Deste Konseptleri

• Anime

Uzun bir aradan sonra kısa da olsa bir yazı yazmaya karar verdim. Konu olarak da turnuva maçları, yayınlar, youtube gibi yerlerde çok çok kullanılan deste konseptlerinden bahsetmeye karar verdim.

0_1464624582843_featured-cardbacks.jpg

Deste konseptlerinin çıkışı genel olarak bir destenin kopyalanıp değiştirilmesiyle ilgilidir. Desteler kopyalanıp değiştirilse bile oynanış açısından benzer oldukları için zamanla bu oynayış şekli zamanla bir tarz olur ve birçok varyasyonu ortaya çıkar. Neyse lafı çok uzatmadan konseptlere geçeyim:

Agro Desteleri:
    Bu konseptte, desteler sahada fazla minyon bulundurup oyunu daha kısa sürede bitirmeyi amaçlayan destelerdir. Bu yüzden bu destelerde hasarı yüksek ve ucuz minyonlar, yüksek hasar verebilen büyüler, minyon güçlendiren kartlar ve güçlü silahlar çok bulunur. Kart çekme, saha temizleme gibi diğer kartlar pek bulunmaz. Minyonları zor duruma düşmedikçe takas etmez ve rakibe vurursunuz. Bazı türlerinde büyüleri ve silahları da rakibe hasar vermek için bazılarında ise rakibin, minyonları öldürememesi için kullanılır. Eksiklikleri oyunun kontrolünü 6.turdan itibaren ellerinde tutamamaya başlamalarıdır.

0_1464624205652_agro.jpeg

Yeni başlayan oyuncular için en ideal desteler bunlardır. Oyunlar daha hızlı bittiği için de çok fazla tercih edilir. Seri seri oyun kazanmak istiyorsanız bu destelerden birini deneyebilirsiniz.
    (Örn: Murlock Paladin, Face Hunter...)

Control Desteleri:
    İsminden de anlayacağınız gibi bu destelerde amaç kontrolü eline alıp oynamaktır. Saha kontrolü, kart avantajı ve uzun süre yaşamak üzerine kurulan destelerdir. Hasarı zamanla verdikleri için oyunlar uzun sürer. Bundan dolayı manası çok ve etkili kartlar bu destelerde çok fazladır. Taunt ve can yenileme kartları sık sık konulsa da bunlar olmadan da kurulan desteler vardır. Kart çekme kartları, saha temizleme kartları olmazsa olmazıdır bu destelerin. Eksiklikleri ise oynanan kartların genelde yüksek mana istiyor olmaları ve bundan dolayı oyun başında kontrolü sağlamakta zorluk çekiyor olmalarıdır.

0_1464624295329_kontrol.jpg

Koleksiyonu orta yada daha üst seviyedeki oyuncular için tavsiye ederim. Çünkü bu destelerdeki kartlar çok fazla kum isteyen ve elde etmesi zor olan kartlardır. Yüksek ranklarda oyun kazanmak istiyorsanız, ister istemez bu destelerden yapmak durumunda kalırsınız.
    (Örn: Freeze Mage, Handlock)

Miracle Desteleri:
    Bu destelerde amaç, oyunu minyondan çok büyülerle/büyü etkileriyle kazanmaya çalışmaktır. Seçilen minyonlar büyü veren, büyüleri güçlendiren, büyülerle güçlenen, büyülerle etkileşimde olan yada saha kontrolü sağlayan minyonlardır. Kontrol desteleri gibi kontrol üzerine oynasalar da rakibin canını 20'nin altına indirdikten sonra OTK yapmaya hazırlanılarak oynanmaya başlanır. Kart avantajını ellerinde tutmaları önemlidir, çünkü değişik büyülere daha hızlı erişmeleri gerekir. Eksiklikleri ise agro destelerine kıyasla yavaş oldukları için agro destelerine karşı oyun başı zayıflardır ve kart avantajını kaybetmeye başladıktan sonra oyunu kaybetmeleri olasıdır.

