Türkiye'de eSpor

• Merhaba,

Bu siteyi tamamen tesadüf eseri buldum ve o kadar mutlu oldum ki...

Oyunlar üzerine sohbet etmek, tartışmak için malesef çok sınırlı sayıda yer var. Özellikle kendi dilimizde.
    Ben de madem bu kadar güzel insanlar toplanmış, ben de katılayım dedim, 🙂

Ben Bora Koçyiğit... Belki tanıyanlar olabilir. Tanımayanlar için kısaca anlatayım.
    Riot Games Türkiye Ofisinde Publishing Lead'im. Aynı zamanda eSpor Takım Kaptanıyım.
    Kişisel tecrübemin çoğu spor sektöründe. Ve sizler gibi oyuncuyum...
    Daha fazla detay isteyenler linkedin profilime bakabilir.

Madem buradayız, madem oyun dünyasını konuşuyoruz... O zaman oyunlar ile spor dünyasının kesiştiği nokta olan eSpor ile ilgili birşeyler tartışalım. Biz profesyonel olarak birşeyler yapmaya çalışıyoruz ama sizin pencerenizden bu işler nasıl görünüyor gerçekten merak ediyorum...

Neleri beğeniyorsunuz? Neler eksik? Neler olsa daha çok gülümsersiniz?
    Buyrun tartışalım.

Not: Bu sitede emeği olan herkesin ellerine sağlık... GGWP!

• @Carpe-Lux öncelikle hoş geldin aramıza. Açıkcası böyle birinin aramıza katılmasından mutluluk duydum.

Bana kalırsa espor alanında bu alana olan yargıların değiştirilmesi - yıkılması - konusunda çalışmalar yapılmalı diye düşünüyorum. Ne kadar genç kitle bu alanın kendisini tanımış olsa bile büyük bir kesim yanlış yargılar içerisinde. Bu bence espor yayınlarının internet dışında alternatif kanallara da aktarılması ile sağlanabilir ki bunda da neticesinden ziyade anlatımsal bir bir yol ile sağlanabilir - belgeseller gibi -

Tabi bu da bir anda olacak bir şey değil. Sonuç olarak öğrenmenin ve yargıların değişmesinin zor olduğu bir ülkede yaşıyoruz.

• Biz lolü tabii sadece lol yok espor dalında ama profesyonel açıdan oynamıyoruz espordan ziyade bir zaman öldürme aracı olarak görüyorum şahsen ben kendim için.bir addiction söz konusu şimdi ben profesyonel olarak oynamadığım sürece espor dalına girmiş olmuyorum gibi geliyor.

• Ufak turnuvalara ağırlık verilmeli bana kalırsa. Bölgesel turnuvalar olur, internet kafe turnuvaları olur. Ayrıca içerik üretilmeli. Mesela eskiden her maç öncesi takımın görüşleri videosu olurdu, artık yok. Tamam ama sadece bazı maçlarda var. Böyle güzel videolar vardı nasıl desem 🙂

Bir de, geçen seneki Worlds 2015 final ve aynı zamanda bu sene LCS finallerinin yapıldığı sahne harikaydı, bir uyarlamasını TBF 2016'da görür müyüz 🙂

• 😮

Neyse şaşkınlığım yaklaşık 5 dk sürdü. Konuya döneyim. 😄

E-Spor'un Türkiye'de çok hızlı geliştiğini düşünüyorum fakat her ne kadar eski sunuculardan olsak da yabancı sunucularda TR'ye karşı bir önyargı var. O önyargıyı yıkıp Şampiyonluk Ligi'ni yabancı platformlarda popüler yapabilirsek daha iyi işler yapabilirsiniz diye düşünüyorum.

• Gebç yetenekleri keşfetme çavasına girilsin istiyorum artık gerçekten bu konuda 0 olduğuna inanıyorum Riotun.
    Günümüzde takımlarda yer almak çok ciddi derecede zor buna bi el atılmalı

• Bence de alt takım tarzı şeyleri artırmak lazım.

• Bir Rioter'ın bu siteyi bulması ... wow.

Her neyse , ben eSpor'un geldiği noktadan açıkçası pek de memmnun değilim. Belki yabancılarda evet ama Türkiye'de bununla ilgili az şey yapılıyor. Turnuvalardan felan bahsetmiyorum. Yayınlamadan bahsediyorum. eSpor'un ilgi görebilmesi için HER KİTLENİN görüp düşünmesi gerekir. Şimdi şöyle düşünelim , golf sporunu sadece zenginler oynar diye bir kanı var. Tabii bu her ne kadar gerçek olsada 😄 sadece zenginlerin sevebileceği bir spor dalı değildir. Ben golf ve tenise ayrı ilgi duymaktayım mesela. Ama golfün yaygın olması için halka açık olması gerek.

