Captain America: Civil War Değerlendirme ~ Spoiler~

• Geek

Merhabalar,
    Çok uzun süredir belediğimiz Civil War sonunda ayağımıza geldi. Her ne kadar bugün dublaj sürümünü izlerken yanımdaki arkadaşın durmadan koltuğumu sallaması ve onun arkadaşının da film boyunca tespih çekesi biraz dikkatimi dağıtmış olsa da elimden geldiğince diğer filmler ve Civil War çizgi romanı çerçevesinde bir değerlendirme yazmaya çalışacağım. Umarım beğendirebilirim. ^^

--------- DİKKAT YAZININ BU KISMINDAN SONRASI ÇOK AĞIR SPOILER İÇERMEKTEDİR. ---------

Öncelikle filmin Kaptan Amerika filmi olarak çıkarılması beni çok çok büyük bir hayal kırıklığına uğrattı zira filmde Kaptan ne kadar büyük bir görevv üstleniyorsa Tony, Peter falan filan diğer tüm kahramanlar da en az onun kadar büyük bir görev üstleniyor. Kaldı ki Iron Man ve Kaptan hiç birebir kapışmıyor hep Bucky/Falcon yardımıyla Kaptan iki kişilik bir ekip halinde dövüşüyor.( Varsa da birebir kapıştıkları, bir Iron Man hayranı olarak belki biraz gözümden kaçmıştır.😄 )

Bucky, Black Panther, Zemo ve Ant-Man ile Spider-Man'i dahil edişi konusunda azıcık konuşmak gerektiğini düşünüyorum.

• Önceliği hiçbir şekilde çizgi romanda geçmeyen hatta pek bilinmedik süper kötülerden Zemo'ya tanıyorum. Bu arkadaş Nazilerin süper dehalarından sadistik bir bilim adamı normalde. Zaten başımıza ne geldiyse bilimden geliyor ki Bruce Banner( yani Hulk) ve Tony Stark da birer bilim adamı( tabii Tony'nin babası da bilim adamı, aa...) ve hatta Peter da bilim adamı olma yolunda başarılı adımlarla ilerliyor( bu arada Dr. Octavio'yu da unutmamak gerek.). Neyse, bu sadistik bilim adamı abimiz normalde Kaptan Amerika ve Avengers serilerinde yer alan ve ölen daha sonrasında ölümünün ardından oğlu tarafından taklit edilen bir abimiz.( 12th Baron Zemo, 13th Baron Zemo) Bu abi ortada hiçbir şey yokken patara kütere Hydra ajanlarını buluyor, vuruyor, Winter Soldier'a özel dosyaları ele geçiriyor ve birden tüm takımın içine turp sıkıyor. Bu sebeple bence konuyu Winter Soldier'a bağlayacağız, aman Kaptan Amerika dedik bari anlamı olsun, Bucky'yi alacaz ama nasıl alacaz kaygısıyla eklenen süper vilyın(villian) Zemo abimiz açıkçası çok daha güzel bir şekilde kullanılabilecek evrenin en iyi 40. kötü adamıyken sadece bir bomba patlatma, bir doktor öldürme ve Steve ile Tony'i kavga ettirme( ki orda da Bucky vardı) amacıyla konmuş masa örtüsü süsü gibi figran gibi ufak bir kötülükçük olmuş.

• İkinci olarak Bucky, tamam film Kaptan Amerika filmi ve bunlar kanka hatta Romanoff'u da tanıyor bu abi ve çok güzel motor kullanıyor. Ama Red Skull'ı öldürme görevi alan ve Kaptan Amerika çizgi romanları dışında hiçbir yerde olmayan bu abiyi önce Hydra'nın askeri sonra Tony'nin babasının ve annesinin katili yapmak... Hatta daha ilginç Bucky, Hydra karşıtıyken askeri oluveriyor; Zemo, Hydra için çalışan manyak sadist ve süper dahi biriyken o da Hydra'nın adamlarını falan öldürüyor. Tek bir ifade buna açıklık getirebilir diye düşünüyorum ya da çok büyü yanılgılar içerisindeyim benim aydınlatın: WHAT THE HELL?

