Minecraft nedir,yenir mi?


 • Yasaklı

  Minecraft, küplerle çeşitli tasarımlar yapmanızı sağlayan 2 ve 3 boyutlu oynanabilen bir oyundur. Programın ilk sürümleri Markus "Notch" Persson tarafından yazılmıştır ve Notch'un kurduğu Mojang şirketi çatısı altında geliştirilmektedir. Oyun; Dwarf Fortress, RollerCoaster Tycoon, Dungeon Keeper ve Infiniminer oyunlarından ilham alınarak geliştirilmiştir. Minecraft, 16 Mayıs 2009'da halka açık sürümden önce toplam 1 haftada yazılmış ve TIGSource forumlarında yayınlanmıştır. Ve oyun popülerliğini, dikkate değer ölçüde bu forumdan kazanmıştır. Oyun ilk sürümden beri güncellenmeye devam etmektedir. Oyun ile birlikte Mojang, daha sonra 2,5 milyar $'a Microsoft'a satılmıştır. Minecraft'ın 3 platformu vardır: Pocket Edition (mobil sürümü), Computer Edition (bilgisayar sürümü) ve Console Edition (konsol sürümü). Son olarak oyunun 1.8.6 sürümü çıkmıştır.


  Oynanışı
  Minecraft'ın iki tane oyun biçimi vardır. Bunlardan biri 18.11.2011 tarihinde çıkan tam sürüm (Minecraft 1.0.0) ve internet üzerinden oynanabilen Klasik (Classic)'dir. Her ikisinin de tek ve çoklu oyunculu oynanma seçeneği vardır. Bütün oyun tipleri online oyunda kullanılabilir.

  1. Klasik (Classic), size oyunun sadece inşa için gerekli olan bloklarından sınırsız sayıda sunar. (Tarayıcı ortamında oynanır ve güncelleme desteği kesilmiştir.).

  2. Tam Sürümde ise beş adet oyun tipi bulunur;

  Hayatta Kalma (Survival): Bu modda iken hayatta kalmak için yaratıklarla savaşabilir, birçok çeşit el yapımı eşya yapabilir, yaptığınız silahları veya aletleri büyüleyebilirsiniz. Hayatta Kalmada bloklar sınırlı sayılabilir, ancak dünya sonsuz (aslında 64000x64000) olduğu için hiçbir blok sınırlı sayıda değildir. /gamemode 0 veya /gamemode survival komutlarıyla bu moda geçilir.
  Zorlayıcı (Hardcore): Normal Hayatta Kalma kuralları geçerlidir fakat bu modda herhangi bir şekilde öldüğünüz takdirde dünyanız yok olur ve baştan başlarsınız. Ayrıca oyun zorluğunu değiştiremez hep zor modla eşdeğer olan zorlayıcı zorluk derecesinde oynarsınız. Hile kullanarak bu moda geçilemez.
  Yaratıcı (Creative): Oyundaki her tür malzemeyi kullanarak Klasik gibi can veya açlık gibi sınırları ve tecrübe seviyesi olmadan kendi tasarımlarınızı oluşturabilmenizi sağlar. Yaratıcı modda uçabilir ve her tür bloğu anında kırabilirsiniz (Katman kayası dahil). /gamemode 1 veya /gamemode creative komutlarıyla bu moda geçilir ve canavarlara karşı görünmez olursunuz.
  Macera (Adventure): Bloklar yalnızca doğru aletlerle kazılabilir (Eski sürümlerde hiç kazılamaz). Bunun sebebi Adventure Türkçe karşılığı olan macera olmasıdır yani bu modla macera yaşarsınız. İnternette birçok Adventure Map bulabilirsiniz. Adventure'da Hayatta Kalma Modunda olduğu gibi can ve açlık barları vardır. Bir oyuna Macera modunda başlayamazsınız. /gamemode 2 veya /gamemode adventure komutları ile bu moda geçilir.
  İzleyici (Spectator): 1.8 güncellemesi ile eklenen bir oyun modudur. Oyuncu dünya ile etkileşimde bulunamaz ve sürekli uçarak olayları izler. Oyuncunun varlığı spawn mekaniklerini etkileyecektir. Mobların üstüne tıklanıldığında mobun dünyayı nasıl gördüğüne bakabiliriz. /gamemode 3 veya /gamemode spectator komutu ile geçilir.