Şimdi anlamışsınızdır 🙂 Yani eSpor'un belki bir Basketbol kadar ilgi görebilmesi (ki Basketboldan daha fazla ilgi gördüğüne eminim Türkiye'de) için daha fazla yayın gerekli.

Lig TV , smartSPOR , TRTSpor kanallarının da artık bence eSpor yayınları yapması gerekiyor , ki iki sene önce TBF smartSpor'da yayınlanmıştı. Bunun sürekli olmasını isterim ben.

Yabancılarda da Riot'un FoxSports , ESPN gibi kanallarla işbirliği yapması gerekiyor artık.

Ayrıca , sadece İstanbul'a bağlı kalmayınız. İzmir , Ankara gibi Büyükşehirlerde de pekala bu turnuvalar yapılabilir. İzmir'deki Atatürk Spor Kompleksi bu tür bir turnuva için çok da uygun bir yer.

eSpor'u seviyorum , fakat kat etmesi gereken daha çooook yolu var. Ama gelecekte GS-FB maçları yerine SKT T1 - Fnatic maçları izleyeceğimizden kuşkum yok ^^

Saygılar ,

• Anime

@Carpe-Lux Siteye hoşgeldin. (Biraz geç oldu ama 1 haftadır internetim yoktu.)
    (Yorulmuşum yarın esporla ilgili 1-2 şey eklerim buralara 😫 )

• waow bora abi gelmiş. seni burada görmek gerçekten çok güzel.

hazır buradasın, ben elimden geldiğince genel bir analiz sunmak istiyorum.

türkiye'deki esport bana kalırsa yanlış konuşlandırılıyor. şöyle ki; bildiğim kadarıyla riot tr 3 büyük turnuva düzenliyor. şl, hkt ve bölgesel tunuvalar. bu tunuvalardan sadece şl'in lansmanı dillere destan bir şekilde yapılıyor. gerek organizasyon bazlı ortaklıklar kuruluyor (daimi de olabilir. konuyu mevsimden mevsime olarak ele alıyorum.) gerekse dönemsel bir sponsorlandırma karşılığı karşı tarafın sunabileceği olanaklardan yararlanılıyor. türkiye'deki profesyonel arena şimdilik şl'den ibaret. bunun dışında esl tr'nin düzenlediği turnuvalardaki rağbet ne denli bilmiyorum. kaldı ki gün geçtikçe yeni yeni topluluklar doğup gerek mini turnuva gerekse kapsamlı turnuvalar düzenliyorlar. son zamanlarda eskiden çalıştığım esport kulübünün dahil olduğu nikksy league'i duyuyorum.

esport alanı türkiye'de malesef league'den ibaret. kulvar katılamaz mı, katılır fakat çoğu kişinin algısı "profesyonel arena" heyecanı yaşamak olduğu için bu tarz bir adım pat diye atılmamalı. bu tarz faaliyetler için bir denek seçilmeli.

armina'nın düzenlediği şehir buluşmaları (sanırım glandal da bir ara yapmıştı veya dahil olmuştu). ben bir yere kadar takip ettim. o da "bu çocuk bana rengayı sattı" muhabbetinin döndüğü seri idi. bana kalırsa esportun türkiye'deki öncülüğü bu şekilde insanlara sunulmamalı. gerek genel oyuncu kitlesi olsun, gerek ise yapılan işin kaliteliği olsun birbiri ile malesef uyuşmuyor, uyuşmamakla kalmayıp arada alâkasız bir uçurum yaratıyor. bana kalırsa riot tr bu şehir gezme konuda biraz özgünlük olması kanâatindeydi fakat bana kalırsa biraz gereksiz bir eylemdi.

