern kolyesi aldım. siparişimin gelmesine 2-3 gün kala genel bir revizyon, bakım nedeniyle siteyi kapattılar. bu tarz shipping sağlayan firmaların sitelerinden siparişinizin durumunu kontrol edebiliyorsunuz. e mecbur 2-3 gün takip edemedim ptt'nin eline geçene kadar. site açıldıktan sonra 220 lira bir şey olmuştu. şimdi de 170'e düşmüş. • @flayeep bana kalırsa döviz burada daha etkili oluyor. Türk lirasınnın değersiz olması çoğu şey de bizi etkiliyor.

  Örnek bir ürün:

  Jax Figürü
  25,00 €

  Şuan günümüz kura göre 99 TL oluyor. Ayrıca 15 € kargo ücreti var. Onu da ekleyelim hadi:

  150 TL oldu. hmm? • @ornithes bana kalırsa rito tr'nin "türkiye serverına özel indirim" politikasını official storedaki figürlerden, aksesuarlardan yana kullanması gerekiyor. eğer ki bazı konularda ayrıcalık tanınabiliyorsa bu konuya da değinilip tanınması gerektiğini düşünüyorum. kargoyu bırakın ödeyelim ama 20 €'luk ürünü biraz daha mâkul fiyatla türk lirası üzerinden satışa sun. veya biraz ruhumuzu okşayıp bu ürünleri etkinliklerde, official turnuva merkezlerinde türk lirası üzerinden sun (belki yapılıyordur, bilmiyorum). 2015 worlds'de grup aşamalarında bu tarz satışlar gerçekleşti. "topluluk etkinliklerinde işin ticarî kısmında değiliz" diyip sıyrılmasınlar bu husustan.

  bu durum hakkında türk oyuncular ne diyor peki? • @flayeep şöyle diyorlar: 150 TL hmm. Ne kadar çok 1 lira var. Tam tamına 150 tane. Ben bu parayla indirimden 2 oyun satın alırım geriye kalan parayla da 3 gün boyunca pizza yerim. • @ornithes güzel plan.


 

timuu felan

Bu diyarların daha derli toplu olması adına şurada şöyle şeyler var, biraz baksana bunlara: Kullanma Kılavuzu ve format

Benzer Başlıklar

timuu felan

Delirenzi

Timuu ile bağlantınız koptu, yeniden bağlanmak için lütfen bekleyiniz.