  Sunucular:
  Sunucular Minecraft'ı çok oyunculu oynayabilmemizi sağlar. Oyunu arkadaşlarınızla oynamak için minecraftserver.jar veya minecraftserver.exe'ye ihtiyacınız var. Daha sonra ise minecraftserver.jar veya minecraftserver.exe'yi çalıştırmalısınız. Sonra ise Hamachi IPv4 adresinizi server.properties dosyasındaki (Not defteri ile açılabilir) "server ip" kısmına yazıp serveri çalıştırın. Sonrasında da IPv4 adresinizi Multiplayer (Çok Oyunculu) bölümündeki Direct Connect (Doğrudan Bağlan) bölümüne yazıp kendi açtığınız Minecraft Sunucunuzda oynamaya başlayabilirsiniz. (Add Server (Sunucu Ekle) bölümündeki Server Adress kısmına IPv4 adresinizi yazıp, üst tarafa da (Server Name) sunucunuzun adını yazıp tamam da diyebilirsiniz. Server Name bölümüne sunucunuzun adını yazdığınızda, başkalarının sizin sunucunuza bağlanırken göreceği ismi değil, sizin Çok Oyunculu bölümünü açtığınızda karşınızda göreceğiniz sunucularda kendi sunucunuzun ismini belirlemiş olursunuz.Ayrıca isterseniz CraftBukkit ile pluginleri ekleyebilirsiniz.Pluginler oyunu farklılaştırır mesela HerobrineAI plugini herobrine modu gibidir.Yada Essentials Factions temelini oluşturur.Plugin kurmak için 2 yol vardır ilki MCreator'u indirebilirsiniz veya Java kodlayabilirsiniz,Skriptler ise çakışmamalıdır mesela bir sistemi sunucuya oturtursanız diğerleri de bundan etkilenir bunun için de Plugin vardır Vault adında ve Skriptler kendine aittir paylaşılmadığı sürece çalınamaz.Skript Plugin yapan bir kişide ZindevCraft adlı Sunucunun sahibi Burak Alagözoğlu'dur.Skripti hiç çakışmamıştır bir örnek verelim mesela Bir yerlerde Ruh Altarları denilen npc benzeri şeyler var bunlara tıklayınca 5 Ana yetenek var Xp ile bunları harcıyabiliyorsunuz fakat hepsinin farklı özelliği var mesela Kuvvet -2 Alev Savunuşu Kudret de +2 Alev Savunuşu gibidir.


  Moblar
  Moblar, Minecraft'ta bizim ve diğer oyuncuların haricindeki tüm hareket edebilen varlıklardır. Moblar, Saldırgan Moblar, Yarı Saldırgan Moblar ve Pasif Moblar olmak üzere üçe ayrılır. Oyundaki mobların listesi aşağıdaki gibidir:

  Saldırgan Moblar
  Creeper, Zombi, İskelet, Örümcek Jokeyi, Wither İskeleti, Blaze, Ghast, Cadı, Gümüşbalığı, Balçık, Magma Küpü, Dev, Zombi Köylü, Ender Ejderhası, Wither Boss, Gardiyan, Endermite, Katil Tavşan'dır.

  Yarı Saldırgan Moblar
  Örümcek ve Mağara Örümceği gündüz, Enderman'in yüzüne bakılmadığında, Vahşi Kurt, Leopar, Demir Golem, Kar Golem ve Zombi Domuzadama vurulmadığı sürece pasifdirler, aksi takdirde saldırgan olurlar.

  Pasif Moblar
  Tavuk, İnek, Koyun, Domuz, Kedi(Evcil Leopar), Mööntar, At, Eşek, Katır, Ahtapot, Yarasa, Evcil Kurt, Köylü ve Tavşan'lardır.

  Not: Steve ve Alex mob değildir çünkü insanlar hareket ettirmektedir.


  Yemekler
  Pasta: Pasta blok olarak konduktan sonra sağ tıklanarak yenir. Tek yenilebilir bloktur. 6 dilimden oluşur her sağ tıkladığınızda bir dilim yersiniz bir dilim 2 açlık barını (1 but) doldurur. Stoklanamaz.
  Kurabiye: Kurabiye 2 buğday ortasına 1 kakao çekirdeği koyarak elde edilir. Bir üretimde 8 adet kurabiye elde edilir. Her kurabiye 2 açlık barını doldurur.
  Çürük et: Zombilerden düşer. Yerseniz mideniz bulanır ve açlık barınız daha hızlı boşalmaya başlar. %20 ihtimalle midenizin bulanmama olasılığı vardır.
  Mantar: İki çeşidi vardır. Bataklıklarda, mantar biyomunda, madenlerde ve nether'da bulunur.
  Mantar Güveç : Mantarlar ve kase ile yapılır. Mantarlar farklı olmalıdır. Yenildiğinde kase geri gelir. Stoklanamaz. Kase ile Mööntar'a tıklayınca da çıkar.
  Elma: Meşe ağacı yapraklarından düşer. 4 açlık barını doldurur.
  Çiğ inek eti: İnekleri öldürdüğümüzde düşer. 3 açlık barını doldurur. Pişirdiğimizde biftek olur.
  **Çiğ domuz eti: **Domuzları öldürdüğümüzde 1-3 tane arasında düşer. Pişirdiğimizde Pişmiş Domuz Eti olur. 3 açlık barı doldurur.
  **Çiğ balık: **Olta kullanarak tutulabilir veya Gardiyanlardan düşer. 2 açlık barı doldurur.
  Çiğ tavuk: Tavukları öldürdüğümüzde çiğ tavuk eti düşer. Pişirdiğimiz takdirde Pişmiş Tavuk Eti olur. %60 ihtimalle midenizi bulandırır.
  Karpuz: Karpuzu tarım yaparak elde edebiliriz. 1 karpuzdan 3-7 karpuz dilimi düşer. 1 Çiftçi köylü 1 zümrüte 7 karpuz verir. Terk edilmiş madenlerdeki bulunan sandıklarda karpuz tohumları mevcuttur. Ayrıca 1.7.2 sürümünden itibaren yağmur ormanlarında bulunabilir hale gelmiştir.