avrupa'da ve amerika'da bu tarz etkinlikler ülkenin (server olarak, bölge olarak) iyi streamerlarına emanet edilip parti eşliğinde maçlar izleniyor. yani türkiye'ye entegre edilecek ise şl finalini oyunbros kalkup kahramanmaraş'a gidip gerçekleştiriyor, stratera sakarya'da, zeonnn ankara'da. yani bir birlik sağlanılarak kısa süreliğine de olsa serverda oynayan ve desteklediği takımın tişörtünü, telefon kılıfını alıp da istanbul'a gidemeyen arkadaşlara hem kendilerini değerli hissetmelerine olanak sağlıyor hem de community adına güzel bir olgu yaratacak bir aktivite gerçekleşiyor. türkiye'nin communitysi berbat. bu konuya daha sonra farklı bir yerde (umarım) değinmek isterim.

türkiye çoğu zaman yeniliklere kapalı bir toplum profili sergilemiştir. büyük arzularla getirilen ürünler ya satılmamıştır ya da insanlar daha ne olduğunu anlamadan "işimize yaramaz" diyip geçmiştir. bu algı malesef türk aile statüsünde de var. babalarımız, annelerimiz gerek ülkenin ekonomisi açısından gerek ise ülkenin inişli çıkışlı dönemlerinden etkilenerek ya zenginleşmiştir veya fakirleşmiştir ki fakir kısımın ezici bir üstünlüğü olduğunu düşünüyorum bu durumda. yokluk nedir bilen bir milletin de adını sanını yeni duyduğu, "lig of liçıns mı" diye hayatında ilk defa sarf ettiği üç kelimelik bir oyuna, kıt kanaat geçindiği ailesinin bir neferini boş hayaller adına kaptırmak istemez.

avrupa bu durum karşısında çok önemli bir adım attı. yaklaşık 3 ay kadar önce norveç'teki garnes lisesi lol, cs:go, dota2 gibi oyunları ders statüsünde müfredata aldı. bu esportun globalliği açısından devrim niteliğinde bir yaptırım! düşünsenize, avrupa'nın bir yerlerinde bize "mid sal yoksa feedlerim" demeyecek bir zihniyet yetiştirilecek. bu müfredat değişimi kesinlikle diğer liselere, öğretim kurumlarına bilhassa da diğer ülkelere de sıçrayacak bir durum. böyle bir yeniliğin, evlatlarını sadece okul sahasında gören kesim adına güzel bir şekilde lansman edilebilir. ha, gel gelelim esport kategorisindeki oyunları gençliğin sadece "fırsatçı" öğrencileri, çocukları oynayabilmekte. sözüm geriye kalan dar gelirli aile çocukları için değil. merak ediyorum, ileriye yönelik league'i herhangi bir üniversite derecesinde eğitim verilen bir akademi olarak gelişmiş bir enstitüyü türkiye'de kurma olasılığımız nedir?

esport'un geleceği, bir alternatif spor çıkmadığı süre içerisinde çok parlak. önümüzdeki 10 senenin altın sporu olarak baktığım bir oyunun neden 2016'da eğitim alanında üzerinde çalışmalar yapılırken türkiyemde hâlâ daha aile engeline takılsın? ufak bir düzenleme paketi ile ailelere güzel bir lansman yapılabilir fakat bana kalırsa türkiye'nin esportu eğitime endekse geçmesine yaklaşık 3-4 sene var gibi. umarım ıwcı'de finale çıkan sup bu duruma en güzel yanıt olur. (selâm çocuklar güzel seriydi!)

riot çin ve riot kore lol materyallerini kullanarak bir zamanlar riot tr ile coca cola'nın başlatmış olduğu (sanırım geçen yaz idi) teneke kapağı (diyelim) ile hem bedava rp kazandırıyordu hem de kısa bir süreliğine de olsa league'in tanıtımı için güzel bir reklam gerçekleşiyordu. şimdilerde ne durumda bilmiyorum. kuzey kıbrıs'a bu tarz yeni ambalajlı ürünler 3-4 ay sonra gelir-gelmez. değinmek istediğim konu bu tarz girişimciliklerde bulunmalıyız. o dönem inanıyorum ki çoğu kitleye hitap etmeyi başaran coca cola, league'in reklamını çok güzel gerçekleştirmiştir. özellikle bu tarz ortaklıklar ramazan ayına denk getirilirse (yeme-içme sektörü olarak. biraz çakallık şart.) projenin başarı olasılığı daha da yüksek olabilir. hatta merch storedan atıyorum "tf figureünü bilmem kaç kuponcuğa marketlerden alabilirsiniz" gibi bir kampnaya yapılsa cips firmaları ile. peki, bu biraz league reklamı oldu. türkiye'de esport adına düzenlenen bir organizasyona bilet verilse peki?

