C&C Generals Zero Hour Rehber Serisi #2 | Ucuz ama tehlikeli. • Merhaba ,

  Bu rehberimizde harcanacak en az parayla gerçekleştirilecek en çok yıkımı sağlayan birim ve binalar hakkında bilgi vereceğim.

  Başlayalım ;


  China

  1.Helix - 1500$

  Göklerin Overlordu namıdiğer Helix , Battlemaster veya Dragon Tank kadar itibar görmese de hem sesi ve sözleri ile karizmatik bir birim , hem de çok güçlü bir birimdir.

  1500$ fiyatı ile neredeyse MiG fiyatına olmasıda cabası.

  Helix'inize Overlord'taki gibi 3 geliştirmeden birini yapabiliyorsunuz. Bunlar Gattling Cannon , Bunker ve Speaker Tower. Benim tavsiyem Gattling Cannon'dur tabii ki. Bu geliştirmeler dışında bir de Napalm Bomb geliştirmesi yapabiliyorsunuz. Bu geliştirme Helix'inizin belli bir süre aralıkla belirlenen noktaya Napalm Bombası atmanızı sağlar. Birden fazla Helix'te bu geliştirme olursa Bina veya kuşanılmış binalara karşı oldukça etkilidir.

  2.Black Lotus - 1500$

  Oyunda bence en çok korkulması ve saygı duyulması gereken bir birim varsa o da Black Lotus'tur. Binalarınızı ele geçirebilir , üs savunmalarınızı çökertebilir , Supply Center'larınızdan para çalabilir ... araçlarınızı hackleyebilir ... ve ruhunuz bile duymaz.

  Helix ile aynı fiyatta olsa da sadece 1 tane yapabilmek onu daha da özel ve korunması gereken biri yapıyor.

  Black Lotus elbette scout birimlerine karşı çok güçsüzdür , özellikle Sentry Drone'lara karşı. Bu yüzden yanınızda bir Listening Outpost bulunması tercihimdir. Böylece hem Sentry Drone'ları tespit edebilir , hem Black Lotus'unuzun sığınabileceği bir ileri üs olabilir veya tabanları yağlamak gerektiği zaman kullanabilirsiniz.

  2.Inferno Cannon - 900$

  Sürü halinde kesinlikle tehlikeli olan bir birimdir. Inferno Cannon'lar artillery yani uzak mesafeden atış yapabilen bir birimdir.

  Inferno Cannon'ların az sayılı grupları hava birimleri tarafından kolayca yok edilebilir fakat 10 - 20'lik grupları bir Barracks veya War Factory / Arms Dealer'ı kolayca devirebilir.

  Inferno Cannon'lar napalm silahı kullanmaktadır , o yüzden Black Napalm geliştirmesi şarttır. Ayrıca , rakibiniz Hava Kuvvetleri Generali gibi Inferno Cannon'larınızı counter'layan bir özelliğe sahipse Gattling veya anti-air silahları refakatçi olarak bulundurmanız iyi olacaktır.

  3.Listening Outpost - 800$

  Black Lotus'tan bahsederken değinmiştik. Listening Outpost her ne kadar silahı bulunmasa da oldukça tehlike arz eder.

  Listening Outpost bir scout birimidir , yani görünmez birimleri görebilir ve gözetlemek açısından gelişmiştir. Listening Outpost'unuzun içine adam sığdırabilmeniz bir başka güzel özellik. Tabii sadece 2 adam sığdırabiliyorsunuz ... kimi sığdıracağınız taktiğinize kalmış. İlk yapıldığında mutlaka Tank Hunter'larla geliyor ama ... adamların bildiği var ki Tank Hunter koymuşlar hadi ama ;-D


  USA

  1.Comanche - 1500$

  Göklerin kralı sayılmasa da oldukça sağlam bir tahtı vardır. Generals'in ilk oyunundan beri bulunması da onun bir dizi geliştirmeye tabii tutulmasına sebep oldu tabii. (Bkz : General Granger , Stealth Comanche)