  Altın Elma
  Altın elma: Altın elma genelde savaşlarda yardımcıdır. 30 saniyeliğine rejenerasyon ve 1 buçuk dakikalığına fazladan 2 kalp verir. Çok eski ve yeni sürümlerde altın külçesi ve elma ile yapılırken 1.2.5-1.5.2 versiyonları arasında altın parçası ve elma ile yapılır.1
  Büyülü altın elma: Yediğinizde size 30 saniyeliğine rejenerasyon 6, bir buçuk dakikalığına 2 fazla kalp ve 5 dakikalığına direnç ve ateş direnci verir. Yapmak ise zordur. 1 elma ve 8 altın bloğu gereklidir.1
  Ekmek: Oyunda üç tane buğday yan yana koyularak ekmek elde edilebilir. Bir ekmek 5 açlık barı doldurur .
  Havuç: Köylerde ekili halde bulunur ya da zombilerden düşer 4 açlık barı doldurur .
  Patates: Köylerde bulunur veya zombilerden düşer. 1 açlık barı (yarım but) doldurur.
  Haşlanmış Patates: Patatesi pişirerek elde edilir. 4 açlık barı doldurur.
  Zehirli Patates: 1 açlık barı doldurur. Yenmesi halinde %60 ihtimalle 4 saniye zehir etkisi gösterir. Patates ekinlerinden %2 oranla çıkma ihtimali vardır.
  Pişmiş Tavuk: Çiğ Tavuğun Pişirilmiş halidir. 6 Açlık Barı doldurur.
  Pişmiş Balık: Balığın pişmiş halidir. 4 Açlık barı doldurur.
  Biftek: İnek etinin pişmiş halidir. 8 açlık barı doldurur.
  Pirzola: Çiğ domuz etinin pişmiş halidir 8 açlık barı doldurur.
  Örümcek Gözü: Örümceklerden düşer, yedikten sonra 4 saniye süreyle zehirlenirsiniz artı olarak 2 açlık barı doldurur.
  Balkabağı Turtası: Balkabağı, şeker ve yumurta ile yapılır. 2 açlık barı doldurur.
  Balkabağı: Balkabağı çimlikte bulunur. Tarım yaparak çoğaltılabilir. Bir bloktan 4 balkabağı tohumu çıkar.
  Kirpi Balığı: 1.7 versiyonunda eklenmiştir. Balıkçılıkla yakalanır.Yemek için değil (yerseniz sadece zehir,açlık ve bulantı verir) iksir için kullanılır. Su altında nefes alma iksirinde kullanılır. Böylece suyun altında nefes alabilirsiniz.
  Somon Balığı: 1.7 versiyonunda eklenmiştir. Balıkçılıkla yakalanır. 2 açlık barı doldurur.
  Pişmiş Somon Balığı: Somon balığının pişmiş halidir. 6 açlık barı doldurur.
  Palyaço Balığı: Pişirilmez. 1 açlık barı doldurur.
  Çiğ Tavşan eti: 1.8 de eklenmiştir. 3 açlık barı doldurur.
  Pişmiş Tavşan eti: 1.8 de eklenmiştir. 5 açlık barı doldurur.
  Çiğ Koyun eti: 2 açlık barı doldurur.
  Pişmiş Koyun eti: 6 açlık barı doldurur.
  Tavşan Güveci: 10 Açlık barı (5 But) doldurur.