riot tr'nin yarattığı algı performansı sorgulanmalı bu durumda. betası ile yaklaşık 4 senelik bir aile olan riot tr'nin bugüne kadar çizdiği başarı grafiği riot çerçevesinde n'asıldır bilmiyorum fakat toplum kaynaklı tabuların yıkılması adına bir fikir birliği sağlanıldığı takdirde daha geniş kapsamlı bir ar-ge veya efektif bir swot yapılmalı. "başladığımız günden bu yana toplumda neler oldu, aile iznine bakan kitlede bir gelişme var mı" gibisinden sorular yöneltilmeli. yani ufak bir kamuoyu yoklaması (umarım doğru kelimedir) yapılabilir. tabii bu benim görüşüm. sizin pencereden bu duruma n'asıl yaklaşılıyor bilmiyorum.

daha aklıma gelirse yazacağım. bizlere vakit ayırdığın için teşekkür ederim bora abi.

edit: lolespor.com'un aktif bir şekilde kullanılmasını üzerine çalışma başlatılmalı. en basiti makalelerin yorumlara açık bir şekilde okumaya sunulması taraftarıyım. bir zamanlar çeşitli forumlarda moderatörlük yaparken rastladığımız küfür dolusu postlardan tut, botların üye olup konu açmasına kadar klasik forum kültürünü tatmış biriyim. yapılacak olan taciz dolu yorumları block programı mı desem, kelime sansürleyici mi desem bilmiyorum. bu tarz önlem desteği ile yorumların daha kaliteli kalması sağlanabilir. bilmiyorum sitenin temelinde var mı. hoş, bu tarz bir uygulamayı diğer riot resmi forumlarında görmedim. kaldı ki sistem olarak da reddit'imsi bir schedule uygulanıyor. boards üzerinden yazılanlar resmi sitede yayınlanan yazıların altında da görünüyor. eminim ki yorumları kapalı tutmanızın ardında bu tarz bullyingleri önlemek içindir fakat bu durumun sorumlusu da communitynin bu hale gelmesine temel hazırlayan riot tr.

edit2: çok bölük pörçük yazmışım sanki karşının anlamasını ister gibi. bir bir düzenlemeye çalışıyorum.

edit3: bu tarz documentary tarzı uzun metraj yapımların riot tr tarafından da yapılmasını arzularım. riot tr'dekilerin büyük bir çoğunluğu "şl süreci", "şl'e gelirken yapılan hazırlıklar" tarzı konularda veya finaldeki takımların birbirine doğru koşması. biraz daha ufku genişletmemiz gerekiyor.

edit4: ayrıca neden bir gazete ile anlaşıl esport köşesi üzerine bir anlaşmaya varılmadı şimdiye kadar?

• @ThreshHook 👏 👏 👏

• Anime

@ThreshHook 'un aksine ben espordan çok benim için esporun yerinden bahsedeceğim. Ama önce yanlış anlaşıldığını düşündüğüm bir şeyi düzeltmek istiyorum:

Türkiye'de espor bence pek kötü durumda değil. Yurt dışındaki(en azından Amerika'da) ailelerin çok büyük bir kısmı bilmiyor, bilen azınlık kısım da ilgilenmiyor. Bunun bizde de böyle olması bence pek yadırganacak bir şey değil.

Şimdi gelelim bana. Benim için espor izlemek, benim için bir hobi. Kendi başımıza oynamamızın heyecanı ayrı ama izlemek de ayrı bir heyecan veriyor. Bazen öyle oyunlar görüyoruz ki insan ister istemez heyecanlanıyor. Ayrıca bazen de şaşırtıcı bilgiler öğrenebiliyoruz. Mesela yasuo w'su ile ziggs ultisi engellenebildiğini izlediğim bir maç esnasında öğrenmiş ve çok şaşırmıştım. Bu tarz durumlar yaşandıkça lol'ün espor kısmı beni kendine çekmeye devam edecektir.
    🐼

• Ben başta inanmamıştım ya fake falandır demiştim 😄 gerçek sanırım ben de yazayım bir şeyler birazdan.