0_1464624462274_miracle.jpg

Bu desteler de iyi bir koleksiyon ve oynanış tarzını iyi anlamayı gerektiriyor. Zamanında bu destelerin kartları çok fazla nerf yediği için şu anda pek popüler olmasa da oynaması zevkli olduğu için oynayanlar var.
    (Örn: Miracle Rogue, OTK Druid)

Combo Desteleri:
    Bu desteler, birbiri ile uyumlu kartlar seçilerek oynanır.(Mesela, murloclar, deamonlar yada hasar yiyerek güçlenen kartlar gibi) Kendi başına pek de güçlü olmayan kartlar bu destelerde çok güçlü hale gelirler. Uyumlu kartlar dışında seçilen kartlar ise bu kartların eksikliklerini kapatmaya yöneliktir. OTK yapma ihtimalleri yüksektir. Eksiklikleri rakibin sizin oynadığınız kartları biliyor olması ve gerideyken oyunu çevirmenin zor olması.

0_1464624505626_kombo.jpg

Bu desteleri, genelde bir kart serisinin tamamına sahip olmanız gerektiği için, yapmak çok kum ister. Bundan dolayı gerçekten güçlü olmadıkça yada koleksiyonu tamamlamaya yakın olmadıkça pek de kullanılmayan destelerdir. Ayrıca oynaması zevkli olsa da karşısında oynaması sıkıntılı destelerdir.
    (Örn: Demonlock, Grim Patron Warior)

Mill Desteleri:
    Rakibin destesini yok etmeye ve uzun yaşamaya yönelik destelerdir. Rakibe kart çektiren kartlar yada rakibin elini dolduran kartlar seçilerek bu desteleri konulur. Bütün kartlar çekileceği için oyun çok uzun sürer. Kendi kartlarının yok olmaması için çok dikkatli oynanması gerekir. Can yenileme ve taunt kartları desteler için önemlidir. Kartların çok büyük bir kısmını çekildiği için şans faktörü en az olan destelerden birisidir. Eksiklikleri ise agro destelere karşı çok büyük ihtimalle kaybediyor olmaları.

0_1464624384048_mill.jpg

Eğlenmek dışında bu desteleri oynamanın pek anlamı yok. Oynadığınız 5 oyundan 3'ünü çok büyük ihtimalle kaybetmenize sebep olacaktır. Benim oynamaktan en çok zevk aldığım deste türü bu olsa da oyunların çok uzun sürüyor olması ve kaybetme ihtimalinin yüksek olması biraz can sıkıcı bir durum. Druid ve Rogue sınıfları dışındaki sınıflarda bu konseptte deste yapıp başarılı olmak pek mümkün değil.

Aklıma gelen deste türlerini yazdım. Ben daha çok kontrol destelerini seviyorum ve agro destelerine uyuz oluyorum.

• Ben agro destelerini direk minyona odaklanarak atlatabiliyorum şu an için. Zaten Mage oynadığım için Fireblast yeteneği bunu yapmama yardımcı oluyor. Bir de en başta Inspire yeteneği olan 2 manalık bir kartım var adını unuttum. Her Fireball ile bir minyona vurunca zaten o minyon da güçleniyor. Onunla da erken koyduğu minyonları temizleyebiliyorum. Her zaman Flamestrike bulundururum. Adam tüm kartlarını kullanıp minyonlarını sürüyor canımı indiriyor veya minyonlarımı kesiyor. Direk minyonlarımı feda edip karşı minyonların canlarını 4'e düşürüyorum sonra da FS kullanıp 4-5 kadar minyonu temizliyorum. Ardından zaten OTK yapma şansım yüksek oluyor eğer adamın destesinde güçlü kart kalmamışsa.

Şu an ne konsept kullandığımı bilmiyorum açıkçası 😄 OTK'ye de oynuyorum , Combo da kullanıyorum , çok birazcık Control de yapıyorum. Artık karma bir teknik nereye kadar sürerse yapacağız 😄

• Geek

@cmms Yav bu da çok iyi.

timuu felan

Bu diyarların daha derli toplu olması adına şurada şöyle şeyler var, biraz baksana bunlara: Kullanma Kılavuzu ve format

Benzer Başlıklar

timuu felan

Delirenzi

Timuu ile bağlantınız koptu, yeniden bağlanmak için lütfen bekleyiniz.