  Büyü ve İksir

  Büyü masası ile zırhlara, aletlere ve silahlara (1.4.5'den itibaren kitaplara,1.7 den itibaren oltalara) xp karşılığında büyü basılır.Etrafa kitaplık blokları yerleştirilerek Büyü Masasının gücü arttırılabilinir. 4 alet, 2 olta, 8 (1.8 ile denizde kara hızıla birlikte 9) zırh, 4 kılıç ve 4 yay büyüsü vardır. Minecraft'a 1.3 sürümünde dahil edilmiştir. Ayrıca 1.8 de aletleri büyülemek için Lapis Lazuli gerekir.

  Minecraft'ta birçok iksir bulunur. İksir yapmak için iksir standı, iksir standı için de Blaze Çubuğu gerekir. İksirin olması için önce iksir standına su şişesi ve nether wart koymamız gerekir. Bunun sonunda Garip İksir olur. Alta garip iksirleri üste diğer malzemelerden birini koyarak iksir yaparız. Aşağıda iksirlerin formülleri vardır.

  Rejenerasyon İksiri ------> Ghast Gözyaşı
  Hız İksiri ------> Şeker
  Ateş Direnci İksiri ------> Magma Kremi
  İyileştirme İksiri ------> Parlayan Karpuz
  Güç İksiri ------> Blaze Tozu
  Zehir İksiri ------> Örümcek Gözü
  Zayıflık İksiri ------> Mayalı Örümcek Gözü + Su Şişesi1
  Yavaşlık İksiri ------> Mayalı Örümcek Gözü + Hız İksiri1
  Hasar İksiri ------> Mayalı Örümcek Gözü + Zehir İksiri1
  Gece Görüş İksiri ------> Altın Havuç
  Görünmezlik İksiri ------> Mayalı Örümcek Gözü + Gece Görüş İksiri1
  Su Altında Nefes Alma İksiri ------> Kirpi Balığı
  Sıçrama iksiri -------> Tavşan ayağı


  Boyutlar
  Dünya (Overworld) : Çoğu hayvanın, yaratığın ve sizin doğduğunuz yerdir. Hayatınızı burada kurmalısınız çünkü madenler vb. sadece burada çıkmakdadır.
  Son (The End) :Endermanlar ve Ender Ejderhası buradadır .Burada end taşı ve obsidyenler bulunur.Ender Ejderhası öldüğü zaman End'in dünyaya geçiş portalı çıkar.Ender gözü sizi End portalının yanına götürür. End Portal bloklarının üstüne ender gözlerini koyun ve End'e gidin. Giderken balkabağını kafanıza takın.O zaman Enderman'ler size saldırmaz.Ayrıca End'de yatmaya çalışırsanız yatak patlar.

  Nether Portal
  Cehennem (Nether) : Burası cehennem taşı ve lavlarla kaplıdır. Zombi Domuzadam, Ghast, Blaze, Magma Küpü ve Wither Skeleton burdadır. Ghast havada uçar ve ateş topu atar. Blaze ise alev topu fırlatır. Obsidyen ile kapı oluşturarak Nether'a gidebilirsiniz. End de de olduğu gibi Nether'da da uyursanız yatak patlar.
  Hiçlik (Void): Her ne kadar tam olarak boyut sayılmasa da Overworld'den farklı bir yer olduğu için boyut kabul edilir. Oraya ancak Creative modda gidilebilir. Dünyada 1-3'üncü katmanlarda bulunun Bedrock (Katman Kayası) adlı bloğu kazarak oraya ulaşabilirsiniz. Orada sadece boşluk vardır ve aşağıya düşerseniz ölürsünüz.
  Not: Aether(Cennet) Aether ve Aether 2: Genesis Of The Void modu tarafından eklenen bir boyuttur. Normal Minecraft(Vanilla)'da bulunmaz.


  **Boyutlar arası geçiş""
  Cehennem (Nether😞 Portalı yapmak için;
  Dikey olarak. o = obsidyen b = boşluk

  • boob

  • obbo

  • obbo

  • obbo

  • boob
   Ve ortası çakmaktaşı ve çelik ya da alev topu ile yakılarak kapı açılır. Orada belirli yerde portal açılır. Cehennemdeyken geldiniz yerde geri dönüş portalı olur.

  1.7 versiyonlarında gelen özellikle maksimum 23x23 boyutlarında portallar yapılabilir.

  Son(End):Portalı yapmak için;
  Yatay olarak. Üsten s = son portalı çevresi B = boşluk ama boşluk olan yerde ayrıca 1 blokluk çukur olmalı b= normal boşluk
  Son portalı çevresinin içine ender gözleri koyun ve portal açılır.(Son portalı çerçevesi yalnızca yaratıcı modda bulunmaz ender gözünü takip ederek bulabilirsiniz .)