Edit:

Valla threshook güzel şeyler demiş. Ben de lel fe riotla ilgili konuşayım. Bu sene beni en çok sevindiren şey na maçları için yayın ayarlanmasıydı sanırım. Bu wildcard yayını şu an inanılmaz kötü tabi sizin elinizde olmayabilir ama matkap ve çekiç reyisi unutmadık 😄 Arminanın gezmesi belki amatörceydi ama uzak ve/veya küçük illerdeki genç arkadaşların heyecanını korumasını sağlıyordu bence. O tür bir şey bence devam etmeli. Bir de kanayan yaramız ticket sistemi var tabi. Bu oyunla ilgili tek kötü diyeceğim şey. Biliyorum halkımız ve dolayısıyla communitymiz sıkıntılı, aslında insanlar genel olarak sıkıntılı. Her neyse ticket sisteminin bu oyuna oyuncu kaybettirecek tek şey olduğunu düşünüyorum ben şahsen. Otomatik ve alakasız cevaplar nedeniyle.

Geliştirmek için de bence daha çok alt takım kurulmalı ve diğer şehirlere de armina tarzı etkinliklerle falan ulaşılmalı. Yenioyuncu mutlaka gelecektir. Bence önemli olan eldekileri tutmak ve eldekileri gerekirse zorla eğitmek bu yeni Report sistemi tarzı şeylerle. Wp rito

• Anime

@Wutx3 maksat muhabbet(fikir alışverişi) olsun. Yoksa konuyu başlatan kişinin kim olduğu aslında o kadar da önemli değil.

• Konuyu açtı yok oldu diye düşünmeyin sakın ha; 3 gündür yurt dışından gelen bir grup ile beraber bir projede çalıştığımızdan mesajlarınıza cevap yazamadım. Hepsini okuyorum, tek tek düşüncelerimi yazacağım.

PS: Süper feedbackller var... Vakit ayırıp yazan herkese çok teşekkürler...

• @CmmS abi sazan avına da düşmeyelim yoksa muhabbet konu güzel tabi 😄

• @Wutx3 sazan avi derken? profilin fake olduğunu mu kast ediyorsunuz? bilmem hatırlar mısınız, sup'ın 3 adam'a konuk olduğunu eleştirdiğimde ufak bir referans programı vermiştim. riot tr'den katılan kişi ta kendisidir.

• @ThreshHook Mobilden baktığım için çok inceleyememiştim ondan bulaşmamıştım. Yoksa hatırlıyorum ismi falan.

• iwci 2016 zaferi ile esport adına güzel gelişmeler göreceğiz bence.

• @ornithes Merhaba,

Aynı fikirdeyim, fikirdeyiz.
    Ama burada önemli olan kör göze parmak yapmamak.
    Yani sırf eSpor'u tanıtacağız diye agresif bir tanıtım politikası gütmeyeceğiz.

Senin de bahsettiğin "yargıların değiştirilmesi / yıkılması" yönünde oldukça etkili bir şekilde çalışıyoruz.
    Gerek yapılan PR çalışmaları, gerek ise içeriğin gerekli olduğu şekillerde paylaşılması, anlatılması konusunda var gücümüzle çalışıyoruz.

Yapılan sponsorluk anlaşmaları da bu işe hizmet ediyor bana göre. Geçen sezon yapılan Teknosa, Genç Turkcell ve Cola Zero anlaşmalarının da bu sektöre ciddi katkı sağladığı inancındayım. Bu markalar Türkiye'nin en büyük markalarından... Onların yatırımı gösterdi ki bu işte ciddi potensiyel var... Gençler var...

Daha iyi olacak inşallah 🙂

• @osmanguldur merhaba,

Aslında eSpor'u biz burada (Riot'ta 🙂 ) 2 ana kısımda çalışıyoruz.

1. Profesyonel Ortam:

Şampiyonluk Ligi, Yükselme Ligi, Profesyonel oyuncular, takımlar, sponsorlar, yayınlar bu alanda çalışılıyor.

1. Casual (Buna uygun Türkçe kelimeyi bulamadım) Ortam:

Pro ortam dışında tüm rekabetçi ortam. Yani eğer sen bir HKT'de mücadele ediyorsan, arkadaşlarınla kurduğun bir takım ile sıralarda kapışıyorsan o zaman sen benim ve bizim için eSporcusun... Senin de daha iyi şartlarda mücadele etmen, bu yarışın zevkini alman için biz uğraşıyoruz...

Cevaplamak için giriş yapın

Aramıza katıl

Timuu'ya hoş geldin! Timuu, oyun oynamaktan keyif alan kişiler için, çevrimiçi bir topluluk alanı. Hemen aramıza katıl.

timuu felan

Benzer Başlıklar

Delirenzi

Timuu ile bağlantınız koptu, yeniden bağlanmak için lütfen bekleyiniz.