Şampiyonlar neden sürekli değiştiriliyor?

• Aslında bu soruyu daha önce kendimize sorup cevabını bulmuştuk. Neden League of Legends şampiyonları devamlı güncelliyor? Olay sadece dengelemek mi? Bence hayır, sizce?

Aslında bu tamamen devamlılık içindir. Oyunu oynanır kılmanın güncellik kısmıdır. Meta denilen kavram League of Legends'da böyle yaratıldı. Aslında mantık oldukca basit. Bir şampiyona ver, bir şampiyondan al. Verilen A şampiyon o dönemde çok oynanır, çok oynanan B şampiyonu oynanmaz olur. Resmen hangi şampiyonların oynanıcağına Riot karar veriyor. Bunlar ne kadar dengeleme adında yapılsa bile asıl amacı bu diye düşünüyorum. Oyuncuları belli şampiyonlar üzerine odaklanıp ve daha sonra sıkılmasını istemiyor. Yoğunluğu yayıyor ve bunu yayma işlemini sürekli yapıyor.

A şampiyonu çok oynanıyor, değişiklik. B şampiyonu iyice unutuldu, birkaç özellik ekle, biraz güçlendir. Olay tamamen budur.

Sizin düşünceleriniz nelerdir?

• Anime

Şampiyonların sürekli değişmesinin sebeplerinden biri metayı değiştirmek istemeleri olduğu kesin bir şey. Ama bazı şampiyonlar da fazla güçlü olduğu için dengelenmeye çalışılıyor. Mesela Azir geçen yazdan beri sürekli dengelenmeye çalışıyor. 3-4 tane farklı meta geçmesine rağmen dengelenmeye çalışılmasının sebebi metayı değiştirmeye çalışmakla alakası yok. Bunun gibi şampiyonların bazıları: Kassadin, Irelia, Elise, Twisted Fate, Kha'Zix, Rengar, Lee Sin, Shaco, Ryze, Jax ... Riot bu şampiyonları çok kez değiştirdi, nerfledi, buffladı ama tam dengeyi oturtamadığı için sürekli olarak değişikliğe uğruyorlar. He bazıları şu anda dengelenmiş olsa da(Rengar, Kha'zix gibi) bazıları hala dengelenmeye çalışılıyor.(Shaco, Kassadin gibi)
    Bunların dışında değişen metayla birlikte gücü ortaya çıkan şampiyonlar oluyor ve bunlara da nerf geliyor. Mesela Leblanc çok nadir tercih edilirken, çoğu suikastçinin oyundan düşürülmesi ile birlikte bir ara metada yan banlanır yada seçilir hale gelmişti. Bir de bazı şampiyonları metaya sokacak şekilde değişikliğe uğratabiliyorlar. (Bknz. Nidalee, gragas)
    Metayı Riot değiştirmeye çalışsa da bütün dengelemeleri meta için yapmıyor. Birçoğunu metayı değiştirdiği için o metaya göre dengelemeye çalışıyor. Ama bütün eşya ve orman dengelemeleri meta için olduğunu düşünüyorum.

• @CmmS Dengeleme işlemleri tabiki olucak (gerçekten). Ben biraz kabasından bahsettim.

timuu felan

Bu diyarların daha derli toplu olması adına şurada şöyle şeyler var, biraz baksana bunlara: Kullanma Kılavuzu ve format

Benzer Başlıklar

timuu felan

Delirenzi

Timuu ile bağlantınız koptu, yeniden bağlanmak için lütfen bekleyiniz.