  -bsssb
  -sBBBs
  -sBBBs
  -sBBBs
  -bsssb
  Burada yer altında boşlukta biomenin ortasında yani nerede doğacağınızı bilmezsiniz ama burada 3x3 lük obsidyen alanda çıkarsınız. O yüzden yanınıza kazma ve 60 tane blok almanız tercih edilir. Buradan çıkmak için Ender Dragon'u öldürmeniz ya da ölmeniz gerekir. Ender Dragon'u öldürdüğünüzde 90 XP verir. Sonra katman kayalarının ortasında Ender Yumurtası ve geri dönüş portalı bulunur.

  Not: Son portalı çevresi sadece creative modda elde edilebilir ve kırılabilir.


  İklimler
  --Düzlükler (Plains): Düz ve ağaçsız arazilerdir. Kabak,göl,çimen ve çiçek bulunur.Domuz, at, inek, koyun gibi hayvanlara rastlanabilir.Burada ağaçlar olmadığı için rahatlıkla köy bulabilirsiniz.
  --Çöl (Desert): Kum ve kumtaşından oluşur. Kaktüs,ölü bitki,göl bulunur. Köyleri kumtaşından yapılmadır. Arada çeşme vardır. Ortasında su olduğu için anlayabilirsiniz. Ayrıca piramitler de(Desert Temple) bulunabilir ve burada gizli ve tuzaklı 4 sandık bulunur. Bazen piramitler bir yere gömülü olabilir.
  --Tayga(Taiga):Karlıdır (1.7'den önceki sürümlerde) ve ladin ağaçlıdır, yeni sürümde eğrelti otları içerir.
  --Büyük Tayga(Mega Taiga):1.7 versiyonunda eklenmiştir. Büyük ladin ağaçları ve uzun eğreltiler içerir. Çim yerine podzol adı verilen çimen türü gelmiştir.
  --Huş Ormanı(Birch Forest):Normal ormana benzer. Sadece huş ağacı içerir.
  --Orman(Forest): Meşe ve huş ağaçları vardır. Kabak, çimen ve çiçekler bulunur.
  --Yağmur Ormanları (Jungle): Meşe ve orman ağacı içerir. Orman ağaçlarında kakao bulunabilir. Ayrıca sarmaşık, karpuz bloğu ve eğrelti otu içerir. Burada leopar ve pembe koyunlar da vardır. Buradada Jungle Temple'lar bulunur. Burada 2 Sandık vardır. 2 tane de içinde ok olan fırlatıcılar vardır.
  --Yükseklikler (Extreme Hills): Çok yüksek dağlar içerir. Bu dağlarda kömür bulunabilir. Tüm iklimlerin özel Yüksek Bölgeleri vardır. Buralarda zümrüt bulunma ihtimali yüksektir.
  --Okyanus (Ocean): Sulardan oluşur. Zemininde kum, toprak ve kil bulunur.
  --Kumsal (Beach): Küçük alanlardır. Kumdan oluşur. Kaktüs ve ölü bitki içermez. Şeker kamışı bulunabilir.
  --Soğuk Kumsal (Cold Beach) : Kumsala benzer ancak kumlar karla kaplıdır ve buzlar vardır.
  --Taşlı Kumsal (Stone Beach) : Kumsala benzer fakat Extreme Hills'in denizle temaslı taraflarında bulunur.
  --Bataklık (Swampland) : Sarmaşıklı meşe ağaçları içerir. Suları derin değildir. Nilüfer içerir. --Cadı Evleri burada bulunabilir. Genellikle Slime'lar burada spawn olur.
  --Nehir (River): Uzun su dolu nehirlerdir. Genelde diğer iklimlerin sınırlarında bulunur fakat bir iklimin ortasında da olabilir.
  --Cehennem (Hell):Nether Boyutu'nun Biomesidir. Sadece belli canavarlar oyun tarafından yaratılır.
  --Ayçiçeği Düzlükleri (Sunflower Plains): Normal düzlüklere benzer, ay çiçekleri de içerir.
  --Mantar Adası (Mushroom Island): Mantar ağaçları,mantarlar ve mööntarlar bulunur. Genelde düzlük sonlarında nadir bulunur. Milselyum bulunur.
  --Son (Sky):End'in biyomudur. Obsidyen kuleleri vardır. Enderman'ların yaratıldığı yerdir. Oyundaki ilk Boss olan End Dragon'da burada bulunur.
  --Redwood Ormanı (Redwood Forest): Yerler Podzol ve Toprak blokları ile kaplıdır ve bazı yerlerde Yosunlu Taş (1.7'den önce sadece zindanlarda bulunabiliyordu) bulmak mümkündür. Burada Ladin Ağaçları, mantarlar, ölü bitkiler bulabilirsiniz.
  --Mesa: Bu biyomda renk renk kil'ler vardır. Yerde ise kızıl kum bulunur.
  --Derin Okyanus (Deep Ocean): Bu biyom da sudan oluşur ancak bu okyanusun derinliği çok fazladır. Burada su altı anıtları vardır.
  --Çatılı Orman(Roofed Forest): Kara meşe ağaçları ve mantar ağaçları ile dolu olan bir biyomdur.
  --Savan(Savanna): Bu biyomda akasya ağaçları bulunur ve köyler burada bulunabilirler.
  --Çiçek Ormanı (Flower Forest): Bu biyomda etraf türlü türlü çiçeklerle ve ağaçlarla doludur.
  **--Farlands **(Uzak Diyarlar): X ve Z ekseninde ±12,550,821 ve ±12,550,825 blok arasında oyun fiziğinin bozulmasıyla meydana gelir. PC'de 1.8 beta sürümünden sonra kaldırılmıştır. PE'de hala bulunmaktadır.
  --Haritalar (Maps):Minecraft için bilinen bir biyom ve iklim çeşidi değildir ancak internet yoluyla edinilebilinen dosyalar bütünüdür ve bu dosyalar "maps" olarak kabul edilir.