  4 roket atabildiği gibi Rocket Pods geliştirmesi ile bir noktaya sürüyle roket yağdırabilirsiniz. Birimlere karşı kullanabildiği müthiş etkili bir makineli topu vardır , üstelik çok hızlıdır da ... ama maalesef Helix'in tam tersine kırılgandırlar , 3 Stinger Füzesi , 5 RPG füzesi , 4 Quad Cannon salvosuna gitmektedirler , o yüzden 3-4 tane değil de 10-15 tane yapmak daha etkili bir çözüm olacaktır. Ama rakibiniz Anti-air dizmişse gelin bir de diğer birimlerimize bakalım ;

  2.Colonel Burton - 1500$

  Black Lotus alma şansınız yoksa bu da sizin için başka bir alternatif. Colonel Burton zamanlı veya uzaktan kumandalı bomba yerleştirebildiği gibi birimleri bıçaklayabilir. Üstelik bunlar olurken ruhunuz duymaz 🙂 Black Lotus'un kaba versiyonu diyebilirsiniz ... ama Black Lotus kadar da tehdit unsuru bir birim değil. Yine de ... etkili bir birimdir. Ayrıca dağlara tırmanabiliyor 😉 evet ciddiyim dik yokuşlara tırmanabilme özelliği var. Bu da ona açıktan bir yerden sinsice girebilme potansiyeli veriyor.

  3.Paladin - 1200$

  USA'nin fazla tank gücü olmadığını biliyorsunuz. Az seçenek arasından orta güçte bir tanktır Paladin. Ama gayet de sağlam bir tercihtir ...

  Paladin tankı Crusader gibidir fakat roketleri belli bir aralıkla etkisiz hale getirebilir. Yani bu Paladin'leri bir çok roket atma özelliğine sahip birim ve binadan üstün kılıyor. O yüzden eğer rakipte Stinger çoksa sizde de Paladin çok olmalı.

  4. Microwawe Tank - 900$

  BÜTÜN binaları , BÜTÜN araçları etkisiz kılan , ve çevrenizdeki birimleri hiç bir kurşun veya roket ateşlemeden öldüren bir tank ister miydiniz ? Alın size Microwawe Tank.

  Microwawe Tank , hedef binalara MASER (Microwawe Amplified Stimulated Emission by Radiation) ışını gönderek binaları etkisiz kılar. Bina ne birim çıkarabilir ne de saldırabilir. O yüzden değerli bir araçtır ... ayrıca pasif konumdayken yaydığı MASER dalgası belli bir menzilin içindeki birimleri MASER dalgasına maruz bırakarak yakabilir.

  Fakat hiç bir silahı olmayışı , onu bir kaç kişilik gruplara karşı savunmasız yapar. Bu yüzden genelde saldırı ekibinin yanında bulundurmanız önerilir.

  5.Pathfinder - 700$ (900$ de olabilir)

  Birimleri ÇOOOK uzaktan teqleyen , hareket etmedikçe görünmeyen ve üstüne üstlük Stinger Site'ların içindeki birimleri katledip Stinger Site'ları etkisiz bırakması ile tehlike arz eden birimlerden biridir Pathfinder.

  Pathfinder , GLA'daki Jarmen Kell'in aksine araçlara hiç bir saldırı yapamamaktadır. Bu da onu Sentry Drone , Radar Van , Listening Outpost gibi birimlere karşı aşırı güçsüz yapar. O yüzden Pathfinder'lar KESİNLİKLE yalnız bırakılmaması gereken birimlerdendir.

  Humm-Vee veya diğer kuşanılabilen bina veya araçlara koyarak Pathfinder'ların etkisini arttırabilirsiniz , ama emin olun , yaya halinde daha tehlikeli olabilirler. Tabii onları koruyacak bir birim olması şartıyla.

  GLA

  1.Bomb Truck - 1500$

  Binalarınıza bir anda elveda dedirtebilen bir birim olan Bomb Truck , kesinlikle korkulması gereken birimlerden biridir.

  Bomb Truck iki tane patlayıcı kuşanarak güçlenebildiği gibi araçlarınızdan birine dönüşerek Bomb Truck olduklarını anlamamanızı sağlar. Belki AI kanmaz ama gerçek oyuncu kanar ve o Battlemaster'ın üzerine gider ... ardından toksin bulutuyla kaplı bir patlama ... onlarca tankın yok oluşu ...