• Wakanda Kralı Black Panther abimize geldiğimizde ise açıkçası bu beni çok şaşırttı ve bir o kadar da mutlu etti çünkü artık Avengers'ın klasiklerini görmekten ve Marvel evrenini sadece filmlerden bilen insanların koskocaman kahramanlar evrenini bu kadar kişiden ibaret sanmalarından çok yorulmuş idim çünkü arkadaşlarımla muhabbet ederken bir konuyu anlatmadan önce daha uzunca evrendeki birkaç karakteri anlatmam gerekiyordu. 😄 Olaya dahil olmaları için BM'nin işe girmesi, olayların Wakanda'da olması falan hüloloy hüloloy çok güzel bir kurgu olmuş. Üstüne üstlük çizgi romanda yer alan The New Warriors ekibinin TV reytingleri için Nitro'nun içinde bulunduğu bir ekibe dalması ve sonra patlamayla ABD'nin süper kahramanları yasallaştırmak istemesi olayını Kaptan ve saz arkadaşlarının Nijerya'da gerçekleştirilen olayına ve hatta daha önceki Avengers'ın evreni kurtarmaları olaylarına bağlamaları ile Tony Stark'a gelen annenin oğluyla ilgili suçlaması falan süperler ötesi olmuş. Ama tabii bunun bu kadar güzel bağlanmış olması Fantastik Dörtlü'nün dışarda kalmasına sebebiyet vermiş. Neden? Çünkü normalde Tony, Dr. Fantastic ile Dr. Fantastic de Black Panther ile konuşuyor. Yani Zemo'nun Wakanda Kralı'nı BM'de öldürmesi falan diye bir şey yok. Yani açıkçası Fantastik Dörtlü ve bir ton diğer abi ablaların Civil War'da olmaması beni üzdü ama bunu daha detaylıca açıklayacağım.

• Spider-Man'in olaya katılması ve yeni kostümü beni fragmanda görünce de çok mutlu etmişti. Bir tek Spider Man'in tahmin ettiğimden daha genç olması ve şu topluma kimliğini açıklama meselesinin göz ardı edilmesi durumu biraz filme uyarlanmış ama olsun o kadar da. Zemo ve Bucky'den sonra bu devede kulak kalır. 😄 Ve Ant-Man'in katılması da bize " bayram değil seyran değil Marvel niye Ant-Man filmi çıkarttı" dediğimizi anımsatıyor.

• Son olarak Fantastik Dörtlü, Goliath, bir takım kötüler ve en güzeli de The Punisher'ın İç Savaş'ta yer aldığı gibi filmde yer alması( yani en azından Punisher ve Fantastik Dörtlü ile Dardevil'ın yer almasını beklerdim çünkü onların filmeri ve dizileri var sonuçta.)

Ha bu kadar saydım döktüm, hiç mi iyi şey yok canım bu filmde? 😄
    Ben çizgi romanları azıcık sevdiğim için tabii filme çevirilen kitaplarda olduğu gibi bunda da böylesi bir hayal kırıklığı yaşadım ve bu çok normal. Sıfırdan bir film olarak değerlendirmemiz gerekirse eğer Ant Man, Iron Man, Kaptan Amerika, Avengers filmlerinin bir araya getirilmesi konusunda muazzam bir kurgu ve çalışma olmuş. Hani öyle ki hem diğer filmleri izlemeniz gerekiyor hem de izlemeden de olayı anlayabiliyorsunuz. Dolayısıyla süper bir film kurgusu ve zaten her zaman güzel olan efektlerin hakkıyla kullanılması ile( özellikle o son Bucky/Kaptan - Tony kapışmasında Tony'nin ışınlarını Kaptan'ın kalkanla engellemesi kısmında yapılan ağır çekim akıllara kazınacak türdendi.) film olarak hakkı verilmiş. Ve filme çevirirken eklenen Winter Soldier ile Zemo'yu süper bir şekilde kurguya sokup Wakanda Kralı'nı da BM yoluyla bağlamaları hatta söylediğim gibi romandaki olayı süper kahramanların felakete yol açması şeklinde filme de uyarlayarak eklemeleri gerçekten bayağı başarılı olmuş. Ve fragmanda gösterilenin aslında 10 katı daha genişlikte bir hikayeye sahip olması aslında beni şaşırttı. Fragmanda sadece Bucky'i korumaya çalışan bir Kaptan ve karşısında kanunları savunan bir Iron Man gösterilirken arkada " hoayda bre" diyen bir ton hikayenin oluşması ve Winter Soldier'ın tek olmadığını bilmek sonra da Örümcek Adam'a film yapılacağını görmek ve Iron Man'in hazırladığı kostümün 6 kollu olmaması... 😄 Güzeldi.

Teşekkürler. ^^

• Patates

@uyanneo Dur hemen torrentini indirip ve izleyip geliyorum xD

timuu felan

Bu diyarların daha derli toplu olması adına şurada şöyle şeyler var, biraz baksana bunlara: Kullanma Kılavuzu ve format

Benzer Başlıklar

timuu felan

Delirenzi

Timuu ile bağlantınız koptu, yeniden bağlanmak için lütfen bekleyiniz.