  Veeeeee MADENLER!

  --Kömür : Yüzeyde veya dağlarda bulabileceğiniz gibi çoğunlukla mağaralarda bulabilirsiniz. Çıkarabilmek için elinizde en azından tahta kazma olması gereklidir. Çubuk ile birleştirerek (Çalışma masasında çubuk alta kömür üste gelecek şekilde) meşale elde edebilirsiniz. Aynı zamanda yemek pişirmek ve madenleri eritmek içinde kullanılır. Deniz seviyesinin (64. kare) üstünde bulunabilen tek madendir. Çoğu zaman 5 - 10 arası blok kümeleri halinde bulunsa da derinlere inildikçe 30’un üstünde kömür bloğu bir arada bulunabilir. Bir minecraft haritasında toplam taş miktarının %1.25’i kömürdür. İstatistiksel olarak en yoğun bulunduğu yükseklik 29. karedir.
  --Demir : Ne çok nadir nede çok fazla bulunan bir madendir. Haritanın sadece alt yarısında (0 - 64) görülebilir. Kırmak için en azından taş kazma gerektirir. Kırdığınız takdirde Demir Cevheri düşer. Kullanabilmek için Demir Cevheri'ni fırında eriterek Demir Külçesi elde etmeniz gerekir. Pek çok minecraft oyuncusu el aleti olarak demir aletleri kullanmayı tercih eder. Sebebi ise diğer madenlerle kıyaslandığında bulunabilirliğinin daha rahat olması , dayanıklı olması ve neredeyse her madeni kırabiliyor olmasıdır. Bir minecraft haritasında toplam taş miktarının %0.72’si demirdir. Demir eşya ve araç gereç yapımında en çok kullanılan madenlerden biridir. İstatistiksel olarak en yoğun bulunduğu yükseklik 35. karedir.
  --Lapis Lazuli : Çok işlevi olmayan bir madendir. 1.8 veriyonundan itibaren büyü masasında büyü yaparken çıkacak büyüyü görmemizi sağlar. Sadece 0 - 32. blok yükseklikleri arasında bulunur. Kırmak için en azından taş kazma gereklidir.Kırıldığı takdirde 4 - 8 arası Lapis Lazuli düşer. Fırında eritilmesine gerek kalmadan direk kullanılabilir. Lapis Lazuli 30. bloğun altında bulunup taş kazma ile çıkartılabilen tek madendir. Diğer bir kullanım alanı renkli yün üretimidir. İstatistiksel olarak en yoğun bulunduğu yükseklik 14. karedir.
  --Altın : Haritalarda 0 - 32 kare arasında , özellikle de en alttan 2-9 blok yükseklikte görülürler. Kırmak için en azından demir kazma gereklidir. Kullanabilmek için fırında eritip Altın Külçesi'ne dönüştürmek gereklidir. Aynı zamanda Zombi Domuzadam’lardan düşen Altın Parçaları'ndan 9 tanesi birleştirilerek Altın Külçesi elde edebilmekte mümkündür. İstatistiksel olarak en yoğun bulunduğu yükseklik 20. karedir.
  --Elmas : Genel olarak oyundaki en değerli madenlerden biridir. Sadece en alttan 16 kare içerisinde bulunur ama genellikle 0 - 10. bloklar arasında rastlanır. 0 - 16 arasında bir elmas bulma ihtimali %0.1276’dır. Kırmak için en azından demir kazma gereklidir. Elmas avına giderken özellikle yanınıza “Servet” özelliği olan bir kazma ile (kendisi kırdığınız bloktan 1'den fazla eşya alabilmenizi sağlar. Örneğin Servet III özelliği olan bir kazma bir elmas cevheri kırdığında 4 elmas düşebilir.) gitmeniz önerilir. İstatistiksel olarak en yoğun bulunduğu yükseklik 10. karedir.Bulunma olasılığı düşüktür.
  --Kızıltaş : En alttan 0 - 16 kare arasında rastlanabilen bu maden pek çok işlev için kullanılabilir. Kırmak için en azından demir kazma gereklidir. Bir Kızıltaş Cevheri'nden 4-5 Kızıltaş düşer. Kızıltaş olarak çok çeşitli eşyalar yapabilir ve elektrik ileten devreler kurabilirsiniz. Ayrıca kızıltaş iksir yapımında da kullanılabilir. 0 - 14 kare arasında kızıltaş bulunma ihtimali %1.025‘tir. Aynı zamanda kızıltaş cevheri üzerine sağ ya da sol fare tuşu ile tıklar ya da üzerinde zıplarsanız 30 sn boyunca ışık verir. İstatistiksel olarak en yoğun bulunduğu yükseklik 8. karedir. Birçok sistem ve devre yapımına yarar.
  --Zümrüt : Oyunun en nadir bulunan madenlerinden biridir. Kırmak için en azından Demir kazma gereklidir. Köylüler ile ticaret yapmak amacıyla kullanılabilir. Şimdilik bunun dışında bir kullanımı bulunmamaktadır. Genellikle yükseklik olarak 29. karenin altında bulunabilir ve istatistiksel olarak en yoğun bulunduğu yükseklik 20. karedir.
  --Kuvars :Oyuna 1.5(1.5.X Kızıltaş Güncellemesi) versionunda eklenmiştir. Nether'da bulunan tek madendir. Bloğunun 3 çeşidinin (Normal, Dik, Keskin) dışında basamak ve merdiveni bulunur. Bloğu 4 tanesiyle yapılır.