  Ki bu kamyonlar Sneak Attack gücü eklendiğinden beri aşırı derecede korkulası bir birim olmuştur. Binalarınızın arkası boş mu ? Sneak Attack mı çıkardılar ? Binalara elveda ...

  Her yerden çıkabilecekleri için ayrıca korkulması gerekiyor ... o yüzden bir GLA'ye karşı teke tek oynuyorsanız mutlaka Sentry Drone / Listening Outpost / Radar Van ile gidin ... gördüğünüz Dozer belki de sizden Hijacker ile ele geçirdiği bir dozer değildir ...

  2 - SCUD Launcher - 1200$

  Artillery bir birim olması bir yana , hem toksin bulutu bırakıor hem de tonla hasar veriyor ... 10'lu 20'li grupları acilen müdahale gerektirir ... aksi halde üssünüze veda edebilirsiniz.

  SCUD Launcher , SCUD Storm'un bir minyatürüdür , bir tane SCUD roketi taşır ve uzak bir mesafeden fırlatabilir ... arkasında toksin bulutu bırakan Anthrax Başlık atabildiği gibi daha fazla hasar verebilen Patlayıcı Başlık da kullanabilir.

  Yavaştır , canı azdır amma ... vurduğu hasar bir başkadır ... bu araçları Quad Cannon + Scorpion'lar ile korumak uygun bir taktik olur.

  3 - Rocket Buggy - 900$

  GICIK ... KÖPEK ... ŞEYTANİ ... bu kelimeler tam da Rocket Buggy'i tarif eden kelimeler.

  Menzili AŞIRI FAZLA olması bir yana , aşırı hızlılar ... üstelik Rocket Buggy Ammo geliştirmesi ile TONLARCA ROKET ATABİLİYORLAR. Bu birim ... C&C'nin TEEMO'sudur arkadaşlar ... sizi kanser etmekte üstlerine yoktur. Taa uzaktan yolladığı roket salvoları ile üs korumalarınıza yakalanmadıkları gibi üs korumalarınız başta olmak üzere bütün binalarınızı harabeye çevirirler. Onları ancak diplerine giderek öldürebilirsiniz ... tabii yakalayabilirseniz.

  Hele bu birimler Prince Kassad'ın elinde olduğunda YANDINIZ. Jetleri mi çağırdınız ... kaçıp görünmez olabilir ... siz daha nerde diye ararken dibinizdedir de görmezsiniz bile ... yine mevzii alıp saldırırlar ve aynı şey ...

  Ucuz ama rakibinizi sinir eden bir birimdir ... aynı Teemo gibi ... Teemo'da ucuz (1350 IP) unutmayın.

  4 - Angry Mob - 800$

  Kızgın kalabalığın öfkesini hiç bir şey durduramaz ...

  Bu birim , çok ama çok vuruyor ... belli bir-ikili grupları o kadar tehlikeli değildir amaa ... hele ki 8'lş , 10'lu gruplarına denk gelirseniz çekeceğiniz var ...

  Bu birim kesinlikle bina-tanımazdır ... attıkları molotoflar ve ateşledikleri Uziler ile çok güçlü bir teş gücüne sahiptirler. Hele ki onları AK-47 ile güçlendirebilmeniz ... onları teq atan gruplar yapar.

  Eğer bir Angry Mob sürüsü görürseniz Dragon Tank , Ranger , Gattling Cannon , Raptor , Comanche , MiG gibi birimleri fazlaca yapın. Angry Mob'lar flashbang , ateş , toksin , lazer ve bilimum diğer anti-asker etkilerine karşı çok dayanıksızdırlar.


  Evet , bugünkü rehberden bu kadar. Bir başka gün , bir başka eğitimde görüşmek üzere.

  Unutmayın ... ucuz olabilirler , ama yaptıkları yıkım aklınıza hayalinize sığmaz.

  Saygılar ,

  • Zangetsu


 • bu sefer hızlıyız? 😄


 

timuu felan

Bu diyarların daha derli toplu olması adına şurada şöyle şeyler var, biraz baksana bunlara: Kullanma Kılavuzu ve format

Benzer Başlıklar

timuu felan

Delirenzi

Timuu ile bağlantınız koptu, yeniden bağlanmak için lütfen bekleyiniz.