  Platformlar
  -PC
  -Telefon(ios-android
  -Xbox360
  -Xbox One
  -Minecraft: Pi Edition
  Minecraft'ın taşınabilir bilgisayar Raspberry Pi için yapılmış özel versiyonudur ve alpha seviyesindedir. Pocket Edition ile benzerlik gösterir.
  -PS(3-4-vita)

  Bu da @CmmS arkadaşımızın e-spor hakkında ön görülü davrananlara bir örnek:
  Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, şiddete özendirdiği gerekçesiyle ‘Minecraft’ adlı oyunu incelemeye aldı.

  Şiddete özendirdiği kanaatine varılırsa oyun hakkında hukuki yollara başvurulacak. Minecraft, küplerle çeşitli tasarımlar yapılmasını sağlayan iki ve üç boyutlu oynanabilen bir bilgisayar oyunu. Minecraft’ın çeşitli bölümleri bulunuyor ve bu bölümlerde aynı zamanda hayatta kalmak gerekiyor. Oyunda saldırgan yaratıklar bulunuyor. İlerleyen bölümlerde oyuncular, tahta silahlarla müttefiklerini, hatta arkadaşlarını bile öldürebiliyor. Bakanlık da bu durumun şiddeti özendirebileceği yönünde şikâyet alınca oyunu gündemlerine aldı. Ve oyun 8+ oldu. Oyun aynı zamanda Türkiye sürümünde bulunan Google Play Store'da güncellemeleri durduruldu.
  Yeni Not: Yasaklanmayacak sadece yaş sınırı getirilecek dendi 👍


  Balçıklar 😛
  "Flat World" Düz dünya seçeneğinde,daha çok balçıklar doğar,ve normal dünyada ise,mağaralarda aşırı sulu yerlerde
  balçıklar olur. Mağara örümcekleri ise genellikle balçıkların olduğu yerde veya alt katlarda olur.(teşekkürler @Furkan-Ölmez)
  Resimler:
  image
  image
  image
  image
  image
  image
  image
  By xO_Ox

  Emek çok büyük lütfen beğenip beni takip etmeyi unutma 😮


 • Yasaklı

  Düzenleme bitti. • Güzel bir açıklama yazısı 🙂 + • Bu arada yerlerden de bahset. End - Nether - Geniş Mağaralar sonra madenler bunlardan da bahsetmen lazım.

  Onu da ben ekleyeyim ;

  End - Enderman ve Ender Ejderhası'nın bulunduğu Uzay temalı yerdir. End'e gitmek için şunlar gerekir ;

  Nether'dan ateş
  Enderman'lardan Ender Gözü
  End Portal blokları

  Nether - Türkçe karşılığı Cehennem olup alevli bir bölgedir. Nether Brick ve Netherrack'ler ve End portalı için Nether Fire buradan bulunur.

  Geniş Mağaralar - MMORPG'lerdeki Dungeon sistemine biraz benzer. Lav , Su , Mob kampları , Bir sürü maden ve mantrın bulunabileceği bir yerdir.

  Genelde Zombie kampları bulunur ama bazen Spider ve Skeleton kampları da mevcut olabilir.


  Madenler

  Madenler Minecraft'ın özünü oluşturur. Çok sayıda maden vardır. Sıralayacak olursak ;

  Tahta (Wood) : Ağaçlardan elde edilebilen madendir. Tahtadan kılıç , orak , çapa gibi malzemeler yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra Sandık , Crafting Table (yeni alet oluşturma masası) , Sopa gibi önemli malzemeleri de yapabilirsiniz. Ama tahta aletlerin dayanıklılık süresi ve blok kırma süresi azdır.

  Taş (Stone) : Genelde Cobblestone dediğimiz Kırık Taşlardan elde edilir. Taştan yine kılıç , orak , çapa gibi malzemeler yapabilirsiniz. Ama tahtadan daha dayanıklı ve blok kırma süresi kısadır. Taş ile madenleri eritip külçe elde etmek için Furnace ve taşları değişik şekillerde kesmek için Stonecutter oluşturabilirsiniz.

  Demir (Iron) : Temel madenlerdendir. Kılıç , orak , çapa gibi malzemeler de yapılır ama zırh da yapmak için uygundur. Eğer mağaralara ulaşmak gibi bir niyetiniz varsa mutlaka bir Iron Sword'unuz olmalıdır. Genelde kısa süre kazdıktan sonra ortaya çıkar.

  Altın (Gold) : Özel madenlerdendir. Kılıç , orak , çapa gibi alet yapabileceğiniz gibi zırh yapımında da kullanabilirsiniz. Aynı zamanda bazı özel malzemeleri ve yiyecekleri yapmak için de Altın gerekir. Dayanıklılık süresi eğer çok aşırı kullanırsanız kısadır. Genelde nehir yataklarının altını kazarsanız bulabilirsiniz.

  Diamond (Elmas) : En değerli madendir. Kılıç , orak , çapa gibi alet ve zırh yapabilirsiniz. Dayanıklılık süresi en uzun ve blok kırma süresi en kısa madendir. Yerin 15.katından itibaren yanlara kazarsanız bulabilirsiniz.

  Kırmızı Taş (Redstone) : Değerli bir madendir. Teknolojik alet yapmak için kullanılır. Otomatik ray , pusula , saat gibi aletler yapmanıza yarar. Genelde yerin 10.cu veya 14.cü katlarına kazarsanız bulma şansınız vardır. Üzerlerine tıklandığında ışık saçarlar.

  Kömür (Coal) : Meşale yapmak için kullanılır. Bolca gerekmektedir.

  Lapis Lazuli : Yünleri boyamak için kullanılır. Aynı zamanda Köylerde takas için kullanabilirsiniz.

  Zümrüt (Emerald) : Lapis Lazuli ile aynı işleve sahiptir. • Yazıda en çok "boob" bölümü ilgimi çekti. "X00X" daha güzel olacaktı sanki 😄


 • Yasaklı

  @FlameWinder "boob" yazarken hiç aklıma gelmedi işte o napalım hepsi bilgi. 😮


 • Anime

  Yazmamışsınız ben yazayım.
  "Flat World" Düz dünya seçeneğinde,daha çok balçıklar doğar,ve normal dünyada ise,mağaralarda aşırı sulu yerlerde
  balçıklar olur. Mağara örümcekleri ise genellikle balçıkların olduğu yerde veya alt katlarda olur.


 • Yasaklı

  @Furkan-Ölmez Teşekkürler hemen ekliyorum 👍


 • Yasaklı

  Güncellendi ^^


 • Anime

  Önemli değil • 🙂


 • Yasaklı

  @CyberBully Resimleri bloklara dönüştüren bir program var 🙂 • @xO_Ox bu işsizliktir ama 🙂


 • Yasaklı

  @CyberBully Kesinlikle işsizlik XD • @CyberBully söyledi:

  🙂

  Ve ben hala topraktan ev yapıyorum 😕 • @Crysantemum Ark Survival evolved 👍 önerimdir. Fiyatı 50tl şimdilik indirime gireceğini düşünüyorum.


 

timuu felan

Bu diyarların daha derli toplu olması adına şurada şöyle şeyler var, biraz baksana bunlara: Kullanma Kılavuzu ve format

Benzer Başlıklar

timuu felan

Delirenzi

Timuu ile bağlantınız koptu, yeniden bağlanmak için lütfen bekleyiniz.